Tusk zabrał głos w sprawie "polexitu": Śmiertelnie poważne ryzyko

Chciałbym, żeby ci, którzy robią wszystko w stronę tzw. "polexitu" opamiętali się - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do możliwości wyjścia Polski z UE.

Tusk zeznawał w poniedziałek w Sejmie jako świadek przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Po zakończeniu posiedzenia został przez dziennikarzy zapytany o tzw. "polexit".

Przewodniczący Rady Europejskiej przypomniał, że w sprawie wyjścia państwa członkowskiego z Unii ma już doświadczenie z byłym premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

- Pracowałem z nim dzień w dzień, żeby uniknąć "brexitu". To on wpadł na pomysł referendum, a później robił wszystko, żeby utrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej, a ją wyprowadził (z UE-przyp. red.), a wydaje mi się europejsko sprytniejszy, niż dzisiaj rządzący PiS-owscy ministrowie - ocenił Tusk.

Wyraził przy tym pogląd, że "polexit", czyli wyjście Polski z UE, jest możliwy nie dlatego, że lider PiS Jarosław Kaczyński mógłby mieć taki plan. - Jeżeli mówi, że nie ma, to kto chce, niech wierzy. Trzeba wierzyć, że nie ma takiego planu. Problem polega na tym, że Cameron też nie miał planu wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE, a obawiam się, że w Europie chęć trzymania za wszelką cenę Polski w Europie będzie może trochę mniejsza niż w przypadku Wielkiej Brytanii, a i tak się nie udało - podkreślił były premier.

- Sprawa jest dramatycznie poważna, ryzyko jest śmiertelnie poważne. Chciałbym, żeby ci, którzy robią wszystko w tę stronę ("polexitu") się opamiętali - podkreślił szef Rady Europejskiej.

Skąd wziął się termin "polexit"?

Pytania o wyjście Polski z Unii Europejskiej pojawiły się po tym, jak prokurator generalny-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował do TK wniosek o zbadanie, czy traktatu o funkcjonowaniu UE jest zgodny z polską konstytucją. 

Ziobrze chodziło przede wszystkim o artykuł 267. traktatu, który pozwala sądom państw członkowskich na zadawanie pytań prejudycjalnych, kierowanych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.Takie zostały wysłane w związku z "czystką" w Sądzie Najwyższym.

W październiku - tuż po pierwszej turze wyborów samorządowych - Jarosław Kaczyński ocenił, że "w centrum manipulacji w czasie kampanii było jedno twierdzenie - że PiS przygotowuje polexit". - Jest to kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo - powiedział prezes PiS. 

"To manipulacja Grzegorza Schetyny". Wiceminister sprawiedliwości tłumaczy, że PiS nie chce polexitu

DOSTĘP PREMIUM