Smog nad Polską. W Krakowie I stopień zagrożenia, alarm w Warszawie

Jakość powietrza nad Polską w piątek nie jest najlepsze. Ostrzeżenia przed smogiem wydały między innymi Kraków i Warszawa.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Władze Krakowa zdecydowały się wprowadzić I stopień zagrożenia w związku z zanieczyszczeniem powietrza nad miastem.

Co oznacza takie ostrzeżenie? Władze radzą ograniczać aktywność na świeżym powietrzu, komunikację samochodem i palenie w kominku. W takiej sytuacji lepiej nie przebywać na zewnątrz zbyt długo.

Co oznacza takie ostrzeżenie. Władze radzą ograniczać aktywność na świeżym powietrzu, komunikację samochodem i palenie w kominku. W takiej sytuacji lepiej nie przebywać na zewnątrz zbyt długo.

Alarm w Warszawie

Zła sytuacja także w stolicy.  Warszawskie i podwarszawskie stacje pomiaru wskazują na dostateczną i umiarkowaną jakość powietrza. "Notowane są wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć dziś (9 listopada) warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)" – ostrzega warszawski ratusz.

Meteorolog Tomasz Wasilewski z telewizji TVN informuje, że Polska ma dziś najgorszą jakość powietrza, spośród wszystkich europejskich państw.

Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska podaje, że "bardzo zły" stan powietrza utrzymuje się też między innymi w Lublinie, Zabrzu czy Kędzierzynie-Koźlu.

Czym jest smog? Oglądaj wideo:

Co to jest smog? Dlaczego jest groźny dla zdrowia?
TOK FM PREMIUM