Co powoduje cukrzycę i jakie są jej rodzaje? Poznaj pierwsze objawy choroby

Cukrzyca to prawdziwa epidemia XXI wieku. Nieleczona może prowadzić do ciężkich powikłań. Dowiedz się, jakie są przyczyny cukrzycy, jak wyglądają jej objawy oraz jakie są typu choroby.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Cukrzycę diagnozuje się co 5 sekund u kolejnej osoby na świecie, a co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. To prawdziwa epidemia XXI wieku. Może dotknąć każdego. 

Cukrzyca to cichy zabójca - nieleczona lub niekontrolowana może prowadzić do rozwoju ciężkich powikłań. Według prognoz ekspertów, w ciągu najbliższych 10 lat przewiduje się w Polsce wzrost zachorowań na cukrzycę obu typów aż o 20%. Obecnie na cukrzycę cierpi w naszym kraju prawie 3 miliony Polaków.

Co powoduje cukrzycę?

Jej przyczyny to genetyka i niezdrowy tryb życia. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną związaną z zaburzeniem przemiany węglowodanów w organizmie. A węglowodany to po prostu cukry, nieodzowny składnik każdej diety. Najważniejszym z nich, z punktu widzenia fizjologii naszego ciała, jest glukoza.

U zdrowego człowieka za prawidłową gospodarkę cukrami odpowiada przede wszystkim insulina. Jest to hormon wydzielany przez tzw. komórki ß wysp trzustki.

Czytaj też: Na cukrzycę umiera w Polsce więcej osób niż z powodu raka. "To prawdziwa epidemia XXI wieku"

Insulina, działając na receptory znajdujące się w tkankach obwodowych naszego ciała, powoduje zwiększenie wychwytu glukozy z krwi przez komórki organizmu. Skutkiem jest spadek stężenia glukozy w krwiobiegu i nasilenie zużywania tego węglowodanu w procesach wewnątrzkomórkowych. Jednocześnie insulina hamuje transformację tłuszczów i białek do glukozy. Gdy nastąpi defekt wydzielania lub działania insuliny prowadzący do nadmiernego stężenia glukozy we krwi rozwija się cukrzyca

Rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu I. Objawy

Gdy nastąpi defekt wydzielania lub działania insuliny prowadzący do nadmiernego stężenia glukozy we krwi, rozwija się cukrzyca. Mamy dwa podstawowe typy cukrzycy.

Cukrzyca typu I, nazywana jest także cukrzycą insulinozależną. Stanowi mniej niż 10% przypadków.

Początek choroby jest zazwyczaj nagły. Pierwsze objawy występują najczęściej u dzieci i młodzieży, choć może pojawić się także po 60. roku życia. Polega on na tym, że organizm chorego wytwarza przeciwciała niszczące własne komórki ß trzustki. - odpowiedzialne za produkcję insuliny. Można powiedzieć, że organizm atakuje sam siebie, doprowadzając do wyniszczenia struktur trzustkowych odpowiedzialnych za
wytwarzanie insuliny. Proces ten przebiega stopniowo i w początkowej fazie choroby jest bezobjawowy.

Objawy cukrzycy pojawiają się nagle, gdy zniszczeniu ulegnie około 90%
komórek beta. W wyniku zniszczenia komórek beta zostaje zahamowana produkcja insuliny. Konieczne staje się jej podawanie - stąd nazwa insulinozależna

Rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu II. Objawy

Objawy cukrzycy typu I i II są bardzo podobne. Różnicą jest taka, że w typie I objawy występują gwałtownie i są dość jednoznaczne, podczas gdy w typie II choroba rozwija się skrycie i jej początek jest niewyraźny.

Objawy są praktycznie niezauważalne i dlatego nie jest łatwa do wykrycia. Pierwszymi zauważalnymi objawami są wzmożone pragnienie oraz oddawanie większych ilości moczu. Następnie - osłabienie odporności organizmu, także chudnięcie, zmniejszenie sprawności ruchowej.

Czytaj też: Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Nie wiadomo tylko do końca, w jaki sposób

Mogą pojawić się infekcje dróg moczowych oraz infekcje skórne: świąd, grzybica skóry i błon śluzowych. Charakterystyczne są także nocne skurcze łydek czy też zaburzenia wzroku.

Najczęściej cukrzyca rozpoznawana jest jednak zupełnie przypadkowo, przy okazji wykonywania badań kontrolnych.

Powikłania cukrzycy

Neuropatia cukrzycowa jest jednym z typowych przewlekłych powikłań cukrzycy i dotyczy cukrzyków typu 1, jak i cukrzyków typu 2. Dotyka ona ponad połowę diabetyków.

Jest spowodowana uszkodzeniem małych naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do nerwów. To z kolei powoduje uszkodzenie samych nerwów.

Czytaj też: Pierwsza pomoc przedmedyczna: Jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy?

Najczęstszą przyczyną jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, trwający przez kilka lat. Neuropatia może prowadzić do wielu bolesnych objawów i uszkadzać wiele organów wewnętrznych. Dlatego też, aby jej zapobiegać, niezwykle ważna jest właściwa kontrola cukrzycy.

Objawy neuropatii zależą, od tego które nerwy uległy uszkodzeniu. Najczęściej dotyka nas neuropatia czuciowa, czyli utrata czucia w palcach, dłoniach lub stopach. W przypadku zaawansowanej neuropatii można odczuwać ból lub uczucie “palenia” w nogach, stopach czy w rękach. Dzieje się tak zwłaszcza w nocy lub w sytuacjach stresowych.

Jednym z największych zagrożeń związanych z neuropatią jest to, że można
uszkodzić sobie np. rękę lub nogę i nie odczuwać bólu, nie mieć świadomości tego, że doznało się np. oparzenia, skręcenia, skaleczenia, czy ucisku buta. Gdy zostaną uszkodzone nerwy układu autonomicznego, który unerwia narządy wewnętrzne, może dojść do problemów z żołądkiem, sercem czy pęcherzem.

Jak leczyć cukrzycę? 

Leczenie cukrzycy polega na ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi.

W tym celu wprowadza się do organizmu insulinę, a terapię wspiera specjalnie dobraną dietą cukrzycową.

Stopa diabetyka

Likwidacja obowiązku szczepień? Żakowski: Nie każdy idiotyzm nadaje się do debaty!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM