Kalisz: PiS nie będzie już mógł powiedzieć, że nie wspiera środowisk radykalnych

- To jest olbrzymi błąd - tak Ryszard Kalisz, prawnik i były szef MSWiA komentował w TOK FM udział władz państwowych i polityków PiS w marszu zorganizowanym wspólnie z narodowcami.

- To jest olbrzymi błąd, bo po tych wydarzeniach PiS nie będzie już mógł powiedzieć, że nie wspiera środowisk radykalnych - zarówno polskich, jak i europejskich - mówił w TOK FM Ryszard Kalisz, krytykując decyzję władz państwowych o pójściu we wspólnym marszu 11 listopada z narodowcami. Na ich zaproszenie przyjechali do polski przedstawiciele skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań. - Z jednej strony PiS chciał ten marsz przejąć, a z drugiej oddzielił się od tego drugiego marszu kordonem sanitarnym. Coś nieprawdopodobnego - krytykował.

Muszą być dowody

ABW podała dziś dane dot. 11 listopada. Przed marszem w Warszawie 100 osób zostało zatrzymanych, a 400 trafiło na specjalną listę straży granicznej.

- To jest po prostu nielegalne - ocenił w TOK FM Ryszard Kalisz. - Władza polska, z powodu poglądów i chęci wzięcia udziału w legalnym zgromadzeniu, nie może nikogo przekonywać - dodał.

Dominika Wielowieyska zacytowała jednak komunikat rzecznika ABW, w którym informuje, że zatrzymane osoby umawiały się na nielegalne działania.

- W takim razie muszą być dowody, że planowały przestępstwo. Nie można w Polsce zatrzymać nikogo, bo się nie podoba władzy - podkreślił Kalisz.

Policja we Wrocławiu naruszyła prawo?

Polityk przekonywał, że nie ma większych zastrzeżeń do zabezpieczenia warszawskiego marszu, zwrócił jednak uwagę na to, że niespokojnie było tego dnia we Wrocławiu.

Tamtejszy marsz narodowców został rozwiązany. Decyzję podjął prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Mimo decyzji prezydenta wiecu nie przerwano.

- To jest niedopuszczalne, że policja pozwoliła kontynuować marsz już po jego rozwiązaniu. Naruszyła w ten sposób prawo - mówił. Zwrócił też uwagę, że na marszach używano rac, co jest wykroczeniem, a służby na to nie reagowały.

- Przyzwyczajamy się do tego, że jest łamane prawo. Policja powinna interweniować, a władze miasta podejmować stosowne decyzje, włącznie z rozwiązaniem marszu - przekonywał Kalisz.

Ćwierć miliona uczestników

250 tys. osób miało - według policji - wziąć udział w Biało-Czerwonym Marszu w Warszawie z okazji Święta Niepodległości.

Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia - jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Uczestnicy zgromadzenia organizowanego przez stowarzyszenie nieśli transparenty, na których można było przeczytać m.in. "Patriotyzm największą siłą narodu polskiego"; "1918-2018 wolnym być!"; "Bóg, Honor, Ojczyzna"; "Forza Nuova". Odpalono race.

Na czele marszu niesiono transparent z hasłem "Dla Ciebie Polsko". Oprócz prezydenta maszerowali także m.in.: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, minister SWiA Joachim Brudziński, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński. W marszu brali udział ludzie młodzi, rodziny z dziećmi, seniorzy. Nad uczestnikami powiewało tysiące biało-czerwonych flag.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (129)
PiS nie będzie już mógł powiedzieć, że nie wspiera środowisk radykalnych
Zaloguj się
 • kater-11

  Oceniono 20 razy 12

  To jest właśnie '' mat '' dla PiS-u , którego nie rozumiał i nie zrozumie Kaczyński. Naziści przejmują władzę w Polsce , a PiS nie potrafi tego zatrzymać i traci wszystko.
  Czy wymyśliła to HGW ? raczej Tusk , który jest wytrawnym politykiem i nikt intelektualnie w Polskiej polityce nie dorównuje mu . Kaczyński nie dorasta mu do pięt i o tym doskonale wie .

 • berek-oberek

  Oceniono 20 razy 10

  Hanka wystawiła na PiS na odstrzał. To było piękne zagranie a pis to łyknął.

 • plutoniczna

  Oceniono 17 razy 9

  Włoscy neofaszyści chwalą się na FB, że szli razem z polskim rządem, FYI www.facebook.com/ForzaNuovaPaginaUfficiale/posts/

  PiS od faszystów już się nie odklei.....

 • wranek

  Oceniono 10 razy 8

  Powiedzcie, pisiarczyki, który z demokratycznych przywódców europejskich stanąłby koło Dudy na marszu z neofaszystami? NIKT. Jestescie sami, oczadzeńcy.
  Na swoim pisowskim , narodowo-katolickim zadupiu, jestescie poza Unią.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 18 razy 8

  W taką oto sprytną pułapkę wpuściła ich HGW. Brawo Hania! Piękny akcent na zakończenie rządów w Warszawie!

 • jo1952

  Oceniono 7 razy 7

  PIS jest od dawna zakładnikiem radykałów.Ta "patriotyczna"grupa niedługo rozwali ich mrzonki o sterowaniu kimkolwiek.Nawet przy użyciu swoich policjantów i prokuratorów.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 10 razy 6

  Zamaskowany debil z racą, kopiacy dziennikarzy to symbol pisowskich obchodów 11 listopada i symbol ich bolszewickich "rządów"

 • jaceq

  Oceniono 12 razy 6

  Jak to jest możliwe, że te zamaskowane gnіdу, te patriotycznie zasłonięte wszу, te polаckie kаnаlіe z gównem wystającym z dupy, te pаrchy z zasłoniętymi twarzami mogą legalnie "manifestować"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX