Jednak nie Radziwiłł. PiS chce, by nowym RPD został prawnik od unieważnienia kościelnych ślubów
Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>
Kadencja Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka skończyła się dwa miesiące temu. Ale do tej pory parlamentowi nie udało się wybrać jego następcy. Ostatnia próba skończyła się odrzuceniem kandydatury, popieranej przez PiS, Agnieszki Dudzińskiej.
Wcześniej, przypomnijmy, Prawo i Sprawiedliwość forsowało kandydaturę Sabiny Lucyny Zalewskiej, której dziennikarze "Tygodnika Powszechnego" zarzucili plagiat w artykułach naukowych. Procedura wyboru RPD musiała zacząć się od początku.
W czwartek upływa termin zgłoszenia kandydata na to stanowisko. PiS ogłosiło już swojego faworyta. - Mam nadzieję, że pan Mikołaj Pawlak uzyska akceptację większości parlamentarnej, zarówno posłów, jak i senatorów - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek na briefingu prasowym pytana, czy ta kandydatura daje pewność, że tym razem RPD zostanie wybrany.
Kim jest Mikołaj Pawlak?
Mikołaj Pawlak w latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi; od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim.
Od czerwca 2016 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu Ministra Sprawiedliwości sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich, jest też odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin.
Jednak nie Radziwiłł
W tym tygodniu tygodnik "Wprost" poinformował, że kandydatem PiS-u na nowego RPD może być Konstanty Radziwiłł.
Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, pytana przez dziennikarzy o te doniesienia, odparła: "Wiem, że pojawiła się taka informacja. Ja jej nie potwierdzam. Niczego nie potwierdzam i niczemu nie zaprzeczam".
- Do 15 listopada mamy termin i na pewno taką kandydaturę przedstawimy - zapewniła.
Senator Konstanty Radziwiłł to były minister zdrowia, którego na stanowisko powołała Beata Szydło. Ze stanowiska odwołał go zaś jej następca- Mateusz Morawiecki.
To Radziwiłł obwiniany był za eskalację konfliktu z lekarzami-rezydentami.
- Trochę niezrozumiałe jest dla mnie to, że Rzecznikiem Praw Dziecka miałaby zostać osoba, która odpowiadał za służbą zdrowia. Jak odpowiadał, wszyscy wiemy, bo pamiętamy choćby konflikt z rezydentami - komentowała w Analizach w TOK FM Justyna Suchecka.
Dziennikarka "Gazety Wyborczej" przypomniała, że ustępujący ze stanowiska RPD Marek Michalak, pisał do min. Radziwiłła m.in. w sprawie sytuacji w polskiej psychiatrii dziecięcej.
- Mamy 400 psychiatrów dziecięcych w całym kraju. Od kilku lat, w dużych miastach, nikt się nie zgłasza się na specjalizację z psychiatrii dziecięcej, więc tych specjalistów niedługo w ogóle nie będzie. Szacuje się, że pomocy ze strony specjalistów potrzebuje 400 tysięcy dzieci. A ministerstwo, za rządów Konstantego Radziwiłła, się tym problemem jakoś specjalnie nie zajmowało - oceniła Suchecka w rozmowie z Agatą Kowalską.
Czytaj też: Radziwiłł odchodzi z Naczelnej Rady Lekarskiej. "Strajk lekarzy przerodził się w protest polityczny">>>
Warto przypomnieć, że jedną z jego pierwszych decyzji, podjętych po ministerialnej nominacji, było zamknięcie rządowego programu leczenia niepłodności i finansowania zabiegów in vitro z budżetu państwa.
Zamiast tego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego. Efekty tego programu nie są spektakularne, przez dwa lata jego funkcjonowania urodziło się 70 dzieci.
Konstanty Radziwiłł wielokrotnie prezentował się jako zwolennik zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych, mówił o tym, że aborcja to "katastrofa cywilizacyjna", a obowiązujące przepisy "budzą niepokój".
Przypomnijmy, w Polsce zabieg aborcji legalnie można przeprowadzić w dwóch przypadkach: jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu oraz kiedy stwierdzono ciężkie, nieodwracalne wady płodu.
Czytaj też: "Gdzie jest Kościół, gdzie jest Godek?". Bezprecedensowe stanowisko lekarzy ws. "Zatrzymaj aborcję">>>
-
PiS znów obniży wiek emerytalny? Ekspert: Tym nie da się już wygrać wyborów
-
Ulewy oraz burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku województw
-
Tusk czy Morawiecki? Polacy wskazali, który z polityków byłby lepszym premierem [SONDAŻ]
-
"5 tys. złotych wystarczy? A może to zbyt mała kwota?". Ile pieniędzy dają goście weselni?
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
- "To przekażcie Putinowi". Zełenski o kontrofensywie: Wszyscy dowódcy nastawieni są pozytywnie
- "Zwijała z ulic" polskich chłopców, by kopulowali dla III Rzeszy. Kim była Inge Viermetz?
- Iga Świątek gra z Czeszką Karoliną Muchovą w finale French Open. Ma szansę na czwarty w karierze wielkoszlemowy tytuł
- Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. "Zapasów jedzenia pozostało na dwa dni, brakuje wody pitnej"
- Boris Johnson ustąpił z funkcji posła. Były premier Wielkiej Brytanii ogłosił "natychmiastową rezygnację"