Nowe fakty ws. zakażeń odrą pod Warszawą. Dwie osoby trafiły do szpitala, dwadzieścia jest pod obserwacją

U 16 osób mieszkających w okolicach Warszawy wykryto odrę. Wszystkie zachorowania dotyczą jak na razie powiatu pruszkowskiego. 20 osób, które miały bezpośredni kontakt z chorymi, jest pod obserwacją lekarską.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Dwie z 16 osób zakażonych odrą w powiecie pruszkowskim, hospitalilowane są teraz w Warszawie. Z informacji przekazanych przez Inspektorat Sanitarny wynika, że jest to 31-letnia kobieta i roczne dziecko.

20 osób jest pod obserwacją lekarską.

- Wiemy o tym, że dwadzieścia osób miało bezpośrednią styczność z osobami chorymi. One są teraz pod nadzorem stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie. Liczymy się z tym, że u tych osób może rozwinąć się zakażenie - powiedziała Izabela Kucharska zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego.

Odra to poważna choroba, która niesie ze sobą groźne powikłania.

- Najczęstsze powikłanie odry to ciężkie zapalenie płuc. My to widzimy. Niestety nie mamy leku, który działa na wirusa odry - mówi prof. Jacek Wysocki, ekspert ds. chorób zakaźnych.

Statystyki pokazują, że zachorowalność na odrę rośnie. W tym roku od 1 stycznia do 15 października na terenie Polski zarejestrowano 128 przypadków zachorowań na odrę. To ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Odrą można zarazić się bardzo łatwo zarazić - drogą kropelkową. Równie łatwo się przed nią uchronić - wystarczy się zaszczepić.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM