Czas się kurczy. Do końca listopada diecezje katolickie muszą przesłać Episkopatowi specjalne raporty

Wszystkie diecezje katolickie muszą przygotować raporty o wykorzystywaniu seksualnym dzieci i młodzieży przez księży. Potem muszą przesłać je do Episkopatu Polski.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Do końca listopada wszystkie diecezje Kościoła katolickiego w Polsce mają czas na przygotowanie raportów o wykorzystywaniu seksualnym dzieci i młodzieży przez księży i przesłać je do Konferencji Episkopatu Polski. To ustalenia reportera TOK FM Bartosza Kondziołki. 

Swój szczątkowy raport półtora miesiąca temu przedstawiła diecezja warszawsko-praska.

Nie tylko diecezje katolickie

Decyzja o tym, że wszystkie diecezje mają przygotować raporty zapadła pod koniec września podczas zebrania biskupów w Poznaniu. Kurie w oficjalnym piśmie zostały poproszone o przesłanie danych statystycznych dotyczących nadużyć seksualnych księży wobec dzieci i młodzieży z lat 1990-2018.

Raporty diecezji mają być opracowane i upublicznione wraz z raportem ogólnym Episkopatu Polski. 

Opracowaniem danych zajmie się Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego we współpracy z delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

O raport została też poproszona kuria greckokatolicka w Przemyślu. Jak informuje - już go przygotowała i wysłała. I - co ciekawe - dodaje, że problem pedofilii w ich kościele jest marginalny, bo większość duchownych, poza zakonnikami, jest żonata.

 

Smarzowski: Po konferencji Episkopatu przyszedł mi do głowy pomysł na "Kler 2"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM