"Te dane nie są powszechnie znane". PiS pokazuje slajdy, by pokazać skalę wyborczego sukcesu

- Nasze zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości - ocenił Jarosław Kaczyński. I żeby nikt żadnych wątpliwości nie miał... dyrektor biura prezesa PiS-u zaprezentował zestaw slajdów.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

O tym, że Prawo i Sprawiedliwości wygrało, prezes Kaczyński informował tuż po zamknięciu lokali wyborczych 21 października.

Prezes PiS dziękował wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach samorządowych oraz organizowali kampanię wyborczą, którą ocenił jako "bardzo udaną" dla Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że wysoka frekwencja w trakcie wyborów była wynikiem umacniania się w Polsce demokracji. - Dziękuję każdemu, kto wziął udział w tych wyborach, niezależnie od tego, na kogo głosował - mówił.

Wyniki na slajdach

Wyniki wyborów na slajdach zaprezentował szef biura Jarosława Kaczyńskiego Radosław Fogiel. - Bo te dane nie są powszechnie znane i powodują różnego rodzaju nieporozumienia - dodał szef PiS. 

"Inni abstrahują od faktów"

Prezes PiS podkreślił, że zwycięstwo jego ugrupowania w wyborach samorządowych "nie podlega wątpliwości". - Ja rozumiem, że przedstawiciele komitetów, które wybory przegrały, kwestionują ich wynik, ale to abstrahowanie od faktów - powiedział.

Jak podkreślił, zwycięstwo PiS ma charakter bardzo zdecydowany i zupełnie jednoznaczny.

- Co najważniejsze, te wybory są bardzo dobrym prognostykiem przed wyborami parlamentarnymi - przekonywał lider PiS.

Nietypowa konferencja 

W poniedziałek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jednym z tematów rozmów były wyniki wyborów samorządowych.

- Wynik wyborów jest znany. Państwowa Komisja Wyborcza ten wynik przedstawiła. Dziś prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej przedstawi dane dotyczące właśnie wyników wyborów - powiedział rano Błaszczak w radiowych Sygnałach Dnia, pytany o poniedziałkowe spotkanie.

Ocenił, że to kolejne - po ostatnich wyborach samorządowych, prezydenckich i parlamentarnych - zwycięstwo wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. Jednakże w poprzednich latach Kaczyński nie podsumowywał wyborów w taki sposób. To pierwsza tego typu konferencja, która była ilustrowana slajdami.

Odpowiedź PO i Nowoczesnej

Na wystąpienie Kaczyńskiego na Twitterze zareagowała Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

Do słów Kaczyńskiego w kpiącym tonie odniósł się też rzecznik PO, Jan Grabiec. Przypomniał artykuł na portalu Radia Maryja, który ukazał się tuż po drugiej turze wyborów. Redaktorzy orzekli w nim porażkę Prawa i Sprawiedliwości. 

Wybory samorządowe 2018

Spośród 107 miast prezydenckich w Polsce, z list lokalnych komitetów w ostatnich wyborach samorządowych zostało wybranych 78 prezydentów, z list Koalicji Obywatelskiej - 21, PiS - 4, SLD - 2 oraz po jednym z list Kukiz'15 i PSL.

W I turze wybrano 64 prezydentów, w 43 miastach konieczne było przeprowadzenie drugiej tury wyborów. 

W tegorocznych wyborach PiS zdobyło o 83 więcej mandatów w sejmikach wojewódzkich niż w 2014 r.; Koalicja Obywatelska uzyskała o 15 mniej niż PO przed czterema laty, a PSL - o 87 mniej. PiS wygrało wybory w 9 sejmikach, a KO w 7. 

Dlaczego PiS przegrał w dużych miastach? "Większość jego reform wprowadzono na rympał"

DOSTĘP PREMIUM