Co Polacy sądzą o związkach zawodowych? "Raczej uznają, że są potrzebne. Choć niekoniecznie skuteczne"

Obraz związkowców powoli się w Polsce zmienia. - Coraz częściej są opisywani neutralnie lub nawet pozytywnie - tłumaczył w TOK FM dr Piotr Ostrowski, socjolog i wiceprzewodniczący OPZZ.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej!
Sprawdź szczegóły >>>

Dr Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący OPZZ oraz socjolog z Instytutu Socjologii UW, tłumaczył w TOK FM, w jaki sposób związki zawodowe są oceniane w Polsce. 

- To nie jest tak, że związki są oceniane źle. Gdybyśmy opierali się na reprezentatywnych badaniach opinii publicznej, to okaże się, że Polacy raczej uznają, że związki zawodowe są potrzebne. Może niekoniecznie skuteczne, ale potrzebne- wyjaśniał ekspert. 

Dodał, że negatywny stereotyp roszczeniowego związkowca wynika "trochę z tego, że ludzie wyrabiają sobie opinię o związkach zawodowych, niekoniecznie bezpośrednio widząc ich przedstawicieli". - To jest projekcja przekazu, który otrzymują z zewnątrz. Od mediów zaznaczył. 

Obraz związkowca się zmienia?

Prowadząca program, Karolina Głowacka pytała, czy to, w jaki sposób media opowiadają o związkach, się zmieniło. 

- Trochę się to zmienia. Był taki okres, że obraz związkowca był jednoznacznie negatywny. Przekaz medialny był negatywny. Teraz w coraz większym stopniu, choć oczywiście nie jest to jakaś wezbrana fala, pojawiają się przypadki neutralnego albo nawet pozytywnego ich opisywania - podkreślił gość TOK FM. 

Zdaniem dr. Ostrowskiego strajk w PLL LOT był przez media rzetelnie i obiektywnie opisywany. - Starano się przedstawiać punkt widzenia każdej ze stron. Wyraźnie wsłuchiwano się w argumenty związkowców, co wcześniej niekoniecznie miało miejsce - zaznaczył specjalista.

"Konsekwencja słabości społeczeństwa obywatelskiego"

Zdaniem eksperta polskie przepisy są nabite przeszkodami, uniemożliwiającymi zorganizowanie strajku. - Założenie jest takie, aby nie doprowadzić do strajku, aby ograniczać tę formę protestu w sposób maksymalny - podkreślił dr Ostrowski.  

- A strajk, jako wentyl bezpieczeństwa, jest moim zdaniem potrzebny. Jest tak naprawdę jedynym skutecznym narzędziem w rękach pracowników, które może zrównoważyć nierównowagę, którą mamy w stosunkach pracy pomiędzy pracownikami i pracodawcą - tłumaczył. 

Według gościa Karoliny Głowackiej "Niskie uzwiązkowienie w Polsce jest konsekwencją słabości społeczeństwa obywatelskiego". - Polacy generalnie nie przynależą do partii politycznych, fundacji, czy stowarzyszeń, więc trudno oczekiwać, aby mieli masowo przynależeć do związków zawodowych - zaznaczył socjolog.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Jak gość TOK FM ocenia przebieg i skutki strajku w PLL LOT?
  • Jak się negocjuje po wielkich emocjach, zwolnieniach?
  • Czy związki zawodowe są mocne, czy słabe w Polsce?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM