Zbieramy dobę czystego powietrza - bez smogu. Wstrzymaj oddech jak Paweł Sulik

O smogu informujemy. Przed smogiem ostrzegamy. Apelujemy, by ze smogiem walczyć. Teraz Radio TOK FM, w osobie Pawła Sulika, wstrzymuje oddech. By zebrać dobę bez smogu.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

TOK FM to pierwsza polska stacja radiowa, która uruchomiła codzienne komunikaty na temat jakości powietrza. W naszych audycjach tłumaczymy, jak groźny jest smog, edukujemy słuchaczy. Teraz wspieramy akcję inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ - Global Compact. I wstrzymujemy oddech.

- Idea jest taka, żeby ambasadorowie akcji, wszyscy, którzy zdecydowali się wziąć w niej udział, po prostu wstrzymali - na ile są w stanie - oddech, jako jedyną formę walki ze smogiem. Celem jest byśmy byli w stanie "zebrać" pierwszą dobę bez smogu. Robimy to z bardzo fajnymi ludźmi, bo mamy Rafała Sonika, Magdę Gessler, Krzysztofa Zanussiego - wyliczał w TOK FM Kamil Wyszkowski - dyrektor inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ - Global Compact.

- Jak państwo przekonali pana Krzysztofa Zanussiego, żeby nabrał powietrza i  wstrzymał oddech? - pytał gospodarz Światopodglądu Paweł Sulik.

- To ciekawa historia. Pan Zanussi jest z nami od bardzo dawna, jest naszym ambasadorem. Ale powiedział, że to pierwsza kampania, w której bierze udział - w całym swoim życiu. Jestem więc mu osobiście wdzięczny, że wsparł nas - mówił Wyszkowski. Jak podkreślił, akcja ma zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację, w jakiej się znajdujemy.

- Alarm Smogowy, WHO, cały ONZ mogą pisać komunikaty, ostrzegać, informować. Natomiast jeśli się nie zmieni postawa zwykłych Kowalskich, to ze smogiem nie wygramy. Nie chodzi tylko o tych ludzi, którzy palą śmieci w piecu, ale także ludzi, którzy są prezydentami, burmistrzami, ministrami, premierami. Bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Smog jest bardzo egalitarny, bo nie ma mniej zatrutego, czystszego powietrza np. dla bogatych, rządzących. Musimy więc sobie wyobrazić, że z każdym oddechem wdychamy substancje, których nie chcemy - tłumaczył Kamil Wyszkowski.

 

Do akcji, podczas programu, włączył się Paweł Sulik. Dziennikarz TOK FM wstrzymał oddech na minutę.

Żeby zdać sobie sprawę z tego, jak poważnym problemem jest w Polsce smog, warto przypomnieć dane Unii Europejskiej, z których wynika, że w naszym kraju ponad 40 tys. osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Według ubiegłorocznego raportu WHO, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce.

TOK FM PREMIUM