Co można robić z hymnem? "Już żołnierze Dąbrowskiego śpiewali: za Twoim przewodem, wszyscy zemrzem głodem"

Do hymnu trzeba podchodzić z dużym szacunkiem, ale nie może być to też postawa bezkrytyczna - mówił w Magazynie Radia TOK FM Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnie hymnem Polski od 1927 roku. Sam utwór powstał w 1797 roku pod tytułem Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Tekst, który napisał Józef Wybicki, pierwotnie miał 6 zwrotek, jednak w oficjalnej wersji jako hymn Polski został skrócony do 4.

Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie tłumaczył, że do hymnu należy podchodzić z dużym szacunkiem, jednak nie może to też być postawa bezkrytyczna. - Ta pieśń była pisana na zamówienie. To nie była romantyczna wizja Wybickiego, zainspirowana widokiem polskich mundurów. Dąbrowski potrzebował pieśni, która pozwoli wytłumaczyć żołnierzom, o co chodzi w ich walce - tłumaczył gość TOK FM.

Martwe przepisy

Prowadzący audycję pytali eksperta, na co twórcy mogą sobie pozwolić podczas wykonywania hymnu. W tym kontekście przypomniano między innymi słynny i krytykowany występ Edyty Górniak podczas mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku.

 

- Tutaj należy mieć pretensję do osoby, która wymyśliła taką aranżację. Pani Edyta ją po prostu nieszczęśliwie wykonała - mówił Przemysław Rey. Jak dodawał, przepisy dotyczące śpiewania hymnu są "dość dziwne". - Mamy oficjalny zapis oraz tekst i formalnie nie można tego w żaden sposób zmieniać. Jednak jest to prawo, którego nikt nie respektuje. Dla nas bardziej wiążąca jest tradycja i kwestia dobrego smaku przy wykonywaniu hymnu - tłumaczył ekspert.

A co ze zmianami tekstu? Na początku roku muzyk Jan Kapela został skazany za wykonanie hymnu ze słowami "marsz, marsz uchodźcy".

- Moim zdaniem nie było to bezczeszczenie pieśni, ale wpisanie się w długą tradycję trawestacji tego utworu. Już nawet żołnierze Dąbrowskiego śpiewali "dał nam przykład Bonaparte, jak rabować mamy", gdy polscy żołnierze zostali użyci do osłaniania rabujących Francuzów - opowiadał ekspert.

Podawał też inne przykłady zmiany tekstu. - Albo "za Twoim przewodem, wszyscy zemrzem głodem" - bo Włosi nie przykładali się do finansowania polskich legionów, ta armia często była obdarta, biedna i niedożywiona. Przez lata zmieniano Dąbrowskiego na Sikorskiego, Piłsudskiego czy nawet Wałęsę - wyjaśniał Rey.

Według znawców hymnu, takie trawestacje są dozwolone. - Bo nie trawestujemy hymnu jako symbolu państwa, tylko trawestujemy piosenkę żołnierską, której autorem był Józef Wybicki - tłumaczyła w rozmowie z PAP Małgorzata Gańska, kustosz z muzeum w Będominie. 

Do uporządkowania

Jak dodawał ekspert, co jakiś czas wraca dyskusja o zmianach w hymnie. - Bo bohaterowie się zdezaktualizowali, bo wymowa hymnu nie jest dla nas zrozumiała. I choć dla mnie to nie są powody do zmiany, to nasze muzeum samo dąży do pewnych korekt w hymnie. W ustawie o godle i symbolach narodowych jest wewnętrzna sprzeczność, na przykład nie wiadomo, ile razy śpiewać refren. Według zapisu tekstowego jednokrotnie, a według nutowego już dwukrotnie. I to są rzeczy, które należałoby uporządkować - mówił Przemysław Rey.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Hymn Polski. Czy można zmieniać Mazurek Dąbrowskiego?
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Ekspert, jest bardzo kiepskim "ekspertem".

  Konstytucyjnie jest chroniona melodia hymnu,

  czyli mazurek Dąbrowskiego, natomiast słowa, nie.

  Jeżeli kaczor będzie miał taką koncepcję,

  to słowa mogą być litanią smoleńską (!).

  Do tego wystarczy ustawa !

 • jagna1111

  0

  Radio i TV muszą ogłosić ogólnopolski plebiscyt na nowy hymn Polski. Nie taki, w którym naszą największą ambicją jest aby nas nikt nie zabił. Taki który postawi kreskę na martyrologię przeszłości i będzie motywował, dawał nadzieję. Po prostu hymn na miarę Polski XXI wieku. Niech się biją pisarze i muzycy niech główkują i amatorzy, a na koniec wielkie referendum i wybieramy demokratycznie. Oczywiście trzeba też włączyć organy państwowe, mogą być dwa hymny. Stary i nowy a jak nowy się przyjmie to tylko nowy. W Norwegii mają \ja vi elsker dette land\ - Tak kochamy ten kraj. Pozdrawiam

 • jsg.0

  Oceniono 2 razy 0

  "Co nam obca przemoc wzięła,
  Szablą odbierzemy. " - co mamy odbierać przy pomocy szabli ?

 • ks-t

  Oceniono 1 raz -1

  Hymn pełen jest śmieszności i niekonsekwencji. Zamiar walczenia szablami jest zrozumiały po rozbrojeniu polskiej armii przez Putina, rękami Maciarewicza i Kaczyńskiego. Bonaparte w swoich zwycięstwach skończył nie za wesoło, a Polacy niestety dotali w Dudę razem z nim. Przejście Odry i Warty też jest istotne, bo powinniśmy być jak najdalej od Podkarpacia. ALe co z tym "rzucim się przez morze" ? To o rurociągu norweskim, przemycie na Bornholm, czy bardziej o Nor Stream?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX