Sienkiewicz o "spopieleniu" KNF: PiS jest jak ślepy żołnierz z miotaczem płomieni

- Spopielono kolejną instytucję, która decydowała o sile i znaczeniu Polski - tak o aferze KNF mówił w TOK FM Bartłomiej Sienkiewicz. Jak podkreślił były szef MSWiA, Komisja Nadzoru Finansowego "straciła wiarygodność".

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Po tym, jak dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, miał składać korupcyjną propozycję jednemu z najbogatszych Polaków - Leszkowi Czarneckiemu, Marek Chrzanowski podał się do dymisji. 

Jak poinformował, zdecydował się na odejście między innymi "z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym".

Dymisja Marka Chrzanowskiego ma swój wymiar polityczny. - Ofiara została zrzucona z sań, teraz mają ją pożreć wilki. A wszyscy w PiS będą udawać, że nie mają z nim nic wspólnego? - tak taktykę rządzących opisywała Karolina Lewicka. Gościem dziennikarki w Wywiadzie Politycznym był Bartłomiej Sienkiewicz.

- To klasyczne zachowanie w trakcie kryzysu. Przez większość dnia była cisza ze strony obozu władzy. Wcale nie jest powiedziane, że pogoń wilków zostanie zatrzymana. Nad tą sprawą wisi więcej znaków zapytania - ocenił szef MSWiA w latach 2013-2014.

"Jak ślepy żołnierz"

Sienkiewicz - w kontekście afery KNF - surowo ocenił działania obozu władzy. - PiS porusza się w instytucjach państwowych jak ślepy żołnierz z miotaczem płomieni. Odpala te płomienie zupełnie przypadkowo i zamienia kolejne instytucje w popiół. Spopielono kolejną instytucję, która decydowała o sile i znaczeniu Polski - stwierdził.

Jak dodał, "zamiast umacniać instytucje publiczne na 100-lecie niepodległości, po kolei je tracimy".

Zrujnowany wizerunek KNF

Były minister, opowiadając o roli KNF, przypomniał historię skatowania jednego z jej członków za "nasłanie kontroli na SKOK Wołomin". - Komisja Nadzoru Finansowego musi stawiać czoła bandytom, którzy chcą się wedrzeć na rynek finansowy. W tej chwili wszyscy się zastanawiamy, czy inny typ bandytów nie zamieszkał w KNF, jako jego urzędnicy. To dramat państwa, które traci kolejną instytucję. Jeśli się okaże, że oskarżenia się potwierdzą, to jest to tragedia wszystkich Polaków - ocenił były szef MSWiA.

Jak afera KNF zostanie odebrana przez zagranicznych inwestorów? - Instytucja, której wiarygodność budowano przez dekady, która była elementem czyniącym Polskę atrakcyjną do inwestowania, straciła wiarygodność. W Europie stawiano nas za wzór. Jeśli to zostanie zrujnowane tą aferą, to praca wielu Polaków nad stabilnością rynku zostanie zdewastowana  - mówił Bartłomiej Sienkiewicz.

Dziurawe prawo

Przed decyzją Marka Chrzanowskiego, o rezygnacji ze stanowiska, media wskazywały, że nie łatwo będzie go odwołać, jeśli sam nie zrezygnuje. 

- Mamy lukę w przepisach. Szef KNF powinien być świętszy od żony Cezara. Nie powinien być uwikłany w jakieś historie o charakterze kryminalnym. A jeśli tak jest, to powinna być możliwość odwołania go w ekstra szybkim trybie - ocenił gość Karoliny Lewickiej.

Sienkiewicz wskazywał, że procedura wyboru szefów niezależnych od polityków instytucji, takich jak KNF, jest "skomplikowana właśnie po to, aby mieć pewność, że taki człowiek sprosta wyzwaniu".

- Jeśli pochodną rządów PiS będzie to, że będziemy musieli wprowadzać specjalne przepisy, które będą przyjmowały za możliwość, że szefami instytucji mogą być ludzie, którzy dopuszczają się czynów kryminalnych, to mamy kłopot. Nie mam wtedy normalnego państwa, to bananowa republika - powiedział były minister.

Afera KNF. Będzie śledztwo

Prokurator generalny-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił wszcząć śledztwo w sprawie afery w KNF. Jak poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, śledztwo ma dotyczyć "podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego". -  Wstępna kwalifikacja to przekroczenie uprawnień - mówił.

Marek Chrzanowski funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego pełnił do października 2016 roku. W styczniu tego samego roku zasiadł w Radzie Polityki Pieniężnej, z rekomendacji senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Jesienią 2015 roku prezydent Duda powołał go do Narodowej Rady Rozwoju.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (108)
Afera KNF. Sienkiewicz ostro o PiS
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 30 razy 26

  To machina przestępcza. Jeśli w 1991 roku Glapiński, minister GPiB, potrafił przeprowadzić specjalną ustawę by zakon PC mógł się uwłaszczyć na państwowym majątku, to znaczy że ta mafijna struktura działa od początku trwania III RP – dzisiaj wspólnie ze Slajdem MM kamuflują przekręty w SKOK-ach. I nie sądzę, że takie wały może robić ktokolwiek bez wiedzy wierchuszki. To Duda mógł sobie wyłudzać jakieś nędzne kilkanaście tysiaków za lewe diety i km bez wiedzy wierchuszki za prywatne wykłady w Nowym Tomyślu - zarobił tam 280 patyków.
  I ciekawy wątek, czyli Bierecki , któremu bank Czarneckiego odmówił przyjęcia w depozyt kilkudziesięciu baniek - w domyśle - pieniędzy, które mogły być wyprowadzone ze Skok-ów zostanie prześwietlony . Czarnecki sugeruje, ze oficjalnie powiadomił KNF o tym i ma na to kwity. Z zainteresowaniem czekam, czy ktoś publicznie zapyta Biereckiego o legalność tej kasy.
  Te zamiary "nocnej zmiany". by przejąć to co się da pod pozorem "ochrony", "zapobiegania" ,"konfiskaty owoców przestępstwa" i „re-polonizacji” uzasadniają do czego pis-owatym potrzebna jest kontrola i pełna decyzyjność nad sądami i prokuraturą

 • justas32

  Oceniono 29 razy 23

  Sienkiewicz miał rację - "ch..., d... i kamieni kupa". Ale polityk nigdy nie może mówić prawdy - bo tego nie daruje mu elektorat ...

 • tigr

  Oceniono 24 razy 20

  Hvj dvpa i kamieni kupa. Sienkiewicz wtedy przewidzial powstanie "dojnej zmiany" i panstwa pis.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 19

  Tak to jest w Polsce jak się nie dotuje urzędników pisowskich albo Radia Maryja - same kłopoty ...

 • last.j23

  Oceniono 24 razy 18

  Złodziej znów powie: to nie moja ręka.

 • mariuszet

  Oceniono 22 razy 16

  Widzę że trolle pisowski już działają. Nie wysilajcie się to nie Sienkiewicz jest niewiarygodny a wasz rząd i cały PiS. Skok na kasę waszych polityków jest zwykłą konsekwencją podporządkowywania wszystkich niezależnych instytucji przez PiS i brakiem kontroli tych instytucji nad politykami. To zawsze prowadzi do korupcji i obławiania.

 • kralik111

  Oceniono 26 razy 16

  PiS obsadzilo ta instytucje swoimi zlodziejami, to i ja spopielono :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX