Ból kręgosłupa. Cierpi na niego co drugi Polak. Jak radzić z nim sobie w domu?
Co drugi Polak deklaruje, że cierpi z powodu bólu pleców. Co siódmemu doskwiera on przewlekle i często.
Ból najczęściej pojawia się w dole pleców - w części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa - oraz w odcinku szyjnym.
Ból kręgosłupa. Przyczyny
Jego przyczyną jest zazwyczaj spędzenie wielu godzin w pozycji siedzącej - mięśnie wówczas słabną i nie są w stanie go wspierać. Dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgów i dysków, a to prowadzi do różnych deformacji.
Powodem bólu może być także długotrwała praca w nieprawidłowej pozycji, która obciąża kręgosłup, jak również złe nawyki postawy.
Jak poradzić sobie z bólem pleców?
Należy przyjąć tzw. pozycję krzesełkową: kładziemy się na plecach, uginamy nogi i układamy je na krześle czy łóżku.
Innym rozwiązaniem jest przyjęcie pozycji embrionalnej. Należy położyć się na boku i przyciągnąć nogi do brzucha.
Co ważne, bóle pleców czasem są wywołane chorobami narządów wewnętrznych, nieraz bardzo poważnymi.
Dolegliwości ze strony kręgosłupa bywają pierwszymi objawami nowotworów, które swoją lokalizację pierwotną mają w innym narządzie.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
-
Ambasador USA Mark Brzezinski ostrzega polskie władze. "Skoro piszą list, to coś wiedzą"
-
"Lex Tusk" przekreśli szanse na międzynarodową karierę Andrzeja Dudy? "Drugi wariant zwycięża"
-
Pojawił się nowy trend, którym PiS musi się przejmować. "Ludzie to kupują"
-
"Lex Tusk" takim prezentem dla PiS, jak granatnik dla gen. Szymczyka? "Może wybuchnąć w rękach"
-
Dyrektorka szkoły zgłosiła, że ksiądz dotyka dzieci. "Wieś przyjechała po nią z taczkami"
- Co po Erdoganie? Dla "Sułtana z Turcji" "nie ma alternatywy". "Bez niego pozostaje czarna dziura"
- "Putin byłby dumny". Politycy opozycji ostro i jednym głosem o decyzji Dudy ws. "lex Tusk"
- MSWiA ogłosił sankcje na ludzi Łukaszenki. Wśród nich sędzia, który skazał Andrzeja Poczobuta
- Jaka będzie przyszłość Dudy po "lex Tusk"? "Z pieczątką PiS na czole będzie chodził do końca życia"
- Grupa uchodźców przy granicy z Białorusią znalazła się w potrzasku. "Są coraz bardziej zmęczeni, wyziębieni i głodni"