Brexit - czy będzie porozumienie? Patrycja Bukalska: Nawet rodziny są bardzo podzielone

- Brexit wzmocnił wszystkie podziały w Wielkiej Brytanii - powiedziała w TOK FM Patrycja Bukalska, dziennikarka "Tygodnika Powszechnego". Jej zdaniem to obecnie jedyna pewna rzecz, którą można powiedzieć o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej.

- Tak naprawdę nie wiadomo jak się zakończy proces brexitowy - czy będzie porozumienie, czy nie, ale tak czy inaczej z powodu Brexitu Wielka Brytania jest strasznie podzielona. Potworne antagonizmy występują i w rodzinach, i w partiach - powiedziała Patrycja Bukalska.

Komentatorka zwróciła uwagę na to, że podziały widać także w brytyjskim rządzie, gdzie wczoraj Theresa May musiała przyjąć dymisje siedmiu członków swojego gabinetu. Wszyscy odeszli w proteście przeciwko zarysowi wstępnej umowy Londynu z Brukselą, którą May zaakceptowała.

Zdaniem ekspertki, w na tym etepie ustaleń, problemem nie do rozwiązania okazuje się wytyczenie granicy celnej pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Republiką Irlandii.

Przed Theresą May wciąż najtrudniejsze zadanie przeforsowania wstępnej umowy przez parlament. A jeśli tak się nie stanie - niewykluczone, że Wielka Brytania może wyjść z Unii bez żadnego porozumienia.

TOK FM PREMIUM