Wiceszef komisji Amber Gold chce postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu

Donald Tusk złamał przepisy, dotyczące powoływania ministra-koordynatora ds. służb specjalnych, dlatego powinien stanąć przed Trybunałem Stanu - uważa Tomasz Rzymkowski.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!

- Gościem Poranka Radia TOK FM jest Tomasz Rzymkowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji do spraw... Tuska. Przepraszam, Amber Gold - tak Jan Wróbel zaczął rozmowę z posłem Kukiz'15.

Tomasz Rzymkowski chciałby, żeby Donald Tusk stanął przed Trybunałem Stanu. - Jeśli chodzi o wniosek, on jest uzasadniony, patrząc na decyzję bez precedensu, czyli brak powołania ministra-koordynatora do spraw służb specjalnych. Było to w czasie, kiedy doszło do wybuchu afery Amber Gold - argumentował w Poranku Radia TOK FM.

Jak przekonywał poseł Kukiz'15, w przypadku sprawy Amber Gold mamy do czynienia z sytuacją, że "zorganizowana grupa przestępcza" zbliżyła się do członka rodziny jednej z najważniejszych osób w państwie. - Michał Tusk był absolutnie ofiarą, oczywiście również swojej naiwności. W poważnym państwie służby specjalne nie dopuściłby do takiej sytuacji. A jeśli do współpracy doszłoby, to bardzo szybko doszłoby do zakończenia takiej współpracy - mówił poseł, przypominając pracę, jaką syn premiera podjął w liniach lotniczych założonych przez twórcę Amber Gold.

Zdaniem Rzymkowskiego Marcin P. zbierał haki na Michała Tuska. Według polityka, dla twórcy Amber Gold, zatrudnienie syna premiera miało być gwarancją bezpieczeństwa. - Że żadne służby ich nie ruszą - podkreślił gość TOK FM.

Sprawa piramidy finansowej pokazuje, jak przekonywał poseł Kukiz'15, że rezygnacja z powołania ministra-koordynatora ds. służb specjalnych była błędem. A do tego było to działanie niezgodne z prawem. - Sam Donald Tusk powiedział wczoraj, że kwestia koordynacji, współpracy, nadzoru pracy służb, była kwestią bardzo rozmytą - stwierdził.

Według gościa Poranka Radia TOK FM w przypadku tej sprawy mamy do czynienia z deliktem konstytucyjnym. - Jeśli Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, bez właściwej podstawy prawnej daje uprawnienia ministra-koordynatora innemu członkowi rządu, to mamy złamaną konstytucję i ustawę. A do takiej sytuacji doszło - ocenił wiceszef komisji ds. Amber Gold.

"To jest absolutnie niewytłumaczalne"

Oceniając pracę komisji śledczej, jej wiceprzewodniczący, stwierdził, że wielu świadków "łże jak najęci, ratując siebie i swoje środowiska".

- A to, co się wówczas w Polsce działo jest niewytłumaczalne. Czy jesteśmy w stanie wytłumaczyć to, że osoba dziewięciokrotnie skazana, za przestępstwa związane z obrotem gospodarczym, siedząc w zakładzie karnym, rejestruje spółkę, przez trzy lata ją rozwija, nie płaci podatków, składek, dostaje koncesje dla swoich linii lotniczych? To jest absolutnie niewytłumaczalne - uważa poseł Kukiz'15. 

Przesłuchanie Donalda Tuska trwało siedem godzin. Upłynęło pod znakiem starć między byłym premierem i posłami Prawa i Sprawiedliwości. "Poseł Kownacki też pyka na klawiaturze". Nie zabrakło słownych pojedynków>>>

Najgorętsze momenty pierwszej godziny przesłuchania Donalda Tuska przed komisją sejmową

Co wolno ojcu premiera?

Jan Wróbel zapytał posła Tomasza Rzymkowskiego o zachowanie ojca premiera Mateusza Morawieckiego. Kornel Morawiecki wielokrotnie bardzo ciepło wypowiadał się o Władimirze Putinie. Ma też otaczać się ludźmi, których działalność budzi wątpliwości. Nie chodzi jedynie o prawicowych radykałów.

Jak ustaliła "Polityka", w otoczeniu ojca premiera roi się od działaczy prokremlowskiej partii Zmiana, której założyciel siedzi w areszcie, bo podejrzany jest o szpiegostwo na rzecz Rosji.

- Można powiedzieć, że się Kornel Morawiecki obraca w politycznie szemranym towarzystwie. Coś się w Polsce zmieniło od czasu afery z synem premiera? Nie mamy jeszcze afery z ojcem premiera, ale mamy poważne wątpliwości. Tam chyba też służby powinny zadziałać? - pytał dziennikarz.

- Dotknął pan istoty sprawy, też uważam, że jest to czas na interwencję służb. Ale jestem bardzo krytyczny, jeśli chodzi o funkcjonowanie służb specjalnych w Polsce, momentami nie zostawiam suchej nitki na służbach. Uważam, że za Donalda Tuska nie działały i dzisiaj nie działają - mówił poseł.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu! Jan Wróbel rozmawiał też z Tomaszem Rzymkowskim o:

  • sytuacji w Kukiz'15, odejściu z ugrupowania Marka Jakubiaka;
  • zachorowaniach na odrę, a wśród członków Kukiz'15 są zwolennicy ruchów antyszczepionkowych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM