Polska przekazała do KE informacje ws. realizacji decyzji TSUE. Chodzi o Sąd Najwyższy

Polska przekazała w poniedziałek wieczorem do Komisji Europejskiej informacje ws. realizacji środków tymczasowych TSUE dotyczących Sądu Najwyższego - poinformowało nieoficjalnie źródło w Brukseli.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

- Przekazaliśmy pakiet bardzo konkretnych działań - podał zastrzegając anonimowość dyplomata.

Według nieoficjalnych informacji TVN24, w przesłanych dokumentach rząd miał podtrzymać swoje stanowisko, zgodnie z którym unijny trybunał przekroczył swoje uprawnienia.

W poniedziałek mijał termin na powiadomienie KE o działaniach podjętych przez polskie władze w celu pełnego zastosowania się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Chodzi o wydaną miesiąc temu decyzję, w której Luksemburg wezwał Polskę do natychmiastowego zawieszenia części przepisów nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. TSUE postanowił, że w stan spoczynku nie mogą być odesłani sędziowie, którzy ukończyli 65 lat; a ci którzy z SN odeszli w związku z forsowanymi przez PiS zmianami w prawie o sądownictwie, mają być przywróceni do pracy na warunkach obowiązujących przed ich wejściem w życie.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu kilku dni Polska przedstawi Komisji Europejskiej swoje propozycje "pewnych zmian". Nie chciał jednak mówić o szczegółach.

Według byłego wiceszefa MSZ Pawła Kowala, to najwyższy czas na konkretne propozycje ze strony rządu.

- Taktyka premiera, która wcześniej bardzo pomagała, czyli takiego “miękkiego przeciągania”, w tym wypadku już nie będzie działała. Będą konkretne odpowiedzi i próba porozumienia, albo druga strona uzna, że polski rząd nie gra na konkretne porozumienie, tylko się bawi - tłumaczył w TOK FM.

Do tej pory postanowienie Trybunału wykonała Krajowa Rada Sądownictwa, która wstrzymała nominacje nowych sędziów Sądu Najwyższego oraz pierwsza prezes tego sądu Małgorzata Gersdorf, która wezwała sędziów przeniesionych w stan spoczynku do powrotu do pracy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM