Zamykanie granic przed odrą? Ekspertka: To problemu nie rozwiąże

- Należy lepiej chronić zdrowie pracowników z Ukrainy - przekonywała w TOK FM Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Klubu Jagiellońskiego.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Przypadków zachorowań na odrę jest coraz więcej. Ogniska epidemiologiczne wykryto w Pruszkowie oraz w Kwidzynie. Większość przypadków dotyczy osób, które nie były szczepione przeciwko wirusowi. - Wszystkie ogniska, która są, to ogniska odry przywleczone (z zagranicy - red.) - ocenił minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Granica do zamknięcia?

Od początku roku tylko na Ukrainie na odrę zachorowało 35 tysięcy osób. Z problemem wirusa zmagają się też między innymi w Czechach.

W internecie pojawiają się głosy, by rząd ograniczył wjazdy do Polski obcokrajowców, aby w ten sposób zahamować rozprzestrzenienie się odry w naszym kraju. - Co władze powinny zrobić, żeby nie wpaść w dyskurs zamykania granic, który będzie tylko budził strach i emocje? - pytała prowadząca audycję Agnieszka Lichnerowicz.

- Coś takiego nie rozwiązałoby problemu. Ogniska odry są też w zachodniej Europie. Poza tym, potrzebujemy pracowników z Ukrainy i powinniśmy się zastanowić, jak polepszyć ich ochronę zdrowia – tłumaczyła w TOK FM Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Klubu Jagiellońskiego

W Polsce trwa dyskusja o zmianach w prawie; mowa między innymi o przesiewowych badaniach czy obowiązkowych książeczkach zdrowia dla obcokrajowców.

Według ekspertki to wiele nie pomoże, bo potrzebny jest też aparat państwa, żeby je wdrożyć. - W tej chwili kalendarzowi szczepień, który obowiązuje w Polsce, podlegają też cudzoziemcy, którzy przebywają w naszym kraju dłużej niż 3 miesiące. Tymczasem, chorują już dzieci obcokrajowców, którzy przebywają tu na stałe. Cóż z tego, że jest przepis, skoro nie jest on realizowany. A z pracownikami sezonowymi będzie jeszcze trudniej – mówiła Libura.

  • Czy polskie przepisy w sprawie chorób zakaźnych są przestarzałe?
  • Jak chronić się przed odrą?

Czy grozi nam epidemia?

Wypowiedz się na antenie!

Na temat szczepień będziemy też rozmawiali w najbliższym odcinku audycji Mikrofon TOK FM.We wtorek o godz. 20 poszukamy odpowiedzi na pytanie: dlaczego w XXI wieku są jeszcze ludzie, których trzeba przekonywać do szczepień? Dlaczego są wciąż wśród nas ludzie, którzy bardziej ufają znachorom niż lekarzom i autorytetom i dlaczego w ogóle musimy mówić o odrze, skoro tej choroby nie powinno być wcale.

Zachęcamy do udziału w dyskusji!

• Można zadzwonić na: 22 44 44 044,
• Komentować pod postem,
Pisać na grupie dyskusyjnej
• Albo wysłać maila na adres radio@tok.fm

Do usłyszenia!

TOK FM PREMIUM