Brexit. Wielka Brytania zatonie jak Titanic? "Zderzyła się właśnie z górą lodową"

- Nawet taki kraj, jak Wielka Brytania, w zderzeniu z kolosem europejskim po prostu jest słaba - mówił w TOK FM Adam Jasser. Podkreślił, że Zjednoczone Królestwo jest obecnie najwolniej rozwijającą się gospodarką UE.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Theresa May musiała przyjąć dymisje siedmiu członków swojego rządu, w tym szefa resortu do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Dominica Raaba. Wszyscy odeszli w proteście przeciwko zarysowi wstępnej umowy ws. Brexitu, którą zaakceptowała brytyjska premier.

- Czy jest nadzieja, że Brexitu nie będzie? - pytał w Magazynie EKG Maciej Głogowski

- Jest niepewność, jak to się dalej potoczy, choć trzeba przyznać, że premier May  konsekwentnie realizuje swój cel. Ustawiła swoich przeciwników politycznych po różnych stronach barykady: mają do wyboru coś, co nikomu się nie podoba, czyli to wynegocjowane porozumienie, albo twarde, chaotyczne wyjście z Unii - tłumaczył Adam Jasser, były szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Brexit. Koniec imperium?

Gość TOK FM przypomniał "buńczuczne" zapewnienia polityków brytyjskich przekonujących obywateli swojego kraju do Brexitu. - Że będzie większa szczęśliwość, że będzie dużo więcej pieniędzy, że odzyskamy swobodę, gospodarka zakwitnie. Taka była opowieść przed referendum. Teraz ten Titanic właśnie zderzył się z górą lodową - tłumaczył.  

Zaznaczył, że przy obecnym porozumieniu cierpią obie strony, ale Wielka Brytania cierpi dużo bardziej niż Unia. 

Czytaj też: "Może być gorzej, niż się spodziewaliśmy". Dlaczego twardy brexit jest tak zły dla Polski?

- Dlaczego Wielka Brytania przegrała negocjacje i musiała się zgodzić? Bo ujawniła się potęga Unii. Często słyszymy o jej mankamentach, ale na koniec dnia, to jest potęga. To jest organizm, który przetrwał już kilkadziesiąt lat, jest coraz bardziej zintegrowany, ma olbrzymi wspólny rynek towarów, usług, przepływu osób - wymieniał. 

- Nawet taki kraj, jak Wielka Brytania, która przez cztery wieki była najpotężniejszym imperium świata, w zderzeniu z kolosem europejskim po prostu jest słaba. To jest też lekcja, że  można mieć fałszywe wyobrażenie o swojej niezniszczalności i potędze, tak jak myślano o Titanicu, ale potem przychodzi zderzenie z górą lodową i okazuje się, że statek, który miał nie zatonąć, tonie - podsumował. 

Brexit. Wielka Brytania rozwija się najwolniej w UE

Zdaniem gościa TOK FM wynegocjowane przez May porozumienie z Brukselą stawia Wielką Brytanię w gorszej sytuacji, niż jest obecnie. 

-  Przez jeszcze przynajmniej dwa lata, może cztery, a może jeszcze dłużej, Wielka Brytania będzie musiała spełniać wymagania i stosować się do przepisów europejskich, ale nie będzie już miała żadnego wpływu na ich kształtowanie - tłumaczył. 

Adam Jasser wyjaśniał, że brytyjska premier zdecydowała się na takie porozumienie, ponieważ jego "alternatywą jest kompletnie chaotyczne wyjście z UE i olbrzymi szok dla gospodarki".

Dodał, że obecnie Wielka Brytania jest najwolniej rozwijającą się gospodarką w Unii, co jest bezpośrednio związane z procesem wyjścia ze wspólnoty. Wzrost gospodarczy Zjednoczonego Królestwa kształtuje się na poziomie 1 proc. 

- Jest bardzo wysoki poziom niepewności. Inwestycje się zatrzymały, jest niepewność wśród konsumentów. Jest po prostu chaos - to zdaniem gościa TOK FM powody wolnego rozwoju.

Zaznaczył, że chaos pogłębi się, jeśli wyjście z UE będzie niekontrolowane. - To będzie jak zawał. Wtedy trzeba trafić na izbę intensywnej terapii i może pacjent przeżyje, a może nie - obrazował.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czy dla UE to porozumienie jest dobre?
 • dlaczego funt traci?
 • czy Polacy nadal będą mogli pracować w Wielkiej Brytanii. 
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Brexit. Wielka Brytania jest jak Titanic?
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 13 razy 9

  Tak teraz wygląda współczesna wojna. Putin przy pomocy internetu fake newsów wyciągnął Anglię z UE, wsadził do Białego Domu Trumpa, systematycznie rozwala Unię Europejską. Rozrzedza tez mózgi Polaków, siejąc wątpliwości do szczepoionek, zrzucania toksyn z samolotów, strasząc zmierzchem demokracji itd. straszenie GMO. Pózniej wylęgają się rózne Elbanowskie, Godki, i inne oszołomstwo. ONR to tez putnowska robota. Mają niszczyc spokój Polaków, wzniecac strach, wzmagac opór, zeby nikt, nigdy w PL nie zaznał spokoju.

 • tomaselli

  Oceniono 9 razy -1

  Ta "Gora lodowa" rozpadnie sie jak domek z kart zwlaszcza , gdy bedzie kierowana przez takich ludzi, ktorzy za cel postawili sobie zniszczyc inne kraje w tym Polske. Wiadomosc z ostatniej chwili: Juncker znow mial atak "rwy kulszowej" !

 • gebe14

  Oceniono 7 razy -1

  a niech angole s .... już 2 razy robili taki myk że niby wychodzą
  żeby płącić mniej . angole to oszuści. wypad z ue

 • Kolej Nakolej

  Oceniono 7 razy -3

  Cytuję"To jest organizm, który przetrwał już kilkadziesiąt lat, ..) Radziłbym się zapoznać w którym roku powstała Unia Europejska i nie opowiadac publicznie ,że to kilkadziesiąt lat.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -3

  GB staje przed wielka szansa przeorientowania wlasnych inetersow. Anglicy maja gen wolnosci wynika to poniekjad z tego iz sa nacja wyrosla na morzu, bylym mocarstwem morskim co objawia sie nie tylko w fatalnej kuchni ale inizszym pozoiomie regulacji od gospodarki po zarzadaznie i choc potrafia niczym zaloga zaglowca wykonywac poslusznie procedury, to jednak poziom wolnosci godpodarczej byl tu zawsze wyzszy od mocarstw ladowych.
  Wzmianowaliscie niedawno Josepha Conrada przedtswiciela narodu wcisnietego pomiedzy kolosy ladowe eurazji narodu kochajacego wolnosc wcisnietego w imadlo mocarstw ladowych duszonego wyrywajacego sie ku anglosaskiemu swiatowi morza obszaru wolnosci ktoremu nie daje narzucic sie regulacji ktory zawsze rozumial sile zywiolu poza ludzkimi mozliwosciami ujarzmienia. Stad ta Polska od zawsze chciala miec chocby maly skrawek wybrzeza, kawalek morza, ktory laczyl nas z wolnym siwtem poteg morskich swiata anglosaskiego.
  Joseph Conrad wybral IB a nie rosyjskie i nie stal sie Niemcem pruskim poslusznym tepym bezmyslnym wykonawcom polecen wyrwal sie z imperium rosyjskiego ku swiata wiekszych swobod swiata zeglarzy ktorzy rozumieja iz musza w starciu z zywiolem zycia liczyc przede wszystkim na siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX