Afera KNF. Marek Chrzanowski podał się do dymisji. Min. Ziobro zapowiedział śledztwo

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski podał się do dymisji. To skutek opisanej przez "Gazetę Wyborczą" afery. Chrzanowski stał na czele KNF od października 2016 roku.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50 proc. taniej!  Sprawdź szczegóły >>>

O dymisji Marek Chrzanowski poinformował Polską Agencję Prasową.

Szef KNF stwierdził, że "podjął decyzję z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa". 

Decyzja szefa KNF to skutek dzisiejszej publikacji "Gazety Wyborczej".  Marek Chrzanowski miał złożyć korupcyjną propozycję jednemu z najbogatszych Polaków - Leszkowi Czarneckiemu, który jest m.in. właścicielem Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Rozmowa w cztery oczy, podczas której doszło do złożenia propozycji, miała odbyć się w marcu. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zostało złożone do prokuratury 7 listopada przez Romana Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego.

- Zawiadomienie dotyczyło rozmowy z końca marca 2018 roku, w której to pan przewodniczący zaproponował Leszkowi Czarneckiemu zatrudnienie prawnika. Jak dowiadujemy się z dzisiejszych informacji przekazanych po wydrukowaniu artykułu przez "Gazetę Wyborczą", prawnik ten był znajomym rodziców żony pana przewodniczącego Chrzanowskiego. A następnie przewodniczący KNF, rozmawiając z Leszkiem Czarneckim, mówił o wysokości wynagrodzenia dla tego prawnika uzależnionej od wartości banku. To jest nagrane na taśmie - mówił w TOK FM Roman Giertych.

Afera KNF. Będzie śledztwo

Prokurator generalny-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił wszcząć śledztwo w sprawie afery w KNF. Jak poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, śledztwo ma dotyczyć "podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego". -  Wstępna kwalifikacja to przekroczenie uprawnień - mówił.

Marek Chrzanowski funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego pełnił do października 2016 roku. W styczniu tego samego roku zasiadł w Radzie Polityki Pieniężnej, z rekomendacji senatorów Prawa i Sprawiedliwości. jesienią 2015 roku prezydent Duda powołał go do Narodowej Rady Rozwoju.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Afera KNF. Dymisja Marka Chrzanowskiego
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Ma cos z zuckerberga nie powierzylbym mu 1 pln.

 • miw.d

  Oceniono 3 razy -3

  No nie wiem, nie wiem, ale może to jest początek, pretekst do wprowadzenia przez pis w bankach
  nową dobrą zmianę. Prokuraturę i sądy, oświatę pis załatwił na Amen. Nie mając nic specjalnego do roboty /służba zdrowia nikogo nie obchodzi, sama się rozleci/ zajmą się bankami. Czyli podważą wiarygodność wszystkich instytucji zaufania publicznego, pomijając kler. Kler do spółki z rydzykiem sam powolutku niszczy zaufanie do siebie. A może to jest ustawka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX