"Prezydent zakałapućkał się". Bycie kibicem pomaga w podsumowaniu działań Andrzeja Dudy

Prof. Wiesław Władyka, Tomasz Wołek i Tomasz Lis zgodnie oceniają, że prezydent Andrzej Duda i rząd PiS nie popisali się w sprawie obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Recenzując działania Andrzeja Dudy, publicysta Tomasz Wołek czerpał z dorobku dziennikarstwa sportowego.

- Postawa prezydenta przypomina mi recenzję gry jednego zawodnika z przedwojennego "Przeglądu Sportowego": Kiwał się na jednym metrze kwadratowym, aż dostał zawrotów głowy. I to jest ten przypadek. Jeszcze inaczej, po sportowemu, można powiedzieć: zakałapućkał się z piłką – ocenił komentator Poranka Radia TOK FM.

Prezydent, jak przypomniał Wołek, najpierw prowadził rozmowy na temat uczestnictwa w marszu organizowanym przez narodowców, potem deklarował, że nie wziąłby udziały w takiej imprezie. A następnie zaproponował państwowy marsz, pod patronatem swoim i premiera Morawieckiego, który ma przejść trasą "zarezerwowaną" od kilku lat dla przemarszu środowisk narodowych.

Z Wołkiem zgodził się prof. Wiesław Władyka. - To obraz chaosu, krytyka jest w pełni uzasadniona – uważa dziennikarz "Polityki".

Będzie próba porozumienia?

Zdaniem prof. Władyki, najważniejsze dla przyszłości krajowej polityki będzie to, co stanie się 11 listopada. - Jestem pewny, że będą próby kontaktu ONR z Jarosławem Kaczyńskim, "pod stołem". Nie jestem z tego powodu zadowolony, może się wytworzyć fałsz, że to prezydent z premierem wspólnie zaaranżowali piękne obchody – dodawał dziennikarz.

Z kolei Tomasz Lis określił, że Święto Niepodległości będzie się odbywać pod hasłem "śmiało, zmieścisz się". - To znaczy, że jakoś to będzie, wylądujemy na drzwiach od stodoły, ogólny chaos, ale może jakoś się uda. To mówi, jak funkcjonuje to państwo – ocenił redaktor naczelny Newsweeka.

Przypomnijmy, według doniesień medialnych śmiało, zmieścisz się" miał mówić do pilotów prezydenckiego tupolewa generał Andrzej Błasik tuż przed katastrofą smoleńską. Żona generała i prawicowe media stanowczo temu zaprzeczały. 

Święto w cieniu awantur

Atmosfera zarówno wokół Marszu Niepodległości, jak i samych obchodów stulecia odzyskania niepodległości jest napięta. Po środowej decyzji prezydent Warszawy, zakazującej nacjonalistom Marszu Niepodległości, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki ogłosili, że 11 listopada w Warszawie odbędzie się wspólny "biało-czerwony marsz". Ale sąd wczoraj uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz i narodowcy podtrzymują, że mimo marszu władzy PiS przejdą przez Warszawę.

Jacek Żakowski ocenił, że obchody stulecia niepodległości wyglądają tak, jak nasza przeszłość. - Wertepy, kłótnie, awantury – mówił dziennikarz.

Felietonista Michał Ogórek mówił w TOK FM, że Polska zawsze słynęła z organizacji uroczystości. - Teraz okazuje się, że nawet to nam w ogóle nie wychodzi - stwierdził.

Cała godzina z "trzódką":

"Wertepy, kłótnie, awantury" - Żakowski obchodach stulecia niepodległości

DOSTĘP PREMIUM