Afera KNF. Senatorzy PiS z komisji finansów za poprawką ws. przejmowania banków za złotówkę

Senacka komisja finansów głosami PiS zarekomendowała Senatowi przyjęcie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym bez poprawek. Opozycja chciała jej odrzucenia.

Zdaniem senatorów PO zmiany wprowadzone w ostatniej chwili w Sejmie, które dotyczą możliwości przejmowania banków za symboliczną złotówkę, budzą spore wątpliwości, zwłaszcza w kontekście afery korupcyjnej z udziałem szefa Komisji Nadzoru Finansowego.

Senator Platformy Kazimierz Kleina przytoczył m.in opinię senackich legislatorów, którzy /uznali, że sam sposób procedowania ustawy w Sejmie może być niezgodny z konstytucją. Poprawka o przejmowaniu banków pojawiła się bowiem dopiero podczas 2 czytania.

- Dlaczego nie zrobiliście tego wcześniej, skoro to jest taka ważna sprawa? Dlaczego to zostało (dopisane) dopiero na etapie drugiego czytania? - pytał senator Kleina. Dodał, że ta poprawka nie pasuje do zakresu tego projektu ustawy.

Wiceminister finansów Piotr Nowak dziwił się niepokojowi polityków opozycji, bo jak zauważył, przepisy o przejmowaniu banków nie są niczym nowym.

- Obowiązywały w prawie bankowym od 1997 do 2016 roku - powiedział wiceminister. I teraz, jak tłumaczył, są przywracane w ramach wdrażania unijnej dyrektywy.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Czy władza powinna powołać w Sejmie komisję śledczą w związku z aferą KNF?

DOSTĘP PREMIUM