PPK w praktyce. Policzyliśmy, ile odłożysz, oszczędzając w ten sposób [3 WARIANTY]

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe dziś zyskały podpis prezydenta. To oznacza, że wejdą w życie i co więcej każdy pracownik automatycznie zostanie do niego zapisany. Policzyliśmy, ile można dzięki niemu oszczędzić.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

W każdym przypadku przystępujący do programu dostanie od państwa 200 zł na start. Wszystkie formalności spoczywać będą na pracodawcy, on też wybierze instytucję finansową, która będzie zarządzać gromadzonymi w ramach PPK pieniędzmi.

1. Wariant podstawowy: pracownik odkłada miesięcznie 2 proc. pensji brutto (ale pieniądze wypłacane są z pensji netto, czyli już po opodatkowaniu i oskładkowaniu), pracodawca dokłada 1,5 proc. pensji brutto pracownika, rząd raz w roku dopłaca 240 zł (nieopodatkowane).

Dla wynagrodzenia 4500 zł brutto liczby wyglądają następująco:
Pracownik miesięcznie odkłada 90 zł (o tyle mniejsze wynagrodzenie dostaje na konto)
Pracodawca miesięcznie dokłada 67,50 zł (o tyle zwiększa się podstawa opodatkowania, więc od tej kwoty musi zostać odprowadzony podatek)
Państwo raz w roku dopłaca 240 zł

W sumie w ciągu roku na PPK pracownika odłożone zostaje 2130 zł.

2. Wariant dobrowolny rozszerzony - pracownik decyduje się odkładać 4 proc. pensji brutto (ale pieniądze wypłacane są z pensji netto, czyli już po opodatkowaniu i oskładkowaniu), firma również dokłada 4 proc. pensji brutto pracownika, rząd raz w roku dopłaca 240 zł (nieopodatkowane).

Dla wynagrodzenia 7500 zł brutto:
Pracownik miesięcznie odkłada 300 zł (o tyle mniejsze wynagrodzenie dostaje na konto)
Pracodawca miesięcznie dokłada 300 zł (o tyle zwiększa się podstawa opodatkowania, więc od tej kwoty musi zostać odprowadzony podatek)
Państwo raz w roku dopłaca 240 zł

W sumie w ciągu roku na PPK pracownika odłożone zostaje 7440 zł.

3. Wariant minimum dla osób zarabiających mniej niż 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia brutto: (minimalne wynagrodzenie w 2019 roku wyniesie 2250 zł):
Pracownik może zdecydować, że miesięcznie chce odkładać 0,5 proc. pensji brutto (ale pieniądze wypłacane są z pensji netto, czyli już po opodatkowaniu i oskładkowaniu), pracodawca dokłada 1,5 proc. pensji brutto pracownika, rząd raz w roku dopłaca 240 zł (nieopodatkowane).

Dla wynagrodzenia nie wyższego niż 2700 zł brutto:
Pracownik miesięcznie odkłada 13,50 zł (o tyle mniejsze wynagrodzenie dostaje na konto)
Pracodawca miesięcznie dokłada 40,50 zł (o tyle zwiększa się podstawa opodatkowania, więc od tej kwoty musi zostać odprowadzony podatek)
Państwo raz w roku dopłaca 240 zł

W sumie w ciągu roku na PPK pracownika odłożone zostaje 888 zł.


Zapisani do programu będziemy automatycznie. Jednak pracownik może złożyć dokument, w którym rezygnuje z udziału w PPK. Dokument taki trzeba jednak składać cyklicznie.

Chcesz wiedzieć więcej o PPK? Posłuchaj rozmowy Aleksandry Dziadykiewicz z dr. Adamem Czerniakiem z Polityki Insight i Szkoły Głównej Handlowej:

Czy skorzystasz z oszczędzania w ramach PPK?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak to ma działać? Ile można oszczędzić?
Zaloguj się
 • Marek Trybut

  Oceniono 15 razy 13

  Rządowy program PPK ma jedną wielką wizerunkową wadę.
  Proszę przypomnieć mi, bo może zawodzi mnie pamięć, jakąś podobną, długofalową akcję w której polskie rządy dotrzymały warunków umowy.

  Ja z PRL pamiętam książeczki mieszkaniowe, czy przedpłaty na samochody. Obydwie akcje miały wątpliwą reputację.
  Po 1989 roku program PPP (świadectwa udziałowe), czy OFE to już rozbój w biały dzień.

 • andree111111

  Oceniono 12 razy 10

  Nic nie oszczędzisz, rząd to zajuma tak samo jak kasę z OFE. Tylko debil myśli, że państwo mu coś da. Państwo pod rządami pisowskich jełopów tylko kradnie nasze pieniądza aby dać je:
  -swoim
  -lumpenproletariatowi w postaci 500+
  -maksymalną kasę dla toruńskiego diabła
  -to, co zostanie na premie dla partyjnych towarzyszy

 • gourmant

  Oceniono 7 razy 7

  No dobrze. Do tego brakuje informacji ile będą warte inwestycje i akcje podmiotów w które zainwestuje rząd. Np. Kanał Mierzei Wiślanej? Bo jest ryzyko że 1 mld inwestycji akcje po 10 latach będą warte 10 mln zł. I ile wtedy wypłacą z tego PPK?

 • joankb

  Oceniono 6 razy 6

  Ja? Ja nic nie odłożę, jeszcze jestem w pełni władz umysłowych.
  Odłoży budżetówka - bo ją skutecznie zaszantażują. Może KGHM... z tego samego powodu.

 • krytek-7

  Oceniono 6 razy 6

  Wszystkie te zabiegi maja na celu podreperowanie spusztonej kasy.Nawet obiecane nagrody dla siatkarzy zostaly przesuniete na nastepny rok.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 5 razy 5

  nie wierzę temu państwu jak psu. Za 10 lat te pieniądze zostaną ukradzione w majestacie prowizorycznie i na kolanie spisanego przepisu.

  Polsko chój ci w rzyć po wszystkich rządach PSL. PO. PiS. LSD. AWS. I szczególnie po ostatnich 3 latach dewastacji wszystkiego co było choć odrobinę cywilizowane

 • Teresa Michniewska

  Oceniono 4 razy 4

  To wszystko już było.Konczy się kasa na 500+ i szukają skąd je wziąć.A glupi lud to kupi.
  Takiego oszusta jakim jest pis to jak żyję 70+ to nie
  pamiętam.Bo nawet za komuny to oszczędzanie na mieszkanie było dobrowolne.A tu stawiają nas pod
  przymusem.Chcesx czy nie chcesz- musisz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX