Balcerowicz o aferze KNF: To znacznie poważniejsze niż afera Rywina. Za rządów PiS mamy patologię

- Afera KNF jest znacznie poważniejsza niż afera Rywina - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i były szef NBP, który gościł u Dominiki Wielowieyskiej w TOK FM.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Dominika Wielowieyska zapytała, czy obecny szef NBP Adam Glapiński powinien podać się do dymisji.

- W kraju praworządnym już dawno. W kraju praworządnym w ogóle nie byłby wybrany na prezesa NBP - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, odnosząc się do wolty Glapińskiego na początku lat 90-tych, gdy najpierw wspierał Lecha Wałęsę, a potem z braćmi Kaczyńskimi palił jego kukłę. Odniósł się też do słów prezesa NPB, który bronił Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa KNF i jednocześnie swojego byłego studenta.

- Jeśli Adam Glapiński twierdzi, że jego wychowanek, pan Chrzanowski, jest patriotą i jest ponad jakimikolwiek zarzutami, to świadczy o kryteriach moralnych jakie stosuje osoba sprawująca funkcję szefa NBP - stwierdził Leszek Balcerowicz.Według niego oskarżenia Glapińskiego wobec osób, które ujawniły aferę KNF, o próbę destabilizacji systemu, są "rodem z PRL", gdy opozycja demokratyczna była oskarżana o działalność niszczycielską.

Gość TOK FM skomentował też nocne posiedzenie Komisji Stabilności Finansowej. - Ogłaszanie, że coś dzieje się w nocy nie służy stabilności. Sam komunikat jest jednak prawidłowy - ocenił.

Afera KNF a afera Rywina

- Jeśli PiS traktuje patologię jako normalność, to znaczy, ze mamy za rządów PiS-u patologię. I mamy patologie. Ona się przejawia nie tylko w tej aferze, która jest znacznie poważniejsza niż afera Rywina, ale w zawłaszczaniu państwa i jego kluczowych instytucji, które dla dobra publicznego powinny być niezależne od jakichkolwiek dyspozycji. Zaczęło się od Trybunału Konstytucyjnego i masowych czystek w prokuraturze - powiedział Balcerowicz.

Profesor dodał, że należy przyjrzeć się temu, co prokuratura Zbigniewa Ziobry robi ws. układu SKOK-ów zbudowanego przez senatora PiS Grzegorza Biereckiego. - Przypomnę, że pan Bierecki był twórcą układu SKOK, w którym powstało 5 miliardów złotych strat. Za to zapłaciły banki, a pośrednio przynajmniej w części klienci banków. No i co? - zapytał retorycznie Balcerowicz.

Zwrócił też uwagę na to, co napisał "Dziennik Gazeta Prawna", a mianowicie że "PiS-owi tak bardzo zależało na szybkim uchwalaniu przepisów umożliwiających przejmowanie banków za złotowkę, że przegłosowali ją dwa razy w różnych ustawach i przy okazji złamali Konstytucję RP".

Gość TOK FM dodał, że trzeba szybko zbadać, czy Unia Europejska rzeczywiście domagała się obowiązkowego wprowadzenia do prawa możliwości przejmowania banków w złej sytuacji za złotówkę. Poprawkę o tej treści pozytywnie oceniła w piątek Komisja Finansów Senatu. Gość Dominiki Wielowieyskiej uważa, że dużą rolę w wyjaśnieniu afery KNF mają wolne media, bo na "media pisowskie" nie ma co liczyć.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

 • co Leszek Balcerowicz myśli o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK);
 • jak profesor ocenia postulat komisji śledczej ws. afery KNF?

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Czy władza powinna powołać w Sejmie komisję śledczą w związku z aferą KNF?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów, w Poranku TOK FM
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 6 razy 2

  Wogóle te dwie ,,afery,, są zupełnie ze sobą nieporównywalne. W sprawie Rywina chodziło o
  zakaz wydania koncesji na ogólnopolską tv dla Agory, wydawcy Gazety Wyborczej. Państwo i obywatele nic nie tracili przez likwidację zapisu ,,lub czasopisma,, całym złem w tej sytuacji była sama propozycja korupcyjna złozona przez pana Rywina. Afera którą teraz wygenerował PiS jest wypisz wymaluj, realizacją planu zawłaszczania państwa przedstawioną przez Orbana Kaczyńskiemu w Zajezdzie ,, Zielona Owieczka,, w Niedzicy, spisana na restauracyjnej serwetce. Kaczyński chce tak samo jak jego kolega zostac właścicielem państwa, i w tym celu
  Bierecki i Morawiecki, szpece od inzynierii finansowej, przy pomocy pozytecznych idiotów jak Glapiński ekspert od afery ,,Spółki ,,Telegraf,, (za którą poszedł siedziec tylko pan Zalewski) Sokal, Chrzanowski mieli z banków zrobic dla PiS-u taki ,,rurociąg Przyjazn,, ale wcześniej musieli je podłązyc do wspólnej pompy z zaworem na Nowogrodzkiej. Po to w takim pośpiechu przegłosowywano zapisy o przejmowaniu banków, zeby nikt nigdy nie doszedł kto kogo i za ile przejął, który bank był mniejszy, ale miał wielkie poparcie, albo jezeli był większy to dlaczego ?
  Zeby biznesmeni tacy jak np. pan Solorz mogli inwestowac we wskazane banki swoje nawisy inflacyjne w zamian za koncesje, przychylnośc podatkową itp. Oszczędności Polaków w bankach polskich będą równie wirtualne jak ich składki w funduszach emerytalnych albo SKOK Zeby tylko Ziobro przypadkiem nie przeczytał gdzieś co wyprawia na Filipinach pan Duterte, bo zgodnie z prawem mogliby mnie za to co piszę zabi strzałem w plecy w obronie własnej.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 6 razy 2

  Oczywiście, że ta afera jest o wiele poważniejsza niż afera Rywina.
  Jednak to afera Rywina spowodowała konsolidację środowisk postsolidarnościowych, które dla wspólnego interesu - wyeliminowania lewicy z życia politycznego, rozdmuchały ją do monstrualnych rozmiarów.
  Zresztą to nie wszystko na co poststyropianowców było stać.
  Gdy np Żakowski pyta, co z tą lewicą, zupełnie nie chce rozmawiać o tych wszystkich sfabrykowanych przez środowisko Tuska i Kaczyńskiego aferach szpiegowskich i korupcyjnych.
  Ale ja przypomnę dla porządku.
  Oskarżanie Kwaśniewskiego o kontakty szpiegowskie.
  Oskarżanie Oleksego o kontakty szpiegowskie, od czego Oleksy w końcu sfiksował.
  Spreparowany przez kolesi z PO skandal w okół Cimoszewicza w czasie wyborów prezydenckich.
  Zorganizowany przez służby specjalne zakup willi "dla Kwaśniewskich", którego efektem było kompletne fiasko tej idiotycznej operacji oraz.... posiadanie zakupionej willi przez służby specjalne.
  Tylko pogratulować nabytku!
  Ciekawe co się z nim stało?
  Ale pójdźmy dalej.
  Afera węglowa, wielomiesięczne areszty wydobywcze.
  Na celowniku była między innymi Barbara Blida.
  Zamknięto w areszcie niejaką Aleksis a w celi obok osadzono jej córkę (!).
  Cel?
  Gdy dziecko siedzi obok w celi, każdy cel staje się realny do osiągnięcia!
  Efekt?
  Śmierć Blidy.
  Co się dzieje z Aleksis, o tym sza!

  można by sobie jeszcze przypominać różne inne pomniejsze sprawy, tylko po co?
  By totalna opozycja sobie uświadomiła, że kłopoty z demokracją i praworządnością mamy od zawsze a nie od obecnych rządów PiS?
  Że rządy SLD w niczym nie ustępowały pod względem jakości rządom AWS, PO, PiS?
  Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę rozpasanie lokalnych tzw baronów SLD.

  Poststyropian, czyli obecny PiS i PO, to środowisko, które ukształtowało się w systemie autorytarnej władzy PRL i od samego początku było nastawione radykalnie, na konfrontację a jedynym wyjątkiem w ich postawie był Okrągły stół zainicjowany przez władze PRL w okresie upadku systemu i "pieriestrojki" w ZSRR, gdy peerelowskie władze obiecały opozycji przekazanie władzy, czyli dostęp do koryta.
  Przypatrzcie się uważnie!
  Oni nadal siedzą mentalnie w okopach!
  Nadal walczą z komunizmem, co w kraju który nie zaznał komunizmu poza okresem stalinowskim zakrawa na kpinę.
  Nadal walczą z komunizmem, mimo, że ostatnich potencjalnych komunistów ciągali po sądach do grobowej deski.
  Teraz, gdy zostali sami ze sobą na arenie politycznej, wzajemnie oskarżają się o komunizm albo o działanie na rzecz Rosji.
  To jest wariactwo w czystej postaci i nie zaprowadzi ono nas nigdzie, gdzie normalny człowiek chciał by iść.

  O Balcerowiczu nie będę pisał.
  Szkoda energii.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  I tak oto, demokracja pokazała, że jest ustrojem patologicznym...

  ...nie ma to jak ład boży i bojaźń boża...

  Ustrój, na tysiąclecia !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX