Afera KNF. Senatorzy PiS z komisji finansów za poprawką ws. przejmowania banków za złotówkę

Senacka komisja finansów głosami PiS zarekomendowała Senatowi przyjęcie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym bez poprawek. Opozycja chciała jej odrzucenia.

Zdaniem senatorów PO zmiany wprowadzone w ostatniej chwili w Sejmie, które dotyczą możliwości przejmowania banków za symboliczną złotówkę, budzą spore wątpliwości, zwłaszcza w kontekście afery korupcyjnej z udziałem szefa Komisji Nadzoru Finansowego.

Senator Platformy Kazimierz Kleina przytoczył m.in opinię senackich legislatorów, którzy /uznali, że sam sposób procedowania ustawy w Sejmie może być niezgodny z konstytucją. Poprawka o przejmowaniu banków pojawiła się bowiem dopiero podczas 2 czytania.

- Dlaczego nie zrobiliście tego wcześniej, skoro to jest taka ważna sprawa? Dlaczego to zostało (dopisane) dopiero na etapie drugiego czytania? - pytał senator Kleina. Dodał, że ta poprawka nie pasuje do zakresu tego projektu ustawy.

Wiceminister finansów Piotr Nowak dziwił się niepokojowi polityków opozycji, bo jak zauważył, przepisy o przejmowaniu banków nie są niczym nowym.

- Obowiązywały w prawie bankowym od 1997 do 2016 roku - powiedział wiceminister. I teraz, jak tłumaczył, są przywracane w ramach wdrażania unijnej dyrektywy.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Czy władza powinna powołać w Sejmie komisję śledczą w związku z aferą KNF?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Afera KNF. Senatorzy PiS z komisji finansów poparli przejmowanie banków za złotówkę
Zaloguj się
 • mtp01

  Oceniono 2 razy 0

  Prywatyzacja zysków i nacjonalizacja kosztów. To sztandarowa zasada, jaką kieruje się sektor finansowy, który woli zainwestować w polityczny lobbing (czyt. łapówki) niż ponosić konsekwencje nietrafionych zakładów. Znamiennym jest, że gdy interes przynosi zyski bankowcy bardzo niechętnie się nimi dzielą ze społeczeństwem, a co ładnie jest nazywane optymalizacją podatkową możliwą dzięki skutecznemu lobbingowi (czyt. łapówki). Dobrze by było, gdyby wreszcie z tym skończyć albo przynajmniej zacząć kończyć, bo jak pokazuje przypadek byłego już szefa KNF i "przeuczciwego" miliardera do zrobienia jest bardzo dużo.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 10 razy -4

  Ta opozycja to by utopila pol budzetu w prywatnych biznesach swoich fundatorow, a media glownego scieku swemu ciemnemu ludowi zawsze byly gotowe wytlumaczyc iz piniendzy nie ma i nie bedzie, a sie nie podoba to wypierd... na zachod.
  27 lat to trwalo wydaje sie to byc to nieweyobrazalne, a jednak to bylo i zdawalo sie, iz konca tego nie ma.
  Przy okazji to swoisty paradoks bo przeciez opozycja wfdeptywla w ziemie jeszcze 27 godzin temu Chrzanowskiego, czyli czlowieka jak sie okazuje opozycji hamulcowego jastrzebi z KNF, a teraz ciagna jak to mowia w drUgie strone.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX