"Panie Antoni, po co byli panu ci esbecy i Rosjanie?". Piątek opowiada o nowej książce o Macierewiczu

Autor książki "Macierewicz. Jak to się stało" tłumaczył w TOK FM, jakie nowe informacje o życiu byłego ministra obrony udało mu się odnaleźć. Wyjaśniał, kto zgodnie z jego ustaleniami trzymał nad politykiem "parasol ochronny".

Tomasz Piątek opowiadał w TOK FM o swojej drugiej książce poświęconej życiu Antoniego Macierewicza. Pierwsza - "Macierewicz i jego tajemnice" - została wydana w 2017 roku. Teraz nakładem wydawnictwa Arbitror ukazała się "Macierewicz. Jak to się stało?". 

Pojawiły się nowe informacje?

Paweł Sulik, gospodarz Popołudnia w TOK FM, pytał dziennikarza, czy napisanie drugiej książki o byłym ministrze obrony narodowej oznacza, że wszedł w posiadanie nowych informacji na temat związanego z PiS polityka. 

- Jestem kilka razy lepiej poinformowany. Spędziłem kilkanaście miesięcy w IPN. Odkryłem też, że nikt się chyba historią Macierewicza za bardzo wcześniej nie interesował - zaznaczył oraz dodał: - Prawda o Macierewiczu jest taka, że znajdował się pod cichą ochroną Biura Studiów SB. To była elitarna jednostka, której nie obowiązywały żadne reguły. 

Czytaj też: Jak Macierewicz uciekał z internowania... Mamy fragment nowej książki Tomasza Piątka

Jak podkreślił prowadzący, książka jest opowieścią nie tylko o nieznanych dotąd faktach z życia polityka, ale również opowieścią o nadoficjalnych służbach, które funkcjonowały w ramach SB. 

- Funkcjonariusze z Biura Studiów SB nie byli tępymi zbirami. Byli wśród nich ludzie wybitnie inteligentni, specjalizujący się w piętrowych intrygach. Tworzyli pseudoopozycyjnych liderów i organizacje. Za ich pomocą rozbijano Solidarność - tłumaczył autor.  

Po co SB miało trzymać parasol ochronny nad Antonim Macierewiczem?

Jak podkreślił Tomasz Piątek, były szef resortu obrony był uprzywilejowany wśród innych opozycjonistów. 

- Udowodnione jest, że Macierewicz został wypuszczony z ośrodka internowania. Zaczęto go ścigać po 11 dniach, w sposób bardzo opieszały. Gdyby prawdziwy opozycjonista uciekł z ośrodka, to inaczej by to wyglądało - zaznaczył autor. 

Czytaj też: W pierwszej biografii Macierewicza... złamane serce i sekta Moona. Polityk PiS zapowiedział pozew

- Macierewicz i jego najbliższy współpracownik, Piotr Naimski, rozbijali KOR. Na jednym ze spotkań Solidarności Macierewicz mówił, że powinni razem z władzą komunistyczną odbudowywać gospodarkę. Za dużo jest epizodów, w których Macierewicz działał na niekorzyść opozycji, a na korzyść władzy - tłumaczył gość Pawła Sulika.  

O co Tomasz Piątek chciałby zapytać polityka?

Autor podkreślił, że podczas pisania książek wysyłał wiele pytań do Macierewicza. - Otrzymywałem kłamstwa i wykręty. Zamiast mi odpowiedzieć, doniósł po pierwszej książce do prokuratury wojskowej - stwierdził. 

Jakie pytanie zadałby mu, gdyby była jednak taka możliwość? 

- Panie Antoni, dlaczego pan w to wszystko wszedł? Po co panu byli ci esbecy i Rosjanie wtedy? Jak to się stało? - stwierdził autor publikacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • które informacje o Macierewiczu można udowodnić?
  • kim był kapitan Bolesta?
  • czy w SB dochodziło do personalnych rozgrywek?

"Macierewicz był takim szkodnikiem dla wojska, że własny obóz się go pozbył". Gen. Koziej o stanie polskiej armii

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM