Wójt siedzi w areszcie z 92 zarzutami. Dostał 72,4 proc. głosów i wygrał wybory

Zbigniew W., wójt gminy Daszyna w Łódzkiem, od ponad pięciu miesięcy siedzi w areszcie tymczasowym. Ciążą na nim aż 92 zarzuty dotyczące wyłudzenia dotacji. To jednak nie przeszkodziło mu wygrać II tury wyborów.

Wójt mógł startować w wyborach, ponieważ nie został do dziś skazany prawomocnym wyrokiem.

W II turze był jedynym kandydatem, bo jego rywal Tadeusz Dymny w ubiegłym tygodniu zrezygnował ze startu. W tej sytuacji w niedzielę mieszkańcy gminy Daszyna oddawali głos "tak" lub "nie" w tzw. plebiscycie. Startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Nasza Mała Ojczyzna Zbigniew W., aby uzyskać zwycięstwo w wyborach, musiał zebrać poparcie u ponad połowy głosujących.

Według danych uzyskanych przez PAP w Gminnej Komisji Wyborczej w Daszynie, udało mu się spełnić ten warunek. Jak przekazała przewodnicząca komisji Danuta Kaźmierczak, po przeliczeniu wszystkich głosów za wyborem obecnego wójta na trzecią kadencję było 72,4 proc. głosujących (740 osób), a przeciw sprawowaniu przez niego tej funkcji opowiedziało się 27,6 proc. (281 osób).

Wójt z zorganizowanej grupy przestępczej?

Zbigniew W. został zatrzymany w kwietniu br. jako jedna z 11 osób, które według Prokuratury Okręgowej w Łodzi działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Zdaniem śledczych w latach 2009-2017 miała ona wyłudzić na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) nawet 11 mln zł dotacji. Chodziło o wyłudzanie dofinansowania w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w rolnictwie. Podstawą nielegalnego procederu były dokumenty przedkładane w biurze powiatowym ARiMR w Łęczycy, w których podawano nieprawdę co do prowadzenia działalności rolniczej.

Według prokuratury na obecnym etapie śledztwa w tej sprawie jest 14 podejrzanych. Trzy osoby są tymczasowo aresztowane, w tym Zbigniew W., jego brat i były pracownik ARiMR.

Śledczy zarzucają W. popełnienie 92 przestępstw, w tym m.in. kierowanie w latach 2013-2017 grupą przestępczą, mającą na celu prowadzenie przestępczej działalności polegającej na wyłudzaniu dotacji. Ponadto postawiono mu ponad 80 zarzutów konkretnych wyłudzeń i kilka zarzutów związanych z podrabianiem dokumentów.

W. ma przedłużony areszt do 16 listopada.

Prokuratura nie skierowała jeszcze do sądu aktu oskarżenia. Ze względu na to, że podejrzani działali w warunkach zorganizowanej grupy przestępczej i z przestępstwa uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara do lat 15 więzienia.

Czy wójt będzie wójtem?

43-letni wójt gminy Daszyna będzie mógł sprawować funkcję do momentu ewentualnego prawomocnego skazania go przez sąd. W takim przypadku jego mandat zostanie wygaszony na wniosek wojewody, a do czasu nowych przedterminowych wyborów gminą będzie rządził komisarz.

Zbigniew W. w 2010 roku był skazany za nielegalne polowanie na dziki. Jego mandat został wygaszony przez ówczesną wojewodę. Ponownie na wójta został wybrany w wyborach w 2014 roku.

WIĘCEJ O WYNIKACH II TURY WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH >>>

DOSTĘP PREMIUM