"Finansowy Machiavelli PiS; sam wywołał tę burzę". Czuchnowski i Najsztub o Grzegorzu Biereckim

W kontekście afery KNF coraz częściej pada nazwisko Grzegorza Biereckiego, senatora PiS i twórcy SKOK-ów. - On sam wywołał tę burzę - przekonywał w TOK FM dziennikarz "Gazety Wyborczej", Wojciech Czuchnowski.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Poniedziałkowa (19 listopada) "Gazeta Wyborcza" napisała, że kilka miesięcy po objęciu funkcji przewodniczącego KNF Marek Chrzanowski wyczyścił Komisję z urzędników tropiących nieprawidłowości w SKOK-ach. Założycielem kas jest senator PiS, Grzegorz Bierecki.

W weekend "Wyborcza" podawała, że Kasa Krajowa SKOK chciała w Getin Banku otworzyć lokatę dla "Fundacji Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie". Leszek Czarnecki, właściciel Getin Noble Banku, twierdzi, że było to 60-70 mln zł. Finalnie bankier nie zgodził się na transakcję, bo miał wątpliwości co do pochodzenia tych pieniędzy.

Bierecki wszystkiemu zaprzecza, a SKOK chcą pozwać "Wyborczą" o pomówienie "za bezzasadne łączenie firmy z aferą KNF".

Rola Grzegorza Biereckiego

O postaci Grzegorza Biereckiego rozmawiali w programie Prawda Nas Zaboli w TOK FM Piotr Najsztub i Wojciech Czuchnowski, autor tekstów o aferze KNF w "GW". - Bierecki sam wywołał wątek swojej osoby. My nie zauważyliśmy w tych stenogramach informacji o próbie lokowania przez niego pieniędzy w banku Czarneckiego. On sam pierwszy wszystkiemu zaprzeczył i zażądał zadośćuczynienia od "Wyborczej". My wtedy zaczęliśmy to sprawdzać i okazało się, że to prawda, choć nie znamy dokładnej kwoty. Sam wywołał tę burzę – przekonywał Czuchnowski.

Najsztub stwierdził, że Grzegorz Bierecki to "finansowy Machiavelli tej władzy". - PiS przeżył będąc w opozycji dzięki jego pieniądzom – mówił prowadzący Prawda Nas Zaboli.

Czuchnowski tłumaczył, że partia Kaczyńskiego dała sobie radę nie będąc u władzy dzięki dwóm filarom. - Pierwszy to umiejętne zarządzanie dobrami, na których działacze PiS uwłaszczyli się jeszcze w latach 90, np. Spółka Srebrna. Drugi, trochę młodszy, to właśnie SKOK-i – stwierdził dziennikarz "Wyborczej".

Czy zatem PiS trzyma w szachu Biereckiego, czy jest może zupełnie odwrotnie?

- Myślę, że jest to sytuacja w stylu: złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma. Obie strony mogą się nawzajem szachować, np: partia może cofnąć mu rekomendację przy następnych wyborach, natomiast Bierecki ma za dużą wiedzę i wszystkie poważne mainstreamowe media prawicowe po swojej stronie – ocenił Czuchnowski.

Afera KNF

Przypomnijmy: afera KNF ma związek z ofertą, jaką złożył właścicielowi Getin Noble Bank, Leszkowi Czarneckiemu, były już szef Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski.

Chodzi o zatrudnienie wskazanego przez niego prawnika z pensją związaną z wartością banku, w zamian za pomoc w uniknięciu przejęcia banku za złotówkę przez podmiot państwowy. Sprawą zajęła się prokuratura, a sam Chrzanowski podał się do dymisji.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Jaki będzie ciąg dalszy afery KNF?
 • Czy premier Morawiecki zachowuje się "jak trzeba"?

Czy Polacy przejmą się aferą KNF? "Ważne, by nie dać się uwikłać w grę obu stron"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (195)
Grzegorz Bierecki, twórca SKOK-ów i jego wątek w aferze KNF
Zaloguj się
 • praskiso

  Oceniono 36 razy 34

  A jak się okaże, ze Amber Gold ma też coś wspólnego z w/w osobą to dopiero się zacznie (Pilchta otrzymał kredyt ze SKOK pomimo 9 wyroków w tym za wyłudzenia kredytów). Może pan Bierecki wyjaśni jak taki człowiek mógł otrzymać wysoki kredyt od SKOK ?

 • marc.pl

  Oceniono 33 razy 33

  Wreszcie z mgły wyłania się mityczny układ którym PiS z Kaczyńskim straszyli Polaków - dzisiaj pojawiła się informacja że były przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zwolnił z KNF urzędników szukających 5 miliardów zł. które dziwnie znikły ze SKOKów. A więc Bierecki wraz z Glapińskim polecają Szydło gdy była premierem Chrzanowskiego ona awansuje go na stanowisko przewodniczącego KNF mimo że ten młody człowiek wtedy 36 lat nie ma jakiegokolwiek doświadczenia w bankowości, pan Chrzanowski z wdzięczności przykrywa temat miliardów zł. w SKOKach grubym dywanem - jest to wiarygodne, jak najbardziej.

 • xsawer

  Oceniono 32 razy 32

  Mam już swoje lata, ale myślę, że dożyję chwili gdy zobaczę Biereckiego, Kaczyńskiego, czy Glapińskiego na politycznej szubienicy.

 • terazjakinick

  Oceniono 34 razy 32

  I nikt nie zapyta skąd ta kasa u Bieleckiego... Pewnie bezdomny przechodził i podrzucił. Ot, tak sobie. I poszedł anonimowo w sina dał... :)

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 25 razy 25

  Ukradzione pieniądze nie wystarczyły pisowskim kutasom.
  Musieli okraść swój kraj.
  I wciąż im mało.
  Jak rak toczą ten kraj i jego mieszkańców.

 • wol777

  Oceniono 25 razy 25

  Aniołek Birecki odgrażał się TV
  N

  Birecki odgraża się ze Czarneckiemu zostaną postawione zarzuty . Szmaciarze szykują nastepny przekręt .

 • japka_putina

  Oceniono 21 razy 21

  Przepraszam, ale czy ktoś nadal uważa, że w PiS jest wciąż wielu uczciwych patriotów, z którymi trzeba normalnie rozmawiać o przyszłości Polski, zamiast straszyć ich Norymbergą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX