100 podcastów na stulecie niepodległości. Dostęp premium 30% taniej!
Dostęp do archiwum podcastów 30% taniej! Skorzystaj z oferty >>>>
Stulecie niepodległości Polski to dobra okazja, żeby poznać lepiej historię naszego kraju. W TOK FM wiele miejsca poświęcamy tematyce historycznej, a wszystkie audycje dostępne są w naszym archiwum podcastów.
Z okazji Święta Niepodległości obniżyliśmy o 30% cenę Dostępu Premium, który umożliwia słuchanie wszystkich audycji TOK FM w internecie, dzięki największej radiowej bibliotece audycji w formie podkastów. Wśród nich jest wiele programów historycznych.
11 listopada to z pewnością dobry moment, aby przyjrzeć się bliżej sylwetce Józefa Piłsudskiego.O tej nietuzinkowej postaci opowiedział w TOK FM Michał Wójcik, autor książki „Terrorysta”.
- To był taran, człowiek buldożer. Miał niezwykłą charyzmę. A jednocześnie nie lubił Polaków, myślał o swoich rodakach z pogardą – mówił w rozmowie z Zuzanną Piechowicz.
W cyklu Ojcowie Niepodległości Karolina Lewicka, wraz z prof. Januszem Odziemkowskim, opisuje życie i polityczną drogę marszałka.
Karolina Lewicka co tydzień w ramach Wieczoru w TOK FM rozmawia z ekspertami w dziedzinie historii na temat przeszłości naszego kraju.
"Historia w TOKu" to powrót do przeszłości, ale na trochę innych warunkach. Nie tylko fakty historyczne, także historia kontrfaktyczna. Zapytamy, co by było, gdyby: gdyby wcześniej, a nie później...gdyby w prawo, nie w lewo...gdyby raz, nie dwa. Gdybologia stosowana, bo przecież - jak mawiał Stanisław Jerzy Lec - "historia to zbiór zdarzeń, które nie musiały zajść".
Posłuchaj podcastów z tego cyklu
Wiele o czasach, w których nasz kraj powrócił na mapę, wyczytać można z napisanych wtedy powieści. Agnieszka Lichnerowicz rozmawiała z Łukaszem Wójcikiem i dr Magdaleną Heydel o biografii Josepha Conrada i tym, jak bardzo jest obecnie ona aktualna. Dzięki lekturze zdajemy sobie sprawę, jak dużo obecnych trendów słynny pisarz przewidział już dawno temu.
Z okazji Święta Niepodległości przyjrzeliśmy się też bliżej Ignacemu Daszyńskiemu, pierwszemu premierowi niepodległej Polski.
W nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku stanął na czele lewicowego Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (tzw. rządu lubelskiego). Kim był premier pierwszego gabinetu odradzającego się kraju?
Jak ludzie sztuki - malarze, pisarze, muzycy - odnosili się do czasów, w których Polska odzyskiwała niepodległość? O tym w TOK FM z dr Joanną Jurgała-Jureczką rozmawiał Maciej Zakrocki w ramach cyklu audycji “Historie Polski”
To program, w którym wracamy do wydarzeń i zjawisk, które miały miejsce w ostatnim stuleciu. Na historię spoglądamy w różny sposób i z różną wrażliwością. Różnorodność gwarantują autorzy. Co tydzień audycję prowadzi inny dziennikarz Radia TOK FM.
Zobacz listę podcastów w ramach tego cyklu
W tym roku świętujemy nie tylko stulecie niepodległości, ale też stulecie odzyskania praw wyborczych przez kobiety. O tym wydarzeniu Hannie Zielińskiej opowiedziały Małgorzatą Kuś i Aleksandra Suława ze Stowarzyszenia "Sto lat głosu kobiet".
Muzyka filmowa w 100 lecie odzyskania niepodległości. Jak czerpać z tradycji i jednocześnie patrzeć w przyszłość? Między innymi o tym Patrycja Wanat rozmawia ze swoim gościem, którym jest L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski.
-
Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
"To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Ziobro ma zakaz wypowiadania się o Agnieszce Holland i "Zielonej granicy". Jest decyzja sądu
- Co partie po wyborach zrobią z prawem do aborcji? Jedna nie ma o tym ani słowa w swoim programie
- Co dalej z kontrolami na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Niemcy podjęły decyzję
- Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i do kiedy? [ZASADY I TERMINY]
- Kaczyński i 50 tys. w kopercie. Prokurator nie dała wiary zeznaniom. "To jest wróżka"
- Abp Stanisław Szymecki nie żyje. Senior archidiecezji białostockiej miał 99 lat