Wyniki II tury wyborów samorządowych. Majchrowski w Krakowie, Adamowicz w Gdańsku

Jacek Majchrowski wygrywa w Krakowie, Paweł Adamowicz w Gdańsku, a Bogdan Wenta w Kielcach - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu.

II tura wyborów samorządowych - frekwencja 

W niedzielnej II turze frekwencja na godzinę 17 wyniosła 38,73 proc., podczas gdy w 2014 roku w wyborach samorządowych w drugiej turze o godzinie 17:30 wynosiła 32,33 proc. W stosunku do pierwszej tury frekwencja jest niższa o 3 punkty procentowe, bo 21 października o tej porze wyniosła 41,65 proc.

Kto prezydentem Gdańska?

Na stanowisku prezydenta na kolejną kadencję pozostaje Paweł Adamowicz, na którego głosowało 64,7 proc. Na jego konkurenta Kacpra Płażyńskiego - 35,3 proc. 

W pierwszej turze wyborów w Gdańsku najwięcej głosów zdobył urzędujący prezydent Paweł Adamowicz. Wynik 36,97 proc głosów nie zapewnił mu jednak zwycięstwa, dlatego konieczna była dogrywka. Kacper Płażyński (PiS) w pierwszej turze otrzymał zaś 29,68 procent głosów.

Zaskoczeniem był niższy od spodziewanego wynik Jarosława Wałęsy - 27,77 procent głosów.

Płażyński pogratulował Adamowiczowi. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Kto prezydentem Kielc?

W Kielcach zmiana na stanowisku prezydenta. Wedle wyniku sondażu, funkcję tę obejmie Bogdan Wenta, który uzyskał 64 proc. głosów, podczas gdy jego konkurent, Wojciech Lubawski - 36 proc. 

W pierwszej turze były znakomity piłkarz ręczny i trener reprezentacji Polski uzyskał 37,62 proc. głosów. Jego kontrkandydat i urzędujący prezydent Wojciech Lubawski - 29,2 procent głosów.

Wenta obiecuje realizację elementów programu kontrkandydatów. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Kto prezydentem Krakowa?

Jacek Majchrowski zdobył 64,6 proc. głosów, podczas gdy jego konkurentka Małgorzata Wassermann - 35,4 proc. głosów. 

W pierwszej turze urzędujący od 2002 roku prezydent Jacek Majchrowski zdobył 45,84 procent głosów. Popierana przez PiS Małgorzata Wassermann uzyskała zaś wynik 31,88 procent głosów.

Wassermann przekonuje, że zrobiła, co mogła, by przekonać krakowian do zmiany prezydenta. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Kto prezydentem Radomia?

Radom nie znalazł się w gronie miast, w których sondaż exit poll przeprowadzał Ipsos, jednak głosy wyborców wychodzących z lokali wyborczych zbierali dziennikarze "Echa Dnia". I jeśli wyniki ich badania się potwierdzą, prezydentem zostanie obecny prezydent Radosław Witkowski z komitetu Koalicja na Rzecz Zmian, popierany przez Koalicję Obywatelską. 

Wedle badania "Echa Dnia", zdobył on 56 proc. głosów, podczas gdy jego konkurent - Wojciech Skurkiewicz popierany przez PiS - 44 proc. 

Kto prezydentem Bielska-Białej?

W Bielsku-Białej wybory prezydenckie wygrał Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska) - wynika z sondażu przeprowadzonego dla portalu bielsko.biala.pl

Zagłosowało na niego 57,85 proc. wyborców. Przemysław Drabek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, uzyskał poparcie 42,15 proc. głosujących.

- Mam nadzieję, że wyniki sondażu się potwierdzą. Mogę zapewnić, że jeśli zostanę prezydentem, będę pracował dla dobra miasta i dla dobra wszystkich bielszczan, także dla tych, którzy oddali głos na konkurenta - mówi Klimaszewski.

Klimaszewski miał w pierwszej turze poparcie 39,87 proc. wyborców, a Drabek - 32,7 proc. głosujących.

Kto prezydentem Nowego Sącza?

Nieoficjalne wyniki podane przez "Gazetę Krakowską", po przeliczeniu głosów z 50 komisji wyborczych mówią, że Ludomir Handzel z Koalicji Nowosądeckiej ma 58 proc., zaś popierana przez PiS Iwona Mularczyk - 42 proc. 

1 listopada spore kontrowersje wywołało pojawienie się Iwony Mularczyk na cmentarzu w towarzystwie prezydenta Andrzeja Dudy. Zapewniał on, że wizyta miała charakter nieoficjalny, a on sam jest "synem tej ziemi, a pani Iwona Mularczyk i pan poseł są moimi serdecznymi przyjaciółmi od wielu lat". 

Kto prezydentem Ostrołęki?

Prawdopodobnie PiS straci również to miasto. Jego kandydat Janusz Kotowski (ten sam, który zakazał pokazywania w kinach filmu "Kler") zgromadził 34,85 proc. poparcia, podczas gdy Łukasz Kulik popierany przez Koalicję Obywatelską - 65,15 proc.

W pierwszej turze głosowania obecny prezydent Janusz Kotowski dostał 33,39 procent głosów, a jego kontrkandydat Łukasz Kulik z komitetu Ostrołęka dla Wszystkich - 38,12 procent głosów.

Kto prezydentem Olsztyna?

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski był oskarżony i skazany za gwałt na urzędniczce. W pierwszej turze wyborów zdobył 30,66 proc. głosów. Pierwszą odsłonę głosowania wygrał jednak obecnie urzędujący prezydent prezydent Piotr Grzymowicz - ale wygrał z niewielką przewagą: uzyskał 33,78 proc. poparcia. W przeliczeniu na głosy to niespełna 2300 głosów różnicy.

Kto prezydentem Szczecina?

W pierwszej turze wyborów w Szczecinie najlepiej wypadł urzędujący prezydent Piotr Krzystek. Poparło go 47,25 proc. głosujących.

Obecny prezydent mierzy się z Bartłomiejem Sochańskim, rządzącym Szczecinem w latach 1994-98. Popierany przez PiS były prezydent zdobył w pierwszej odsłonie wyborów 21,99 proc. głosów.

 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM