Zatruwanie powietrza nie jest bezkarne. Wytwarzasz smog? Strażnicy gminni mogą cię ukarać mandatem

Od początku listopada strażnicy gminni mogą wystawiać mandaty za łamanie przepisów prawa miejscowego, jakim jest uchwała antysmogowa. Stało się to możliwe dzięki rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z października.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Mimo, że uchwała antysmogowa weszła w życie w województwie śląskim 1 września zeszłego roku, straże gminne mogły tylko informować o nieprawidłowościach, a w przypadku stwierdzenia naruszeń, przekazać sprawę policji lub złożyć wniosek do sądu o ukaranie. Teraz to się zmieniło.

Jak tłumaczy Jacek Pytel, rzecznik katowickiej straży miejskiej, funkcjonariusz sam może ukarać mieszkańca.

- Można nałożyć mandat karny w kwocie do 500 zł - powiedział.

Straż gminna może też ukarać za palenie odpadów w piecu lub na powierzchni ziemi, oraz stosowanie jednego z paliw wymienionych w uchwale, tj. mułów, flotokoncentratów, węgla brunatnego, niskiej jakości miału czy mokrego drewna.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Czy obawiasz się wpływu smogu na swoje zdrowie?

TOK FM PREMIUM