"Z tych wyborów Trump wychodzi osłabiony". Republikanie stracili kontrolę nad Izbą Reprezentantów
Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!
Wybory środka kadencji przyniosły poważne zmiany. Amerykanie wybierali cały skład Izby Reprezentantów, 1/3 senatorów, 36 gubernatorów stanów. Prognozy wyborcze mówią o tym, że Demokraci przejęli kontrolę nad Izbą Reprezentantów. Dotychczas Republikanie kontrolowali obie izby amerykańskiego parlamentu.
- Do tej pory Republikanie kontrolowali trzy fundamentalne gałęzie władzy w USA: prezydenturę, władzę ustawodawczą i od niedawna Sąd Najwyższy. Teraz więc prezydent Donald Trump traci władzę absolutną - komentuje w TOK FM były marszałek Senatu, amerykanista, prof. Longin Pastusiak.
Podzielony parlament oznacza utrudnienia w forsowaniu projektów ustaw firmowanych przez prezydenta. Bo przyjęcie nowych ustaw wymaga zgody obu izb Kongresu.
Zdaniem prof. Pastusiaka to prezydent USA zostanie obarczony odpowiedzialnością za utratę przez Republikanów większości w Izbie Reprezentantów.
Bo Donald Trump bardzo angażował się w kampanię wyborczą. Agitował nie tylko za niektórymi kandydatami Partii Republikańskiej, ale przekonywał wyborców do poparcia go w następnych wyborach prezydenckich.
- Z tych wyborów Trump wychodzi osłabiony - podkreśla gość Pierwszego Śniadania w TOK-u.
Prezydent odtrąbił sukces
Sam Donald Trump przekonuje, że wybory to ogromny sukces jego i Partii Republikańskiej.
Komunikowanie się za pomocą Twittera to znak rozpoznawczy tej prezydentury.
- Trump wstaje o 4:30 rano. Ma w sypialni cztery ekrany telewizyjne i ogląda-sprawdza, co o nim powiedziano. I od razu na to reaguje, właśnie na Twitterze, bez konsultacji z doradcami. Popełnia więc wielką ilość błędów. Jak policzono, od początku kadencji popełnił 6420 błędów. Chodzi o kłamliwe lub mylące wypowiedzi - mówi prof. Longin Pastusiak.
Przy okazji kampanii przed zakończonymi wyborami Trump pobił rekord. - W ubiegłym tygodniu, w Teksasie, jednego dnia popełnił 83 błędy. To jego rekord dzienny - podkreśla amerykanista i były marszałek Senatu.
Czytaj też: Co 11 listopada będzie robił sojusznik rządu PiS, Donald Trump? "Spotka się w Paryżu z Putinem. Urocze">>>
Historyczne wybory
Sondaże wskazują, że w Izbie Reprezentantów zasiądzie rekordowa liczba kobiet - 96. Z czego aż 31 to nowo wybrane kandydatki. 65 z nich już wcześniej pełniło mandat. To oznacza, że kobiety będą mieć w niższej izbie ponad 20 proc. reprezentację.
W Senacie zasiądzie prawdopodobnie 9 kobiet. Dla dwóch będzie to pierwsza kadencja.
W tych wyborach walczono także o stanowiska 36 gubernatorów stanowych i trzech gubernatorów innych terytoriów. Wśród z nich znajdzie się najprawdopodobniej osiem kobiet (z czego trzy to nowo wybrane osoby) - przewiduje CNN.
To także pierwsze wybory, w których mandat do Izby Reprezentantów zdobyły rdzenne Amerykanki: demokratki Sharice Davids i Deb Haaland. Pierwsza z nich będzie także pierwszą osobą LGBT w Kongresie. Jest także prawniczką oraz byłą zawodniczką MMA.
Jeśli sondaże się sprawdzą w Izbie Reprezentantów zasiądą też po raz pierwszy kobiety wyznające islam: demokratki Rashida Tlaib i Ilhan Omar. Omar przyjechała do USA ponad 20 lat temu jako uchodźczyni z Somalii.
Wybory były historyczne, także ponieważ po raz pierwszy gubernatorem zostanie mężczyzna otwarcie mówiący o swojej nieheteroseksualnej orientacji.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Putin znów grozi bronią jądrową. Jak odpowie NATO? Gen. Bieniek wskazuje: To na pewno rzecz, która będzie rozpatrywana
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
- Nowy tydzień przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. "Będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- Frekwencja może przesądzić o wyniku wyborów. "Do urn częściej chodzą starsi niż młodsi"
- Rosja ma rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi. Putin porozumiał się z Łukaszenką
- Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim