Wirus HPV, czyli brodawczak ludzki. Jak go zdiagnozować?
Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>
Wirus HPV, nazywany jest inaczej wirusem brodawczaka ludzkiego. Odgrywa bardzo dużą rolę w procesie powstawania stanu przed nowotworowego i samego nowotworu szyjki macicy.
Wirus HPV - infekcja, czyli jak można się zarazić
Najłatwiej zakazić się wirusem HPV drogą seksualną. Warto nadmienić, że nie jest to jedyna droga, jaką brodawczak ludzki może się dostać do naszego organizmu. Wirus może się przenieść także na skutek używania tej samej bielizny, ręczników czy innych przedmiotów higieny, co osoba zakażona. W teorii wirusem można się też zarazić nawet w toalecie publicznej. U kobiet wirus może wywołać raka szyjki macicy, natomiast u mężczyzn nowotwór prącia.
Wirus HPV - objawy
Charakterystyczną cechą zakażenia wirusem HPV sromu, pochwy oraz szyjki macicy jest brak swoistych objawów. Podobnie jest w przypadku mężczyzn. U nich też zakażenie brodawczakiem przebiega bezobjawowo.
Symptomy choroby pojawiają się dopiero, gdy zmiany okolic intymnych są już widoczne "gołym okiem". Objawy wirusa HPV to między innymi: świąd, pieczenie czy ropne upławy. Najczęściej źródłem symptomów, poza wirusem brodawczaka ludzkiego, jest też jednoczesne zakażenie bakteryjne lub grzybicze.
Test na HPV
Badanie na HPV, które potwierdza wirus, to cytologia. Jeśli wynik badania jest pozytywny, jest to jednoznaczne z rozpoznaniem choroby. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić też tzw. Badanie mikrokolpohisteroskopowe. Eksperci twierdzą, że najdokładniejszą metodą diagnozowania wirusa HPV są odpowiednie testy genetyczne. Lekarze zalecają wykonanie badania na HPV zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy są aktywni seksualnie i mieli więcej niż jednego partnera seksualnego.
Jak pozbyć się wirusa HPV z organizmu?
Leczenie HPV przebiega wielotorowo. W niektórych przypadkach zmiany spowodowane zakażeniem znikają, gdy zastosuje się leczenie środkami przeciwzapalnymi albo hormonami. Jeśli te metody nie działają, warto skorzystać z leczenia chirurgicznego. W medycynie stosuje się np: kriokoagulację, czyli miejscowe niszczenie tkanek. Lekarze wycinają też zmiany nowotworowe pętlą elektryczną o wysokiej częstotliwości. Jeśli stany przedrakowe są duże, stosuje się także konizację szyjki macicy, czyli precyzyjne wycięcie fragmentu tkanki pochwowej z części macicy.
-
Rząd opozycji zgrilluje PiS? "Wyborcy mają obiecane igrzyska i je dostaną" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
-
Przedsiębiorca rozwija swój biznes z Żabką, czyli jak otworzyć sklep pod szyldem sieci [MATERIAŁ PROMOCYJNY]
- Jak naprawić relacje Polski z Ukrainą i Brukselą? Przedwyborcza debata w Radiu TOK FM
- O czym jest "Zielona granica"? "Polska jest tam na drugim planie"
- Polska i Ukraina "nakręcają spiralę fatalnych relacji". "Strzelanie po kolanach, które broczą krwią"
- "Opozycja może te wybory wygrać, tylko naobiecywała cuda na kiju"
- Zmarł po kąpieli w Bałtyku. "Miał rany na skórze"