"Światełko nikomu się nie zapaliło". Kulisy głosowania nad poprawką o przejmowaniu banków

- Wrzucono tę poprawkę już po drugim czytaniu. To było nie do przyjęcia - tak o poprawce, która pozwala przejmować banki, mówił w TOK FM Grzegorz Długi, poseł Kukiz'15. Zmiana przepisów to jeden z wątków afery dotyczącej KNF.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Wybuch afery KNF zwrócił uwagę na ekspresowe tempo prac sejmowej komisji finansów publicznych nad poprawką do ustawy o prawie bankowym, która pozwala na przejmowanie banków znajdujących się w trudnej sytuacji. Do takiego przejęcia, jak wynika z nowego zapisu, miałoby dochodzić na mocy decyzji administracyjnej wydawanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. 

Spekuluje się, że taki właśnie los miałby spotkać banki Leszka Czarneckiego. Miał to sugerować już w marcu 2018 r. podczas słynnej nagranej rozmowy szef KNF Marek Chrzanowski.  

Sejm uchwalił zmiany dwa dni po tym, jak Leszek Czarnecki zawiadomił prokuraturę o rozmowie z Chrzanowskim, podczas której miała paść propozycja korupcyjna. Obecnie ustawa jest w Senacie.

- Kukiz'15 nie głosował za tym projektem. Za był PiS oraz PSL i Unia Europejskich Demokratów. Inne ugrupowania były przeciwko lub wstrzymały się od głosu - wyjaśniał Grzegorz Długi, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Poseł tłumaczył w "Poranku Radia TOK FM", dlaczego jego ugrupowanie nie poparło zmian w prawie bankowym. - Sposób, w jaki "wrzucono" niektóre poprawki do tego projektu, to nie jest sposób, w jaki się stanowi prawo. Poprawka pojawiła się już po drugim czytaniu. To było nie do przyjęcia - mówił.

Przyspieszenie prac

Poseł Długi zdradził, że to Komisja Nadzoru Finansowego naciskała, by posłowie szybko procedowali poprawki. - Na posiedzeniu był przedstawiciel rady ministrów, który mówił, że jest tak prośba od KNF. Choć sam dystansował się od tego projektu - podkreślił  gość Jacka Żakowskiego. 

Wiceprzewodniczący Komisji Finansów Publicznych przyznał, że "nikt nie czuł", iż w powietrzu wisi afera. - Poprawka w komisji finansów przeszła bez sprzeciwu. Nawet nie było głosowania. Co do meritum tego rozwiązania nie było żadnego sporu. Światełko się nikomu nie zapaliło - podkreślił Grzegorz Długi. 

- Gdyby w momencie głosowania nad poprawką wiedział pan, że Leszek Czarnecki złożył zawiadomienie do prokuratury, to jak by pan zagłosował? - pytał Żakowski. 

- Pewnie nie doszłoby do głosowania - odpowiedział poseł Długi. 

Poseł Kukiz'15 przekonywał, że hasło "przejmowanie banków za złotówkę" jest nieprawdziwe. - Nawet w tej nieszczęsnej poprawce nie ma mowy o złotówce. Tylko o faktycznej wartości - podkreślił wiceprzewodniczący Komisji Finansów Publicznych. 

Komisja w następnej kadencji

Aferę KNF powinna wyjaśnić komisja śledcza? - W tej chwili myślę, że nie. Mamy 10 miesięcy do końca kadencji, ona nic nie będzie w stanie wyjaśnić. Nasza ustawa o komisji śledczej jest fatalna, to emanacja władzy, powinien się tym zająć nowy Sejm - odpowiadał wiceprzewodniczący Kukiz'15.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Afera KNF. PiS "spopielił kolejną instytucję państwa"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (57)
Poprawka o przejmowaniu banków za złotówkę. Długi: To nieprawda
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 37 razy 33

  To jest machina przestępcza. Jeśli w 1991 roku Glapiński, minister GPiB, potrafił przeprowadzić specjalną ustawę by zakon PC a potem PIS mógł się uwłaszczyć na państwowym majątku, to znaczy że ta mafijna struktura działa od początku trwania III RP - słowa Jaro – „Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, to byśmy nigdy niczego nie mieli” świadczą o intencjach formacji i przywódcy PC/PIS – dzisiaj Glapiński wspólnie ze Slajdem MM kamuflują przekręty w SKOK-ach by senator mógł przewalać kasiorę do L., a królowa pierza na C.. Sądzę, że takie wały może robić ktokolwiek bez wiedzy wierchuszki. To Duda mógł sobie wyłudzać jakieś kilkanaście tyś za lewe diety i km bez wiedzy wierchuszki i nikt nie zna wyroku jaki wydał w tej sprawie sąd w sprawie pomówienia go przez Newsweek.
  I ciekawy wątek, czyli Bierecki , któremu bank Czarneckiego odmówił przyjęcia w depozyt kilkudziesięciu baniek - w domyśle - pieniędzy, które mogły być wyprowadzone ze Skok-ów zostanie prześwietlony . Czarnecki sugeruje, ze oficjalnie powiadomił KNF o tym i ma na to kwity. Z zainteresowaniem czekam, czy ktoś publicznie zapyta Biereckiego o legalność tej kasy.
  Teraz Dworczak terminuje u mistrza Lipińskiego jak państwową /naszą nie ich/ kasą i apanażami w SSP zawiązać „koalicję” np. w dolnośląskim z BS zdrajcami swoich wyborców. Pamiętamy jak Lipiński przekonywał panią Beger i gdzie się podziała – to los BS. Delfini rozpoczęli igrzyska o schedę po furmanie karawanu Nowogrodzkiego i jego bat. Pewnie poznali wyrok z Szaserów i zaczęli się zagryzać a guru ma strach w oczach i zrobił striptiz- widać jego krótkie gacie i wylatujący bilon z 1,4bln zł na inwestycje w tym rdzewiejącą stępkę bałtyckiego promu i porwany przez morze palik przekopu – kanału do Elbląga. Zdrajcy ( płaczliwy Ziobro, ciemny lud Kurski, szmatławiec Gowin) jako niewolnicy zrobią wszystko co chce a nawet będą zgadywać zachcianki furmana a jego jajcarze na zawołanie otumaniają suwerena Te zamiary "nocnej zmiany". by przejąć co się da pod "ochrone", "zapobieganie" ,"konfiskatę owoców przestępstwa" i „re-polonizacji” uzasadniają do czego pis-owatym potrzebna jest kontrola i pełna decyzyjność nad sądami i prokuraturą. Umiejętność wyciągania wniosków jest darem i trudne dla pisowskiej gawiedzi. Wolność narodom daje rozgarnięty, krytyczny i świadomy mózg jego członków a to jest możliwe gdy wiedzę i dobrobyt zdobywa się dzięki własnej ciężkiej pracy i mądrym nauczycielom a nie pijarowcom wciskającym kit z mydłem. Przyjdzie czas , że "prześwietli się stodoły, majątki żon oraz konta w L.. i na .C.." Im szybciej - tym dla Polski i Polaków lepiej

 • gajowy3

  Oceniono 29 razy 27

  pisowcy przekształcają się we właścicieli Rzeczypospolitej. ich celem jest państwo rządzone przez oligarchię przez nich wyłonioną.

 • zd46

  Oceniono 18 razy 16

  Dziwny przypadek, zbieg okoliczności czy celowe i zaplanowane od lat działanie? Na dziesięć osób zasiada-jący w aktualnej Radzie Polityki Pieniężnej, dwie, były związane ze SKOK-ami po przez SIN. Jak podaje Wi-kipedia, są, to: Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon. Były twórca SKOK-ów Bierecki jest senatorem i przewod-niczącym senackiej komisji finansów i budżetu. Kto komu pilnuje „TYŁÓW”, kto stoi na czujce ostrzegającej przed „WSYPĄ”?

 • justas32

  Oceniono 18 razy 16

  Został odkryty czubek góry lodowej PiS-owskiej mafii ...

 • 162tony

  Oceniono 13 razy 13

  Dobra, dobra... W następnej kadencji.
  PIS dołoży 13 emeryturę rocznie albo dorzuci 100zł do renty, ewentualnie zacznie straszyć końcem 500+ jeśli nie wygra i wygrają w podskokach.
  Po CH czekać do kolejnej kadencji?

 • jakub13579

  Oceniono 13 razy 11

  Wielokrotnie widzę, że posłowie pisu czy opozycji (obojętne) głosują nie rozumiejąc ani nie zastanawiając się nad treścią uchwalanego prawa.
  Gdyby zapytać ich dzisiaj o treść i znaczenie uchwalonej w piątek poprawki to pewnie 2/3 nie wiedziałoby o co chodzi. Wielokrotnie mówiło o tym Biuro Legislacyjne Sejmu nikt nie reaguje a pisia lokomotywa jedzie dalej. Jak za bieruta i gomułki.

 • zd46

  Oceniono 12 razy 10

  Uwaga, uwaga, sprawa jest w Senacie a tam....przewodniczącym Komisji Finansów i Budżetu jest ...były twórca SKOK-ow, Grzegorz Bierecki. Prawdopodobnie jest on członkiem "Grupy Trzymającej Finanse " w garści i być może jest zainteresowany którymś z banków p.Czarneckiego? PO konsumowało ośmiorniczki a PiS "posadził ośmiornicę mafijną" na polskich bankach prywatnych, ale także na finansach i budżecie Polski . W tym wszystkim, przez niemal 30 lat, przewija się nazwisko rycerza PC i PiS-u, Adama Glapińskiego. Kto to jest i jakie ma zasługi dla tego układu?

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 10 razy 8

  Dzisiaj nazywają się
  Prawo i Sprawiedliwość

  Ale jutro "My, Naród" nazywać ich będziemy
  Pojmani i Skazani.
  Skrót literowy ten sam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX