Nowa partia Ryszarda Petru ma już nazwę. "Nie robimy tego przeciwko komuś, tylko dla dobra opozycji"

- Chcemy wzmocnić ofertę partii opozycyjnych - mówił na konferencji prasowej Ryszard Petru. Nowe ugrupowanie były lider Nowoczesnej zakłada wraz z Joanną Scheuring-Wielgus.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej!  
Sprawdź szczegóły >>>

Teraz! - to nazwa nowego ugrupowania założonego przez Ryszarda Petru i Joannę Scheuring Wielgus. Filarami partii mają być gospodarka i społeczeństwo.

- Tym ruchem, który robimy dzisiaj, chcemy wzmocnić ofertę partii opozycyjnych. Nie robimy tego przeciwko komuś, tylko dla dobra szerokiej, silnej i bogatej merytorycznie opozycji - mówił Ryszard Petru na konferencji prasowej. 

Propozycja dla wszystkich?

"Chcemy złożyć ofertę dla Polaków przedsiębiorczych i aktywnych, ale także tych, którzy nie radzą sobie i trzeba im pomóc, i również tych, którzy tak naprawdę zostali skrzywdzeni" - podkreślił Petru. 

Z kolei Joanna Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że nowo powstała partia ma być propozycją dla wszystkich, którzy chcą czuć się godnie i bezpiecznie.

Posłanka odniosła się również do ostatnich wyborów samorządowych. "Z jednej strony mieliśmy pełną mobilizację ludzi, Polek i Polaków, którzy poszli i zagłosowali na swoje ugrupowania. Z drugiej strony ten, z kim walczy cała opozycja demokratyczna, okazał się nadal silnym przeciwnikiem. Po trzecie wniosek też jest taki, że ta oferta polityczna, która jest po stronie opozycji demokratycznej, jest niewystarczająca. Jest więc miejsce na to, aby powstało nowe ugrupowanie" - stwierdziła. 

Dodała, że w Polsce nie ma partii, która troszczyłaby się o osoby wykluczone lub dyskryminowane, które jest odważne w tym, co mówi i które twardo wyraża swoje poglądy. Podkreśliła, że nie ma też takiego ugrupowania, które "nie rozdaje pieniędzy na prawo i lewo".  

Zaznaczyła, że nowa partia ma być propozycją dla wszystkich. 

Petru - były lider i założyciel Nowoczesnej opuścił partię w maju, wcześniej wystąpiły z niej także Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt. Obecnie tworzą wspólnie koło poselskie Liberalno-Społeczni. 

Konwencja założycielska partii odbędzie się 9 grudnia w Warszawie.

Nowa partia Ryszarda Petru. PO jest przeciw?

Ryszard Czarnecki z PiS nie przekreśla szans nowego ugrupowania na wejście do parlamentu. 

- Ja bym pana Petru, z którym w 99 proc. spraw polemizuję i się nie zgadzamy, ja bym go nie przekreślał. Jednak stworzył partię, która weszła do Sejmu kiedyś. Czy mu się uda teraz tego nie wiem, natomiast nie powiedziałbym, że nie ma szans - komentował nowy projekt polityk PiS. 

Inaczej sprawę widzi jednak Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. 

- Jeżeli ktoś ma przekonania proeuropejskie, prodemokratyczne, proobywatelskie i prosamorządowe, no to wiadomo, gdzie jest jego miejsce. Jeżeli Ryszard Petru chce tworzyć konkurencję dla obozu proeuropejskiego, prodemokratycznego, to znaczy, że jest pomagierem Prawa i Sprawiedliwości. Innej kalkulacji nie ma - kategorycznie stwierdził poseł. 

"To będzie punkt zero". Joanna Scheuring-Wielgus przygotowała mapę przestępczości seksualnej księży

DOSTĘP PREMIUM