Prezydent Andrzej Duda poszedł na pocztę i wysłał flagi. Rozesłanych zostanie 43 500 przesyłek

Prezydent apeluje, by z okazji Święta Niepodległości społeczeństwo spotkało się pod biało-czerwonymi flagami. Dlatego poszedł dziś do jednej z warszawskich placówek Poczty Polskiej i wysłał flagi, które mają trafić do samorządów.

Na pocztę prezydent wybrał się razem z żoną, Agatą Kornhauser-Dudą. Jak można przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta, "łącznie zostanie rozesłanych 43 500 przesyłek". Flagi wysłane przez Andrzeja Dudę mają trafić do samorządów każdego szczebla: wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, do sołectw i osiedli.

- Chcemy, aby w każdym z tych miejsc znalazła się biało-czerwona flaga – nasz symbol narodowy – powiedział prezydent Andrzej Duda. Wyraził też nadzieję, że w niedzielę 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, społeczeństwo w południe odśpiewa pod flagami Mazurek Dąbrowskiego.

Państwowe obchody 100 lat niepodległości

Jak pisaliśmy kilka dni temu, oficjalne obchody 11 listopada zapowiadały się imponująco. W lutym premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zaprosił na 11 listopada do Polski kanclerz Angelę Merkel. Utytułowany polski żeglarz Mateusz Kusznierewicz miał wyruszyć w rocznicowy rejs dzięki państwowej dotacji  Polskiej Fundacji Narodowej, a w wielkim, niepodległościowym marszu mieli - zgodnie z wizją szefa rządu - przejść ramię w ramię reprezentanci władzy i opozycja. Prezydent Andrzej Duda planował za to referendum w sprawie zmiany ustawy zasadniczej, a kina miały wyświetlać rocznicowy film o legionistach Piłsudskiego przygotowany przez twórców "Smoleńska".

Postanowiliśmy sprawdzić, co zostało z tych ambitnych zamierzeń. Angela Merkel odwiedzi Warszawę, ale 2 listopada. Mateusz Kusznierewicz w atmosferze skandalu zakończył współpracę z PFN, wspólnego marszu nie będzie, podobnie jak referendum konsultacyjnego Andrzeja Dudy (ostatecznie nie zgodził się na nie Senat), a seanse filmowe odbędą się - jeśli wszystko dobrze pójdzie - za rok.

Czy posłuchasz apelu prezydenta Dudy i zaśpiewasz hymn w południe 11 listopada?

TOK FM PREMIUM