Jednak nie Radziwiłł. PiS chce, by nowym RPD został prawnik od unieważnienia kościelnych ślubów

Konstanty Radziwiłł nie zostanie Rzecznikiem Praw Dziecka, przynajmniej na razie. Prawo i Sprawiedliwość ma innego kandydata. Adwokata, który specjalizuje się w unieważnianiu

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka skończyła się dwa miesiące temu. Ale do tej pory parlamentowi nie udało się wybrać jego następcy. Ostatnia próba skończyła się odrzuceniem kandydatury, popieranej przez PiS,  Agnieszki Dudzińskiej.

Wcześniej, przypomnijmy, Prawo i Sprawiedliwość forsowało kandydaturę Sabiny Lucyny Zalewskiej, której dziennikarze "Tygodnika Powszechnego" zarzucili plagiat w artykułach naukowych. Procedura wyboru RPD musiała zacząć się od początku.

W czwartek upływa termin zgłoszenia kandydata na to stanowisko. PiS ogłosiło już swojego faworyta.  - Mam nadzieję, że pan Mikołaj Pawlak uzyska akceptację większości parlamentarnej, zarówno posłów, jak i senatorów - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek na briefingu prasowym pytana, czy ta kandydatura daje pewność, że tym razem RPD zostanie wybrany.  

Kim jest Mikołaj Pawlak?

Mikołaj Pawlak w latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi; od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim.

Od czerwca 2016 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu Ministra Sprawiedliwości sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich, jest też odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin.

Jednak nie Radziwiłł 

W tym tygodniu tygodnik "Wprost" poinformował, że kandydatem PiS-u na nowego RPD może być Konstanty Radziwiłł.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, pytana przez dziennikarzy o te doniesienia, odparła: "Wiem, że pojawiła się taka informacja. Ja jej nie potwierdzam. Niczego nie potwierdzam i niczemu nie zaprzeczam".

- Do 15 listopada mamy termin i na pewno taką kandydaturę przedstawimy - zapewniła.

Senator Konstanty Radziwiłł to były minister zdrowia, którego na stanowisko powołała Beata Szydło. Ze stanowiska odwołał go zaś jej następca- Mateusz Morawiecki.

To Radziwiłł obwiniany był za eskalację konfliktu z lekarzami-rezydentami.

-  Trochę niezrozumiałe jest dla mnie to, że Rzecznikiem Praw Dziecka miałaby zostać osoba, która odpowiadał za służbą zdrowia. Jak odpowiadał, wszyscy wiemy, bo pamiętamy choćby konflikt z rezydentami - komentowała w Analizach w TOK FM Justyna Suchecka.

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" przypomniała, że ustępujący ze stanowiska RPD Marek Michalak, pisał do min. Radziwiłła m.in. w sprawie sytuacji w polskiej psychiatrii dziecięcej.

- Mamy 400 psychiatrów dziecięcych w całym kraju. Od kilku lat, w dużych miastach, nikt się nie zgłasza się na specjalizację z psychiatrii dziecięcej, więc tych specjalistów niedługo w ogóle nie będzie. Szacuje się, że pomocy ze strony specjalistów potrzebuje 400 tysięcy dzieci. A ministerstwo, za rządów Konstantego Radziwiłła, się tym problemem jakoś specjalnie nie zajmowało - oceniła Suchecka w rozmowie z Agatą Kowalską.

Czytaj też: Radziwiłł odchodzi z Naczelnej Rady Lekarskiej. "Strajk lekarzy przerodził się w protest polityczny">>>

Warto przypomnieć, że jedną z jego pierwszych decyzji, podjętych po ministerialnej nominacji, było zamknięcie rządowego programu leczenia niepłodności i finansowania zabiegów in vitro z budżetu państwa.

Zamiast tego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego. Efekty tego programu nie są spektakularne, przez dwa lata jego funkcjonowania urodziło się 70 dzieci.

Co to jest in vitro?

Konstanty Radziwiłł wielokrotnie prezentował się jako zwolennik zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych, mówił o tym, że aborcja to "katastrofa cywilizacyjna", a obowiązujące przepisy "budzą niepokój".

Przypomnijmy, w Polsce zabieg aborcji legalnie można przeprowadzić w dwóch przypadkach: jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu oraz kiedy stwierdzono ciężkie, nieodwracalne wady płodu.

Czytaj też: "Gdzie jest Kościół, gdzie jest Godek?". Bezprecedensowe stanowisko lekarzy ws. "Zatrzymaj aborcję">>>

Pearl Jam wsparł protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
PiS ma nowego kandydata na Rzecznika Praw Dziecka
Zaloguj się
 • Bogusława Kindel

  Oceniono 6 razy 6

  Nie sprawdził się jako Minister Zdrowia, to go pchają na Rzecznika Praw Dziecka. Ten czlowiek nienawidzi ludzi i dzieci. Cóż, PiS rządzi.

 • eti.gda

  Oceniono 3 razy 3

  Nie będzie Radziwiłł dzieci nieszczęśliwiłł!

 • e.mem

  Oceniono 2 razy 2

  Konstanty Radziwiłł jako RPD? LITOŚCI! naprawdę chcemy, by znowu zalegalizowano psychiczne i fizyczne znęcanie się nad dziećmi? by pedofilia była jedynie zachowaniem niewłaściwym [szczególnie w wykonaniu księży/biskupów itp]? by wprowadzono całkowity zakaz aborcji i in vitro?
  no tak, nie chcemy, ale przecież nie jesteśmy Jarosławem Kaczyńskim

 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz 1

  Radziwiłł zapewne pochylałby się nad problemami dzieci praworządnie zrodzonymi w katolickich rodzinach. Ty "Z bruzdą" raczej nie mogłyby na niego liczyć. Jako przedstawiciel najlepszej ze zmian uważałby zapewne, że jeden mały klaps (czy też porządne lanie) nie zaszkodzi, bo drzewiej tak bywało i porządni ludzie wyrastali (przykłady choćby w parlamencie).
  Ten drugi, kościelny adwokat, już widzę oczami wyobraźni, jak pochyla się nad dziećmi, lgnącymi do księży.
  Wybór zaiste ogromny. Jak między dżumą a cholerą.
  Może ktoś by zapytał dzieci, kogo chciałyby za swojego dorosłego przedstawiciela? Chyba jednak prezes jedynowładca nie pozwoli na pajdokrację nawet w takim malutkim fragmencie.

 • Steven Holland

  0

  Dzien dobry, pochodze z finansów niebios. Finansowanie na poziomie nieba oferuje pozyczki osobiste i biznesowe dla osób i firm, które potrzebuja pozyczek. Nasza firma oferuje pozyczki o oprocentowaniu 2%. Jesli jestes zainteresowany uzyskaniem pozyczki, powinienes skontaktowac sie z nim droga mailowa: finance@skylevelltd.com
  strona internetowa: www.skylevelltd.com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX