100 podcastów na stulecie niepodległości. Dostęp premium 30% taniej!

Z okazji Święta Niepodległości Dostęp Premium do archiwum audycji aż 30% taniej! Uczcij 11 listopada słuchając najlepszych audycji o polskiej historii.

Dostęp do archiwum podcastów 30% taniej! Skorzystaj z oferty >>>>

Stulecie niepodległości Polski to dobra okazja, żeby poznać lepiej historię naszego kraju. W TOK FM wiele miejsca poświęcamy tematyce historycznej, a wszystkie audycje dostępne są w naszym archiwum podcastów.

Z okazji Święta Niepodległości obniżyliśmy o 30% cenę Dostępu Premium, który umożliwia słuchanie wszystkich audycji TOK FM w internecie, dzięki największej radiowej bibliotece audycji w formie podkastów. Wśród nich jest wiele programów historycznych.

11 listopada to z pewnością dobry moment, aby przyjrzeć się bliżej sylwetce Józefa Piłsudskiego.O tej nietuzinkowej postaci opowiedział w TOK FM  Michał Wójcik, autor książki „Terrorysta”.

- To był taran, człowiek buldożer. Miał niezwykłą charyzmę. A jednocześnie nie lubił Polaków, myślał o swoich rodakach z pogardą – mówił w rozmowie z Zuzanną Piechowicz.

W cyklu Ojcowie Niepodległości Karolina Lewicka, wraz z prof. Januszem Odziemkowskim, opisuje życie i polityczną drogę marszałka.

Karolina Lewicka co tydzień w ramach Wieczoru w TOK FM rozmawia z ekspertami w dziedzinie historii na temat przeszłości naszego kraju.

"Historia w TOKu" to powrót do przeszłości, ale na trochę innych warunkach. Nie tylko fakty historyczne, także historia kontrfaktyczna. Zapytamy, co by było, gdyby: gdyby wcześniej, a nie później...gdyby w prawo, nie w lewo...gdyby raz, nie dwa. Gdybologia stosowana, bo przecież - jak mawiał Stanisław Jerzy Lec - "historia to zbiór zdarzeń, które nie musiały zajść".

Posłuchaj podcastów z tego cyklu

Wiele o czasach, w których nasz kraj powrócił na mapę, wyczytać można z napisanych wtedy powieści. Agnieszka Lichnerowicz rozmawiała z Łukaszem Wójcikiem i dr Magdaleną Heydel o biografii Josepha Conrada i tym, jak bardzo jest obecnie ona aktualna. Dzięki lekturze zdajemy sobie sprawę, jak dużo obecnych trendów słynny pisarz przewidział już dawno temu.

Z okazji Święta Niepodległości przyjrzeliśmy się też bliżej Ignacemu Daszyńskiemu, pierwszemu premierowi niepodległej Polski.

W nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku stanął na czele lewicowego Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (tzw. rządu lubelskiego). Kim był premier pierwszego gabinetu odradzającego się kraju?

Jak ludzie sztuki - malarze, pisarze, muzycy - odnosili się do czasów, w których Polska odzyskiwała niepodległość? O tym w TOK FM z dr Joanną Jurgała-Jureczką rozmawiał Maciej Zakrocki w ramach cyklu audycji “Historie Polski”

To program, w którym wracamy do wydarzeń i zjawisk, które miały miejsce w ostatnim stuleciu. Na historię spoglądamy w różny sposób i z różną wrażliwością. Różnorodność gwarantują autorzy. Co tydzień audycję prowadzi inny dziennikarz Radia TOK FM.

Zobacz listę podcastów w ramach tego cyklu

W tym roku świętujemy nie tylko stulecie niepodległości, ale też stulecie odzyskania praw wyborczych przez kobiety. O tym wydarzeniu Hannie Zielińskiej opowiedziały Małgorzatą Kuś i Aleksandra Suława ze Stowarzyszenia "Sto lat głosu kobiet".

 Muzyka filmowa w 100 lecie odzyskania niepodległości. Jak czerpać z tradycji i jednocześnie patrzeć w przyszłość? Między innymi o tym Patrycja Wanat rozmawia ze swoim gościem, którym jest L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski.

TOK FM PREMIUM