Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana przez prezydenta. Jak mają działać PPK?

- Nie ma żadnych wątpliwości, że to jest korzystne dla pracowników - tak o Pracowniczych Planach Kapitałowych powiedział prezydent Andrzej Duda, który podpisał dziś ustawę o PPK.

Prezydent ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisał w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Nowe prawo zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo.

- Czy to jest korzystne dla pracowników? Nie ma żadnych wątpliwości, że to jest korzystne dla pracowników, jeżeli weźmiemy cały zespół czynników, które występują w tym projekcie oszczędzania - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że jedną z głównych zalet PPK jest to, że jest to system dobrowolny. Można z niego zrezygnować, ale i także w każdej chwili wrócić - tłumaczył. - Jednocześnie mamy tę specyficzną składową, że (obywatel - PAP) nie odkłada na swoją emeryturę sam, ale jest wspierany przez pracodawcę i państwo. Jest to na pewno sposób lepszy (na oszczędzanie na emeryturę - PAP) niż samodzielne odkładanie pieniędzy w banku - stwierdził prezydent.

Andrzej Duda ocenił, że PPK pozwoli też zbudować potencjał kapitałowy naszego kraju, tworzyć oszczędności będące bazą do wzrostu PKB i inwestycji.

- Mam nadzieję, że ten system PPK budujący tę przyszłą bazę z jednej strony kapitałową, a drugiej emerytalną dla przyszłych pokoleń, będzie w Polsce funkcjonował dobrze, będzie w Polsce funkcjonował lepiej niż to, z czym mieliśmy do tej pory (do czynienia - PAP). Że to będzie ten pomysł, który pozwoli nam na zbudowanie dobrej przyszłej bazy pod bezpieczny stan emerytalny Polaków - powiedział prezydent.

PPK - jak to będzie działać?

W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych co miesiąc z pensji odprowadzana będzie składka w wysokości od 2 do 4 proc. Swój wkład do naszych oszczędności dołoży też pracodawca - od 1,5 do 3 proc. - i budżet państwa - na start i premię co roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe wejdą w życie od połowy przyszłego roku i początkowo objęte nimi zostaną największe firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. System będzie się rozszerzał, aż stanie się powszechny i obejmie wszystkich pracujących.

Jak będą działały Pracownicze Plany Kapitałowe? Czy to rzeczywiście czysty zysk? Czy takie oszczędzanie opłaca się każdemu? O tym, w szczegółach i na konkretach, z szefem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem, rozmawiał Maciej Głogowski. Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM