Afera KNF. Czy klienci banków powinni bać się o swoje pieniądze?

Jak afera z szefem KNF w roli głównej wpłynie na oszczędności Polaków w bankach? - Jeżeli nadzór jest słaby i pojawiają się wątpliwości co do jego fachowości, to warto zadać sobie pytanie, co będzie działo się z bankami, jeśli coś złego zacznie się dziać w gospodarce - tłumaczył w TOK FM dziennikarz ekonomiczny, Maciej Samcik.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Wtorkowa (13 listopada"Gazeta Wyborcza" donosi, że Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, miał składać korupcyjną propozycję jednemu z najbogatszych Polaków - Leszkowi Czarneckiemu, który jest m.in. właścicielem Getin Noble Banku oraz Idea Banku.

"Powodów do niepokoju nie ma"

Czy po doniesieniach "Wyborczej" Polacy powinni martwić się o swoje oszczędności zdeponowane w bankach? - Polskie banki mają bardzo wysoki współczynnik wypłacalności, czyli mają sporo własnego kapitału. Pod tym względem należą do najsilniejszych w Europie, nie ma porównania z bankami we Włoszech, Grecji czy Niemczech. W tym sensie powodów do niepokoju nie ma – uspokaja dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik. Jak dodaje, dobra kondycja banków wynika wprost z niezłej sytuacji gospodarczej kraju.

Kulawy nadzór

Jednak można martwić się tym, czy banki są w odpowiedni sposób monitorowane. - Jeżeli nadzór jest słaby, niesprawny i pojawiają się wątpliwości co do jego fachowości, to warto zadać sobie pytanie, co będzie działo się z bankami, jeśli coś złego zacznie się dziać w gospodarce – wyjaśnia Samcik.

Dziennikarz przekonywał, jak istotna jest rola KNF w systemie bankowym. - Od dobrego, uczciwego i rzetelnego nadzoru zależy między innymi to, czy przy tąpnięciach w gospodarce w bankach nie zaczną się dziać przekręty, z jakimi mieliśmy do czynienia na przykład w Get Backu, gdzie fałszowano sprawozdania finansowe – tłumaczył Samcik.

Kolejne doniesienia do prokuratury

Sprawa rzekomej propozycji korupcyjnej Chrzanowskiego dla Czarneckiego jest już w prokuraturze. Roman Giertych, adwokat bankiera, nie wyklucza, że będą kolejne zawiadomienia. 

- Szykujemy kolejne, dotyczące innych fragmentów nagranej rozmowy między właścicielem banków - a szefem KNFu - zapowiadał pełnomocnik Leszka Czarneckiego w rozmowie z reporterką TOK FM. Tym razem - jak tłumaczył adwokat - chodzi o tzw. działania "rekieterskie" (rekieter to osoba wymuszająca haracz od właścicieli sklepów i lokali).

KNF nie zgadza się z zarzutami bankiera. - Informacje, które pojawiły się dzisiaj w "GW" są nieprawdziwe - powiedział rzecznik komisji Jacek Barszczewski. Podkreślił, że podczas spotkania szefa KNF Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim nie padły propozycje dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej i specjalnego traktowania. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Dlaczego Marek Chrzanowski powinien odejść?
 • Kto jest kim w aferze KNF?

Afera KNF. Wojciech Czuchnowski o kulisach sprawy

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Afera KNF. Pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 22

  Przypomniał mi się taki dowcip:
  Kiedy w 2006 roku PiS doszedł do władzy, Kaczyński w expose powiedział, że chce NASZEGO DOBRA.
  W odpowiedzi, co bardziej przezorni Polacy, zaczęli swoje dobra skrzętnie ukrywać... :-)

  Dziś widzę, że to wcale NIE BYŁ dowcip...

 • tatulekonline

  Oceniono 22 razy 20

  To bardzo ciekawe, że rzecznik KNF, wbrew nagraniu twierdzi, że jego prezes nie żądał łapówki. Ten gość broni swojego szefa-aferzysty. To ma być państwowy urzędnik??! Bo zachowuje się jak adwokat gangstera.

 • vito60

  Oceniono 21 razy 19

  Problem się pojawi, jeśli Czarnecki zwróci się do instytucji europejskich ze skargą na polskie instytucje. Ze stenogramów wynika, że jego bank był przez organa państwowe doprowadzany do upadku w celu przejęcia. Ta afera może tylko rosnąć.

 • def11

  Oceniono 18 razy 16

  Oczywiście, że klienci banków powinni się bać o swoje pieniądze, w Polsce rządzą ci którym się należy, a że dla wszystkich nie starczy ..

 • piotr1ipawel2

  Oceniono 13 razy 13

  KNF nie zgadza się z zarzutami bankiera. - Informacje, które pojawiły się dzisiaj w "GW" są nieprawdziwe - powiedział rzecznik komisji Jacek Barszczewski. Podkreślił, że podczas spotkania szefa KNF Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim nie padły propozycje dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej i specjalnego traktowania.
  A skąd on wie? Przecież była to rozmowa w cztery oczy !

 • terazjakinick

  Oceniono 14 razy 12

  Nie wiem jak klienci banków, ale zakładam że wśród różnych dziwnych ludzi z PiS teraz ostry atak paniki. Pewnie nie tylko Czarnecki był takim cwaniakiem, skoro on potrafił nagrać to dlaczego inni nie :)

 • benzyl

  Oceniono 15 razy 11

  PiS-ie mordki, pali się wam koło dudy, ciekawe czy zdołacie uchwalić budżet, kanalie.

 • damtek

  Oceniono 14 razy 10

  Pal licho szefa KNF. Obawiam się, ze instytucja nadzoru zmieniła swój charakter i przestała być źródłem dbałości o stabilność systemu bankowego. Wręcz przeciwnie. Zero zaufania
  Sławomir Nitras/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX