Afera KNF. Marek Chrzanowski podał się do dymisji. Min. Ziobro zapowiedział śledztwo
Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50 proc. taniej! Sprawdź szczegóły >>>
O dymisji Marek Chrzanowski poinformował Polską Agencję Prasową.
Szef KNF stwierdził, że "podjął decyzję z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa".
Decyzja szefa KNF to skutek dzisiejszej publikacji "Gazety Wyborczej". Marek Chrzanowski miał złożyć korupcyjną propozycję jednemu z najbogatszych Polaków - Leszkowi Czarneckiemu, który jest m.in. właścicielem Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Rozmowa w cztery oczy, podczas której doszło do złożenia propozycji, miała odbyć się w marcu. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zostało złożone do prokuratury 7 listopada przez Romana Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego.
- Zawiadomienie dotyczyło rozmowy z końca marca 2018 roku, w której to pan przewodniczący zaproponował Leszkowi Czarneckiemu zatrudnienie prawnika. Jak dowiadujemy się z dzisiejszych informacji przekazanych po wydrukowaniu artykułu przez "Gazetę Wyborczą", prawnik ten był znajomym rodziców żony pana przewodniczącego Chrzanowskiego. A następnie przewodniczący KNF, rozmawiając z Leszkiem Czarneckim, mówił o wysokości wynagrodzenia dla tego prawnika uzależnionej od wartości banku. To jest nagrane na taśmie - mówił w TOK FM Roman Giertych.
Afera KNF. Będzie śledztwo
Prokurator generalny-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił wszcząć śledztwo w sprawie afery w KNF. Jak poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, śledztwo ma dotyczyć "podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego". - Wstępna kwalifikacja to przekroczenie uprawnień - mówił.
Marek Chrzanowski funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego pełnił do października 2016 roku. W styczniu tego samego roku zasiadł w Radzie Polityki Pieniężnej, z rekomendacji senatorów Prawa i Sprawiedliwości. jesienią 2015 roku prezydent Duda powołał go do Narodowej Rady Rozwoju.
-
Kto stoi za atakiem dronów na Moskwę? Trzy możliwe wersje. "Każda fatalna dla Rosji"
-
"Lex Tusk" to "chamówa na wygrywanie wyborów" i "sanacja 2.0". Czy komisja stanie się memem?
-
W co gra Ukraina ws. kontrofensywy? "Być może za dużo się spodziewamy"
-
"Mężczyźni trzymali ją za włosy i gwałcili, a matka patrzyła. Czasem się uśmiechała". Dramat małych uchodźców z Ukrainy
-
Rzecznik PiS o wpisie Tomasza Lisa: Hejt, agresja i pogarda
- Wyniki Lotto 30.05.2023, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- "Nie ma lex anty-Tusk, jest lex anty-Putin". Czarnek: Tusk sam się w to wkomponowuje
- Rotnicka komentuje zapowiedź startu Giertycha do Senatu. "Nie wiem co nim kierowało, nie jestem psychologiem"
- Prof. Pyrć odchodzi z Narodowej Rady Rozwoju. To protest przeciwko decyzji Andrzeja Dudy ws. "lex Tusk"
- Cień Rosji w tle wielkiej fuzji Orlenu z Lotosem? "W tej transakcji jest wiele znaków zapytania"