Marsz państwowy ma pierwszeństwo? Wachowiec: "To kłamstwo, wprowadzanie ludzi w błąd"

Tłumaczenia Kancelarii Prezydenta dotyczące marszu 11 listopada komentował w TOK FM Patryk Wachowiec z Centrum Analiz Rozwoju i analityk prawny FOR-u.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski przekonywał w tym tygodniu, że rządowy marsz w Warszawie z okazji Święta Niepodległości będzie miał charakter uroczystości państwowych, więc marsz nacjonalistów planowany na tej samej trasie, z mocy prawa, nie może mieć miejsca.

Patryk Wachowiec tłumaczył w Radiu TOK FM, że takie prawo nie istnieje.

- Przeglądając system prawny, nie znalazłem takiego prawa, o którym mówił rzecznik pana prezydenta. Zrobiłem głębszą analizę i wydaje mi się, że to jest kłamstwo, wprowadzanie opinii publicznej w błąd - ocenił.

Jak mówił, prawa o zgromadzeniach nie stosuje się do uroczystości państwowych, więc nie może z niego wynikać, że takie uroczystości mają pierwszeństwo przed innymi. Idąc tym tropem - pierwszeństwo ma marsz narodowców.

Marsz 11 listopada pod patronatem prezydenta władze centralne zapowiedziały po tym, jak w środę marszu narodowców zakazała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Sąd Okręgowy uchylił jej decyzję, warszawska prezydent złożyła jednak zażalenie do Sądu Apelacyjnego w tej sprawie.

Poinformowała o tym na Twitterze.  - "Zaangażowanie przez premiera ŻW w ochronę marszu potwierdza obawy co do możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Jeśli to nie przekona sądu, to znaczy, że przepis pozwalający na wydanie zakazu jest martwy" - argumentowała.

Środowiska nacjonalistyczne deklarują, że mimo planowanego państwowego marszu ich zgromadzenie i tak się odbędzie.

- Nie ma takiego prawa, żeby prezydent Duda lub rząd wypisał jakiś marsz - mówił w TOK FM Robert Bąkiewicz, wiceszef Obozu Narodowo-Radykalnego i współorganizator Marszu Niepodległości. - My jesteśmy dalej na prawie. Są dwa zgromadzenia w tej chwili - ocenił narodowiec. Dodał, że liczy na kontakt z prezydentem Dudą w tej sprawie.

Robert Bąkiewicz (ONR): My jesteśmy dalej na prawie. Są dwa zgromadzenia

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Marsz państwowy ma pierwszeństwo? "To wprowadzanie ludzi w błąd"
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 2

  Obserwując podchody związane z rocznicą niepodległości,

  coraz bardziej utwierdzam się w tlącym we mnie katastroficznym niepokoju,

  że sto lat niepodległości, i wystarczy...

 • penible4

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli stanie policjant z lizakiem i zatrzyma jeden marsz, zeby mógł przejśc drugi? Jakie to proste!

 • getz54

  0

  Adrian Dudek, intelektualna kompromitacja Uniwersytetu Jagielońskiego, wyrzut sumienia wykładowców tej uczelni, utrapienie tego kraju. Człowiek o poziomie intelektualnym leśnego ruchadła i tłustej foczki, zywy człowiek który na kazdym pogrzebie chciałby byc świętej pamięci, a na kazdym ślubie panem młodym. Narcyzowaty megaloman podniecający się własnymi tekstami, a raczej tekstami wygłaszanymi przez siebie, gdyby sam je wcześniej napisał tak by się nie wzruszał nimi. Chodzący wstyd. Dopóki jednak występuje na cmentarzach i w kruchtach kościelnych, czyli w swoim ekosystemie, reprezentuje PiS, jednak jak jak daje show w gabinecie prezydenta USA, ktokolwiek nim nie jest, czy na konferencji prasowej z prezydentem Niemiec, to ciemno się w oczach robi z przerazenia, do czego ten zdrowo walnięty człowiek moze byc zdolny. Na szczęście nie jesteśmy mocarstwem atomowym, ani silnym państwem, z Benny Hillem p o. prezydenta. Zdarza się.

 • Marek Sem

  Oceniono 1 raz -1

  Tak jak zapowiedz rozwiązania marszu państwowego przez Gronkiewicz Walc,już jedną królową Małgorzatę w SN mamy i rośnie druga księżniczka Hanka, za pomocą jakich środków ta tępa kobieta, chce rozwiązać marsz...strażą miejską i działaczami KOD i obywatelami rp. Myślę, że tym razem prowokatorów policja potraktuje bardzo surowo,na szczęście polecenia policji wydaje minister a nie jakieś pionki typu prezydent miasta a i prawo można zmienić na tyle by wojewoda decydował o zgromadzeniach a nie nieprzestrzegający konstytucji i prawa prezydenci miast.

 • tepege

  Oceniono 2 razy -2

  Taaak. Wachowicz to prawdziwy "fachowiec".

 • skuba2

  Oceniono 4 razy -2

  Hi, hi! Projekt odpowiedniego artykułu, na temat pierwszeństwa imprez organizowanych przez państwo został odrzucony przez posłów PiS przy okazji prac nad obecnie obowiązującymi przepisami. Bali się, żeby PO po przejęciu władzy nie zdemolowało "miesięcznic smoleńskich" a teraz wpadli we wlane sidła!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX