Specjalny nadzór min. Ziobry pomoże wyjaśnić aferę KNF? "Śledztwa dotyczące ludzi PiS są chowane do szuflad"
Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>>
Posłowie PO przeprowadzili kontrolę poselską w Ministerstwie Finansów. Chcą zgromadzić dowody ws. afery KNF.
- Mamy kilka dokumentów, na niektóre jeszcze czekamy, ponieważ resort je przygotuje - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Sławomir Neumann, szef klubu PO.
Zaznaczył, że "to nie będzie jedyna aktywność" członków jego ugrupowania. - Musimy zebrać dokumentację z całego procesu legislacyjnego i poszukać dokumentów, które płynęły między różnymi ministerstwami czy urzędami - mówił gość "Poranka Radia TOK FM".
Specjalny nadzór Ziobry to śledztwo w szufladzie?
Polityk tłumaczył, że jeżeli uchwala się ustawę, która "wpisuje się w scenariusz nagrany na taśmie, to znaczy, że coś jest na rzeczy". Chodzi o rozmowę Marka Chrzanowskiego i Leszka Czarneckiego, podczas której były już szef KNF miał mówić właścicielowi Getin Noble Banku, że istnieje plan przejęcia jego banku "za złotówkę".
Neumann zaznaczył, że "żadna władza sama siebie nie sprawdzi i nie skontroluje" w takim przypadku.
- To już nie jest nawet karykatura, kiedy Zbigniew Ziobro wychodzi i mówi, że weźmie śledztwo pod swój specjalny nadzór. Wszystkie śledztwa, które pod specjalny nadzór wziął Ziobro, a dotyczyły polityków PiS, są umarzane albo giną w szufladach. Na tym polega nadzór Ziobry, że dotyczące ludzi PiS śledztwa są chowane głęboko do szuflad.
Gość TOK FM podkreślił, że sprawę powinna wyjaśnić komisja śledcza. - Ludzie, którzy mają usta pełne frazesów o uczciwym państwie, powinni być za tym, żeby komisja śledcza powstała szybko i była złożona z posłów opozycji - podsumował.
Afera KNF: "Jak afera Rywina"
Gość Jacka Żakowskiego wyjaśniał, że w proceder tworzenia nowego prawa dotyczącego nadzoru nad bankami zaangażowany jest nie tylko resort finansów i KNF, ale "prawdopodobnie" także NBP oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
- To jest afera, jak afera Rywina i zasada jest podobna. Tam chciano dopisać "lub czasopisma", jako taki wtręt do ustawy. Za to dopisanie Rywin żądał łapówki. A tutaj żądano okupu za to, że nie powstanie ta poprawka [chodzi o poprawkę, którą politycy PiS zgłosili do ustawy o nadzorze finansowym; ma ona pozwalać na przejmowanie jednego banku przez inny decyzją KNF] - mówił polityk.
Polityk tłumaczył, że ustawa wymierzona jest w małe banki. - Jest [w niej] przepis, który decyzją administracyjną wywłaszcza właścicieli banków - mówił oraz dodał, że należy połączyć to z wcześniejszym podniesieniem poziomu niezbędnych w nich rezerw i kapitałów.
- Jeśli popatrzymy na całość procesu, to było tak: najpierw przyjdziemy do ciebie i cię postraszymy. Damy ci takie rozwiązanie, że musisz podnieść kapitał, bo zmusza cię do tego przepis, który wprowadzamy, a potem mówimy ci, że niestety nie dajesz rady, bo nie masz tych pieniędzy tak natychmiast, więc my ci możemy ten bank zabrać. A potem przychodzi drugi kolega, który mówi, że nie zabierzemy ci tego banku, jak nam odpalisz działkę w postaci okupu - wyjaśniał Sławomir Neumann.
Afera KNF: Patologiczna grupka czy element systemu?
Jacek Żakowski pytał polityka, czy jego zdaniem w aferze KNF mamy do czynienia z kilkoma osobami, które zachowują się patologicznie, czy też Prawo i Sprawiedliwość dąży do przejęcia kontroli nad całą gospodarką i stworzenia państwopartii.
- Jestem przekonany, że najważniejsi ludzie z PiS, z rządu, próbują zawłaszczyć wiele obszarów życia i nacjonalizując je, tak naprawdę zawłaszczyć, upartyjnić, przejąć, mieć z tego korzyść. Tu mamy przykład działania najwyższych urzędników zajmujących się ochroną rynku finansowego. To wszystko pokazuje, że najważniejsze osoby w państwie uznały, że teraz jest czas, by "cashować" to, że ma się władzę - stwierdził Sławomir Neumann.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
- czy powinna być wprowadzona instytucja alternatywna w stosunku do komisji śledczych;
- w jaki sposób właściciele banków mogą być wywłaszczeni;
-
Śmiertelne potrącenie 19-latki. Jest wyrok w głośnej sprawie kierowcy autobusu
-
Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską. "To porażka rządu i prezesa Kaczyńskiego"
-
Zapytaliśmy Polaków o partie drugiego wyboru. "Wyniki frustrują sztabowców Prawa i Sprawiedliwości"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
- Kontrole na granicy z Niemcami. "Rząd Scholza musi działać i robi to spektakularnie"
- "Chłopi" kandydatem do Oscara. "Zielona granica" miałaby większe szanse?
- Konfederacja leci w dół. "Mentzen lepiej wypadał na TikToku, niż w rzeczywistości"
- Czy w Polsce zabraknie paliwa? Orlen apeluje do kierowców
- Tragiczny wypadek na autostradzie A1. Nowe ustalenia biegłego