Koniec z samorządowymi gazetami? "Stały się instrumentem propagandy"
Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>
Posłowie Kukiz'15 przygotowali projekt nowelizacji ustawy o prawie prasowym, który zakazywałby samorządom wydawania własnej prasy. Jednostki samorządu terytorialnego nie mogłyby też finansować informacji i reklam, na których prezentowane byłyby wizerunki samorządowców.
Dominika Bychawska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że projekt to krok w dobrym kierunku. - Z biegiem czasu okazało, że samorządy za publicznej pieniądze wydają darmowe gazety, które stanowią instrument pewnej propagandy – tłumaczyła Bychawska.
Ostre uzasadnienie
Posłowie Kukiz'15 w przygotowali dosyć ostre uzasadnienie swojego projektu. Argumentowali, że samorządy wydają swoje gazety w oderwaniu od rynkowych realiów, za publiczne pieniądze i wykorzystując do ich redagowania podległy im aparat urzędniczy.
Bychawska przytaczała przykłady samorządowych gazetek, w których na niemal każdej stronie opisuje się sukcesy lokalnych włodarzy. - Takie biuletyny miały zagospodarować przestrzeń, gdzie brakuje prasy jako takiej. Tymczasem okazało się, że stanowią one jawną konkurencję dla niezależnych tytułów – mówiła przedstawicielka HFPC.
Samorządowe gazety często są darmowe i mają duży nakład. - To zazwyczaj psuje rynek. Reklamodawcy przez to wybierają częściej właśnie samorządowe pisma, niż niezależną prasę – podkreślała Bychawska.
Szerszy zakaz
W myśl projektu samorządowcom zostałyby publikacje na tablicach ogłoszeń, stronach urzędów lub z Biuletynie Informacji Publicznej. Nadal wydawać prasę mogłyby organy państwowe i spółki Skarbu Państwa.Jeden ze słuchaczy Analiz TOK FM zwrócił uwagę, że w myśl tego projektu gminne spółki – dla przykładu wodociągi – będą mogły wydawać gazety promujące lokalnych włodarzy.
Według Bychawskiej, projekt posłów Kukiz'15 nie jest w tej kwestii dookreślony, dlatego katalog podmiotów objętych zakazem powinien być szerszy.- Żeby ten projekt miał sens, muszą się tam znaleźć też jednostki budżetowo podległe samorządom, czyli np: domy kultury i spółki komunalne – powiedziała przedstawicielka HFPC.
RPO zwracał uwagę
Na problem z samorządową prasą zwracał niedawno uwagę Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Władze samorządu terytorialnego nie powinny wydawać prasy, ale jedynie biuletyny z obiektywnymi informacjami i komunikatami urzędowymi. Niedopuszczalne jest łączenie przez samorządy funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy, gdyż jednym z jej zadań jest społeczna kontrola lokalnych władz – pisał Bodnar w maju tego roku. Swój list skierował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podobne pisma wysłał do niego już w lipcu i listopadzie 2016 r. oraz w lutym i wrześniu 2017 r.
RPO opowiada się za ustawowym zakazem wydawania prasy finansowanej bezpośrednio lub pośrednio przez samorząd terytorialny.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
-
"Interwencja poselska" Grzegorza Brauna. "Won, wypad z Polski!"
-
PiS zmienia ustrój w Polsce? Nie. "Wykorzystując każdą lukę w Konstytucji, buduje system alternatywny"
-
Kto stoi za atakiem dronów na Moskwę? Trzy możliwe wersje. "Każda fatalna dla Rosji"
-
Cień Rosji w tle wielkiej fuzji Orlenu z Lotosem? "W tej transakcji jest wiele znaków zapytania"
-
Protest rektora ws. "lex Tusk". "Nie mogę pozostać bierny". Czy profesor spodziewa się reakcji min. Czarnka?
- Ryszard Petru też wystartuje w wyborach do Senatu. "Będę ubiegał się o szefostwo"
- Z otoczenia Dudy odchodzą kolejni eksperci. Dr Arendarski: "Lex Tusk" sprzeczne z prawem
- Ukraina walczy i się zmienia. Jaka będzie? "Rozumieć Ukrainę" - nowy podcast Lichnerowicz i Bendyka
- Szokujący spot PiS. Andrzej Duda zabrał głos. "Działanie niegodne"
- Rosyjski partyzant z Biełgorodu: Mamy stały napływ rekrutów