Kampania wyborcza.. ze zniczem w ręku. Politycy PiS nie przerwali kampanii nawet 1 listopada

W niedzielę w części polskich miast odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Politycy wykorzystali okazję, by promować się także... na cmentarzach, przy okazji Wszystkich Świętych.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Sadeczanin.info opublikował w czwartek materiał o wizycie Andrzeja Dudy w Nowym Sączu. Prezydent był m.in. pod pomnikiem legionistów, gdzie towarzyszyła mu kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta miasta, Iwona Mularczyk, wraz z rodziną (kandyatka to żona posła Solidarnej POlski - Arkadiusza MUlarczyka - red.). Wcześniej Duda  zapalił znicz na grobie powstańców listopadowych w Nowym Sączu oraz na grobie gen. Bronisława Pierackiego. Prezydent złożył też kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Czytaj także: Nadciąga cisza wyborcza. Choć w niedzielę nie głosują wszyscy, ograniczeń muszą przestrzegać wszyscy

Dziennikarzowi portalu udało się porozmawiać z prezydentem. Duda powiedział, że jego wizyta ma charakter nieoficjalny. Przyznał też, że można ją traktować jako rodzaj przypieczętowania kampanii wyborczej Iwony Mularczyk. "Jestem w końcu synem tej ziemi, a pani Iwona Mularczyk i pan poseł są moimi serdecznymi przyjaciółmi od wielu lat" - podkreślił.

Prezydencki minister Błażej Spychalski podkreślił w piątek, że wizyta Andrzeja Dudy na cmentarzu w Nowym Sączu, to nie była forma agitacji wyborczej. - Prezydent odwiedził przyjaciół i oddał hołd osobom zasłużonym dla Polski - zaznaczył.

Z kolei rzeczniczka PiS, Beata Mazurek, pojawiła się w czwartek na cmentarzu w Chełmie. U jej boku nie zabrakło kandydata na prezydenta tego miasta z ramienia PiS, Jakuba Banaszka.

"To gruba przesada"

Prowadzenie kampanii wyborczej na cmentarzach krytykują politycy opozycji. - Rozumiem, że można być w desperacji, ale pójść na cmentarz i robić tam kampanię, to już jest gruba przesada. Myślę, że nie powinno tak być! - mówił w Polsat News Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej.

Do wizyty prezydenta w Nowym Sączu odniósł się też Grzegorz Schetyna.

- Jeżeli w taki sposób zachowuje się prezydent, który wprost angażuje się w kampanię - w sposób mało wyrafinowany - to źle to wróży nie tylko tej kandydatce, ale też prezydentowi. Tak nie można realizować zapisów konstytucji i spełniać funkcji pierwszej osoby w państwie - ocenił lider PO.

Jak podkreślił, 1 listopada to szczególny dzień. - Myślałem, że takie rzeczy - uświęcone szczególną datą - są święte - dodał.

Jednak politycy opozycji też pojawiali się na cmentarzach. Arkadiusz Myrcha z PO kwestował na nekropolii w Toruniu. A Hanna Gronkiewicz-Waltz i Marcin Święcicki zbierali pieniądze na stołecznych Powązkach. Święcicki to przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

II tura wyborów

W niedzielę, podczas drugiej tury wyborów samorządowych, będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 649 gminach. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 rano. Po zakończeniu głosowania, o godz. 21, telewizje podadzą sondażowe wyniki z trzech miast wojewódzkich.

Zobacz także: W tych miastach kandydaci na prezydentów zmierzą się w drugiej turze wyborów samorządowych

Druga tura wyborów zostanie przeprowadzona w 5 miastach wojewódzkich: Gdańsku, Krakowie, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie (w wyborach samorządowych w 2014 roku, drugą turę wyborów przeprowadzono w 11 miastach wojewódzkich).

Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych?

TOK FM PREMIUM