PPK w praktyce. Policzyliśmy, ile odłożysz, oszczędzając w ten sposób [3 WARIANTY]

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe dziś zyskały podpis prezydenta. To oznacza, że wejdą w życie i co więcej każdy pracownik automatycznie zostanie do niego zapisany. Policzyliśmy, ile można dzięki niemu oszczędzić.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

W każdym przypadku przystępujący do programu dostanie od państwa 200 zł na start. Wszystkie formalności spoczywać będą na pracodawcy, on też wybierze instytucję finansową, która będzie zarządzać gromadzonymi w ramach PPK pieniędzmi.

1. Wariant podstawowy: pracownik odkłada miesięcznie 2 proc. pensji brutto (ale pieniądze wypłacane są z pensji netto, czyli już po opodatkowaniu i oskładkowaniu), pracodawca dokłada 1,5 proc. pensji brutto pracownika, rząd raz w roku dopłaca 240 zł (nieopodatkowane).

Dla wynagrodzenia 4500 zł brutto liczby wyglądają następująco:
Pracownik miesięcznie odkłada 90 zł (o tyle mniejsze wynagrodzenie dostaje na konto)
Pracodawca miesięcznie dokłada 67,50 zł (o tyle zwiększa się podstawa opodatkowania, więc od tej kwoty musi zostać odprowadzony podatek)
Państwo raz w roku dopłaca 240 zł

W sumie w ciągu roku na PPK pracownika odłożone zostaje 2130 zł.

2. Wariant dobrowolny rozszerzony - pracownik decyduje się odkładać 4 proc. pensji brutto (ale pieniądze wypłacane są z pensji netto, czyli już po opodatkowaniu i oskładkowaniu), firma również dokłada 4 proc. pensji brutto pracownika, rząd raz w roku dopłaca 240 zł (nieopodatkowane).

Dla wynagrodzenia 7500 zł brutto:
Pracownik miesięcznie odkłada 300 zł (o tyle mniejsze wynagrodzenie dostaje na konto)
Pracodawca miesięcznie dokłada 300 zł (o tyle zwiększa się podstawa opodatkowania, więc od tej kwoty musi zostać odprowadzony podatek)
Państwo raz w roku dopłaca 240 zł

W sumie w ciągu roku na PPK pracownika odłożone zostaje 7440 zł.

3. Wariant minimum dla osób zarabiających mniej niż 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia brutto: (minimalne wynagrodzenie w 2019 roku wyniesie 2250 zł):
Pracownik może zdecydować, że miesięcznie chce odkładać 0,5 proc. pensji brutto (ale pieniądze wypłacane są z pensji netto, czyli już po opodatkowaniu i oskładkowaniu), pracodawca dokłada 1,5 proc. pensji brutto pracownika, rząd raz w roku dopłaca 240 zł (nieopodatkowane).

Dla wynagrodzenia nie wyższego niż 2700 zł brutto:
Pracownik miesięcznie odkłada 13,50 zł (o tyle mniejsze wynagrodzenie dostaje na konto)
Pracodawca miesięcznie dokłada 40,50 zł (o tyle zwiększa się podstawa opodatkowania, więc od tej kwoty musi zostać odprowadzony podatek)
Państwo raz w roku dopłaca 240 zł

W sumie w ciągu roku na PPK pracownika odłożone zostaje 888 zł.


Zapisani do programu będziemy automatycznie. Jednak pracownik może złożyć dokument, w którym rezygnuje z udziału w PPK. Dokument taki trzeba jednak składać cyklicznie.

Chcesz wiedzieć więcej o PPK? Posłuchaj rozmowy Aleksandry Dziadykiewicz z dr. Adamem Czerniakiem z Polityki Insight i Szkoły Głównej Handlowej:

Czy skorzystasz z oszczędzania w ramach PPK?

TOK FM PREMIUM