"Wyrok pokazuje, że Młodzież Wszechpolska nie może czuć się bezkarnie". Bez kary dla prezydenta Gdańska

Sąd drugiej instancji umorzył sprawę przeciwko Pawłowi Adamowiczowi. Członek Młodzieży Wszechpolskiej Aleksander Jankowski oskarżył prezydenta Gdańska o zniesławienie i naruszenie nietykalności fizycznej.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

W pierwszej instancji sąd ukarał Pawła Adamowicza grzywną, po apelacji, ze względu na niską szkodliwość czynu, uchylił wyrok i umorzył sprawę.

Do incydentu doszło w 2017 roku, w czasie debaty o niepodległości, w  której brał udział Adam Michnik.

- Widoczne jest przerwanie wykładu głośnym okrzykiem "Wszechpolacy do mnie", słychać agresywne wykrzykiwanie "Kłamstwa Michniak, wrzuć do śmietnika". Wręczane jest Adamowi Michnikowi wiaderko z napisem "smoła". Paweł Adamowicz ruszył mu niejako na pomoc, popchnął Aleksandra Jankowskiego, przy czym nie były to popchnięcia mocne, zmierzały do wyproszenia go z zebrania - tak o wydarzeniach mówiła dziś sędzia Edyta Frycz. 

Wiaderko, które narodowcy chcieli wręczyć Michnikowi, miało nawiązywać do akcji Jacka Hugo-Badera, który wziął udział w Marszu Niepodległości, udając ciemnoskórego mężczyznę. 

Sędzia dodała, że działaczowi Młodzieży Wszechpolskiej nic się nie stało. - Nie doznał on żadnych obrażeń ciała i nie utracił równowagi, natomiast nieprzychylna reakcja publiczności wręcz była zgodna z jego oczekiwaniami, a następnie umożliwiła mu zaistnienie w mediach - uzasadniała swoją decyzję. 

"Wyrok pokazuje, że MW nie może czuć się bezkarnie"

Paweł Adamowicz tłumaczył, że nie mógł zachować się inaczej: - Młodzież Wszechpolska z premedytacją przeprowadziła tę prowokację i musiała liczyć się z reakcją z sali - komentował sprawę prezydent Gdańska. 

Po ogłoszeniu wyroku napisał na Twitterze: "Jestem zadowolony - wyrok pokazuje, że MW nie może czuć się bezkarnie".

Sam Aleksander Jankowski decyzję sądu przyjął bez cienia pokory. - W Polsce sądy apelacyjne niestety w dalszym ciągu jeszcze orzekają tak, jak za poprzedniego systemu - stwierdził członek Młodzieży Wszechpolskiej. 

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Adamowicz o poparciu od Tuska na Twitterze: To była jego inicjatywa

DOSTĘP PREMIUM