Władysław Frasyniuk na marsz prezydenta nie idzie. "Nie chodzę z przestępcami"

- Mam przekonanie, że to potworny chaos, łamanie prawa, a nie świętowanie - mówił o obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości Władysław Frasyniuk, były opozycjonista i przedsiębiorca, gość Poranka Radia TOK FM.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Czy gdyby prezydent Andrzej Duda zaprosił byłego opozycjonistę na marsz, Frasyniuk wziąłby w nim udział? - Nie będę na marszu narodowym. Nie chodzę z przestępcami, którzy łamią konstytucję i naruszają swobody obywatelskie. Za to się siedzi w więzieniu. Zorganizowana grupa przestępcza - to ciężki zarzut - mówił były opozycjonista w rozmowie z Piotrem Żakowskim.

Władysław Frasyniuk przyznał, że jeszcze nie wie, co będzie robił 11 listopada. - Może napiszę list do Hanny Gronkiewicz-Waltz, żeby ten plac, gdzie stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego - większy niż monument marszałka Piłsudskiego - nazwać imieniem Lecha Wałęsy. I przywrócić równowagę historii - stwierdził.

"Stanąć przed faszystami i zaprotestować"

Były opozycjonista w rozmowie z Jackiem Żakowskim stwierdził, że działania PiS w związku z obchodami odzyskania niepodległości są zupełnie nieprzemyślane. - Mam przekonanie, że mamy do czynienia z potwornym chaosem, łamaniem prawa, a nie świętowaniem - ocenił Frasyniuk.

Gość Jacka Żakowskiego skrytykował też ustanowienie 12 listopada dniem wolnym od pracy. - To bieganina na ostatnią chwilę. Ta decyzja jest sprzeczna z obowiązującym prawem, narusza konstytucję – mówił były obozycjonista.

W kontekście całych obchodów przywołał swoje wspomnienia z czasów PRL-u. - Gdy zamykano mnie na 48 godzin, to w więziennej celi wisiał regulamin. Szczególnie ważny był punkt 12: o ile naczelnik nie postanowi inaczej. Mam wrażenie, że tak wygląda to święto. Mamy w nosie prawo czy historię. Mamy punkt 12, o ile PiS nie postanowi inaczej - przekonywał przedsiębiorca. 

Władysław Frasyniuk stwierdził, że obywatele nie dostali ciekawej propozycji świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. - Możemy tylko wyjść, stanąć naprzeciwko faszystów i zaprotestować - mówił o 11 listopada Władysław Frasyniuk.

- Słuchałem tej rozmowy z przerażeniem. Nie zaprosiłbym tego pana do studia - oceniał wcześniej rozmowę Jacka Żakowskiego z Robertem Bąkiewiczem z ONR.

Czytaj także: Robert Bąkiewicz z ONR był gościem Jacka Żakowskiego w TOK FM. Co dalej z marszem nacjonalistów?

11 listopada według Frasyniuka

Frasyniuk przedstawił swój pomysł na świętowanie 11 listopada. - Chętnie wziąłbym udział w poważnej debacie o odzyskaniu niepodległości. Debacie o tym, która tradycja wygra? Czy ta autorytarna, czy ta z sierpnia 1980 roku. Ta druga to tradycja otwartości i wspólnoty - mówił były opozycjonista.

Przy okazji w dosadnych słowach skrytykował organizatorów obchodów. - W tym z przyjemnością wziąłbym udział, ale nikt k***a tego nie zaproponował - powiedział Frasyniuk. Były opozycjonista tłumaczył użycie brzydkich słów tym, że taki jego zdaniem będzie język, który będzie obowiązywał na marszu narodowców.

Frasyniuk mówił, że w związku z przypadającą za kilka dni rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości "nie ma poczucia święta". - Tylko Lech Wałęsa miał odwagę powiedzieć, czym jest to 100-lecie niepodległości. To choroba niecierpliwości polskiej, gdzie mamy skłonności do chodzenia na skróty. I on sam przyznaje, że tak zrobił. Miał odwagę za to przeprosić. Niestety, jego głos przechodzi niezauważony -  przekonywał były polityk.

Odnosił się do tego wpisu Lecha Wałęsy na Facebooku. 

"Falanga ONR-owców ze szkół"

Jak tłumaczył Frasyniuk, sprawy marszu przesłaniają nam ważniejsze kwestie. - Podniecamy się tą demonstracją, a znika nam z pola problem polityczny. Bo za kilka lat wysypie się nam ze szkół wielka falanga ONR-owców. Potrzebna jest debata, co z tym zrobić - alarmował były opozycjonista. 

Co może wydarzyć się na Marszu Niepodległości?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Władysław Frasyniuk gościem TOK FM
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 12 razy 4

  Nie, na żadne marsze, pochody się nie wybieram. Rzygać się chce co politycy zrobili z 11.11. Zamiast tych piep.... marszów, pomników, konfetti czy czegoś tam jeszcze, byle tylko było efektownie, trzeba było zrobić coś w stylu jak za PRL w 66roku ze szkołami na 1000leciec, tu można było zrobić ileś tam żłobków i przedszkoli na 100lecie odzyskania niepodległości. Przynajmniej byłby to coś namacalnego, z czego ludzie mieliby pożytek i zostaloby na lata, ale po co? Finowie budują sobie na 100lecie piękną bibliotekę, a u nas jak zawsze jeden wielki kicz. Nie, zdecydowanie nie będę brał udziału w tych szopkach.

 • benzyl

  Oceniono 10 razy 4

  Brawo Panie Władku, mam pana zdjęcie razem z panem Timmermansem na drzwiach w pracy, a jak się podłej zmianie nie podoba niech wybiją mi szybę kamieniem.

 • stef0909

  Oceniono 7 razy 3

  Szacun ....

 • Danuta Wardęcka

  Oceniono 4 razy 2

  Zawsze z wielką przyjemnością słucham Pana Frasyniuka, dziś też tak było lubię takie poranki jak dają kopa i człowiek od razu wie że nie jest osamotniony w swoich przekonaniach i że ta pisowska junta padnie na własne życzenie i skończą się te kłamstwa i brednie i nastanie błogi spokój. Mam nadzieję że nikt kto jest przyzwoity na marsz rządowy czy prezydencki w Warszawie nie pójdzie niech sobie świętują z onrem lub tymi innymi popaprańcami.

 • Dodger Merciless

  Oceniono 6 razy 2

  Nord Streem 2/
  Nacjonalizm ponadto przedkłada interesy własnego narodu nad interesami innych narodów, zarówno wewnątrz kraju (mniejszości narodowe lub etniczne) jak i na zewnątrz (narody sąsiednie).

 • uszatek_2

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Władysławie, PEŁNA ZGODA !!!!!!!!!!!!!! Z faszystami i kibolami, rozmawiać nie wolno .!!! A tym bardziej nie można iść z nimi we wspólnym pochodzie !!!!

 • Trofida

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wiem co może się wydarzyć, ale wiem co się wydarzy. Kilkudziesięciotysięczny tłum uśmiechniętych Polaków z morzem biało-czerwonych flag przejdzie ulicami Warszawy weseląc się i celebrując Niepodległość. Tyle.

 • axermann

  Oceniono 6 razy -2

  He he powiedział głupi furman co wiedział...innych od złodziei wyzywa a sam się do tej pory nie wytłumaczył z czego na firmę transportowa wziął... pewnie tak jak Bolek Wałęsa co tydzień w lotka wygrywał pier.... styropianowa ku....

 • 2bxornot2b

  Oceniono 10 razy -4

  Zapewne spedzi to swieto w Lodzi u boku badz co badz urzednika panstwowego, falszujacego dokumenty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX