Boli, piecze i brzydko wygląda. Opryszczka - jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

Opryszczka pojawia się na ustach zazwyczaj w najmniej oczekiwanych momentach. Jak sobie z nią radzić?

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Herpes simplex virus – pod taką łacińską nazwą kryje się wirus opryszczki pospolitej, który powoduje wyskakiwanie na ustach bolących i brzydko wyglądających pechęrzy. Badania wskazują, że aż 90 procent dorosłych nosi w sobie wirusa, ale tylko połowa choruje na opryszczkę. Zwyczajowo mówi się też na nią "zimno".

Przyczyny opryszczki

Opryszczką najczęściej zarażamy się w dzieciństwie. Niestety, taki wirus - herpes simplex typu 1 - pozostaje w naszym organizmie przez całe życie. Przenosi się drogą kropelkową. Wirusem można zarazić się także przez kontakt z płynem z powstałych już pęcherzyków. Dlatego lepiej nie pić z tych samych naczyń, których używają osoby z "zimnem". Całowanie również nie wchodzi wówczas w grę.

Opryszczka pojawia się na ustach najczęściej, gdy nasz organizm jest osłabiony. Również, gdy jesteśmy zmęczeni lub zestresowani. Wirus może się uaktywnić, gdy długo przebywamy na mrozie, wietrze albo na ostrym słońcu.

Opryszczka. Leczenie

Wirusa opryszczki nie da się całkowicie wyleczyć, więc jeśli raz ją złapaliśmy, to zawsze może ona się nam przydarzyć. Jej leczenie polega głównie na uśmierzaniu uciążliwych objawów. Można stosować kremy i maści, które łagodzą ból i przyspieszają gojenie pęcherzy na ustach.

W aptekach można kupić też specjalne plastry, które zamaskują opryszczkę. Pamiętajmy, żeby nie stosować ich zbyt długo. Pęcherze muszą mieć dostęp powietrza, aby wyschnąć i utworzyć strupek.

Opryszczka na ustach- domowe sposoby

Domowe sposoby na opryszczkę też są dobre. Na bolące pęcherze można zastosować okład z melisy. Skuteczne mogą być też inne zioła, takie jak: rumianek, mięta i szałwia.

Aby stan zapalny związany z opryszczką się nie rozprzestrzeniał, można posmarować usta miodem. Pomóc w walce z opryszczką mogą też krótkie okłady z czosnku lub cebuli.

TOK FM PREMIUM