"Polowanie z nagonką, zostanie ścięty". Co dalej ze Zbigniewem Ziobrą?

Czy po "miażdżącej" opinii MSZ o wniosku Zbigniewa Ziobry do TK przyszłość ministra sprawiedliwości wisi na włosku? - Nie rysuje się w jasnych barwach - przewidują komentatorzy Poranka Radia TOK FM.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro w sierpniu zapytał Trybunał Konstytucyjny o to, czy między innymi art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej jest zgodny z ustawą zasadniczą. To dzięki temu artykułowi sądy państw UE mogą zadawać TSUE pytania prejudycjalne.

Portal oko.press dotarł do opinii MSZ na temat wniosku Ziobry. Według resortu Jacka Czaputowicza jest on całkowicie bezzasadny. 

Czytaj także: "Politycznie to jest trzęsienie ziemi" - prof. Matczak o opinii MSZ w sprawie wniosku Ziobry do TK

Kraśko: Opinia Czaputowicza miażdżąca dla Ziobry

- Pan minister nie tylko stwierdził, że Trybunał Konstytucyjny może nie mieć kompetencji do badania zgodności z ustawą zasadniczą traktatów unijnych, ale tak naprawdę pośrednio stwierdził, że Zbigniew Ziobro nie ma kompetencji zawodowych do formułowania takich wniosków – ocenił w Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko.

– To miażdżące jak na opinię innego kolegi z rządu – dodał Kraśko.

Wniosek Ziobry w mediach komentowano jako "krok w stronę polexitu" z UE.

– Politycy PiS przekonują od pierwszej tury wyborów samorządowych, że zły wynik tej partii w dużych miastach to wynik fałszywej narracji o polexicie. Nikt nie mówił nigdy, że rząd PiS konkretną decyzją wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej. Tylko ciąg wypowiedzi czy ruchów polityków PiS po prostu zmierza w tę stronę – podsumował Piotr Kraśko.

Co dalej ze Zbigniewem Ziobrą?

O politycznej przyszłości Zbigniewa Ziobry dyskutowali też komentatorzy Poranka Radia TOK FM.

– To sygnał do rozpoczęcia polowania z nagonką na Zbigniewa Ziobrę – oceniła w Poranku Radia TOK FM Zuzanna Dąbrowska z "Rzeczpospolitej".

Czytaj także: Borys Budka ostrzega: Pytania Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego to przygotowanie do polexitu

Z kolei Maciej Zakrocki z TOK FM wskazał, że w każdym obozie władzy z biegiem czasu dochodzi do wewnętrznych tarć. - Szczególnie, że u władzy nie jest sam PiS, ale obóz Zjednoczonej Prawicy. Widać, że Jarosław Kaczyński postawił na Mateusza Morawieckiego i być może do głosu dochodzą znów polityczne ambicje Zbigniewa Ziobry, lidera Solidarnej Polski – powiedział Zakrocki.

Wszystkie inicjatywy ministra sprawiedliwości można było odczytywać jako próby ratowania swojego ugrupowania przed połknięciem przez Prawo i Sprawiedliwości. Być może teraz chodzi o ustawienie go do pionu, a nawet wypchnięcie z rządu – dodała Dąbrowska.

"Ziobro może być po raz drugi ścięty"

Piotr Kraśko, prowadzący Poranek w Radiu TOK FM, zauważył, że to decyzja Trybunału Konstytucyjnego może wpłynąć na przyszłość polityczną Zbigniewa Ziobry. - Jeśli TK zgodzi się z wnioskiem ministra sprawiedliwości, to wrogowie będą nas walić po głowie opinią MSZ. Z kolei brak zgody oznacza, że – mówiąc niedyplomatycznie – Zbigniew Ziobro wychodzi na idiotę, bo wysyła coś, co nawet jego kolega z rządu nazywa "bezzasadnym". Dlatego TK stoi przed bardzo trudnym politycznie wyborem – mówił Kraśko.

Łukasz Lipiński z "Polityki" ocenił, że w tym przypadku "decyzję na pewno podejmie jedna osoba". - I będzie to Jarosław Kaczyński. Być może nie prezes TK Julia Przyłębska, ale któryś z jej zastępców znajdą czas by skonsultować na Nowogrodzkiej przyszłe orzeczenie w tej sprawie. I los przyszłości politycznej Ziobry będzie z tym związany – podkreślił Lipiński.

- W PiS nie została jeszcze podjęta decyzja, ale jest bardzo możliwe, że Zbigniew Ziobro zostanie po raz drugi "ścięty" – dodał publicysta "Polityki".

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc.taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

DOSTĘP PREMIUM