Chorzy na raka i cukrzycę już nie będą odprawiani z kwitkiem? Zatrzymano podejrzanych o wywożenie leków za granicę

Wykupywali leki z aptek na podstawie sfałszowanych faktur, przekazywali je do hurtowni, a te sprzedawały je kilkakrotnie drożej do Niemiec, Czech i Wielkiej Brytanii - śledczy zatrzymali 11 osób podejrzanych o wyprowadzanie medykamentów za granicę.

Jak informuje prokuratura, w spisku brali udział właściciele i szefowie aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych. Teraz wszystkim grozi nawet 10 lat więzienia.

Zatrzymani skupili się na lekach rzadkich i szczególnie pożądanych - za granicę wywozili między innymi leki na raka, na cukrzycę, przeciwzakrzepowe i łagodzące skutki ADHD.

Liczba wywiezionych opakowań jest trudna do oszacowania, śledczy mówią o tysiącach stron fałszywych faktur. Zyski? Dziesiątki milionów złotych. Agnieszka Zabłocka-Konopka z Prokuratury Regionalnej w Warszawie podkreśla, że tracili chorzy, który zmagali się z brakiem medykamentów w aptekach.

- Mamy do czynienia z wysokim stopniem szkodliwości czynu m.in. z tego względu, że przedmiotem obrotu były tak zwane leki deficytowe. Mówimy w tym przypadku m.in. o lekach wykorzystywanych w leczeniu onkologicznym - powiedziała Zabłocka-Konopka.

Grupa działała ponad 2 lata do marca tego roku w całym kraju. Policjanci weszli w sumie do ponad stu aptek, hurtowni i mieszkań, a śledczy zapowiadają, że to nie koniec.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Czy zdarzyło się, że apteka nie miała leku na receptę, który potrzebowałaś/-eś wykupić?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Brak leków w aptece? Leki na cukrzycę i raka były wywożone za granicę
Zaloguj się
 • ixi_maltox

  Oceniono 1 raz 1

  To samo z lekiem rhophylac 300 lekiem wykorzystywany przy ciążach zagrożonych konfliktem serologicznym. Proponowano mi bym pojechał do Niemiec po ten lek

 • alik444

  Oceniono 1 raz 1

  Surowe wyroki dla gnoi przydałyby się.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Wolnosc rynkowa konczy sie tam gdzie obywatel ze swoich podatkow finasuje doplaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX