Koniec z samorządowymi gazetami? "Stały się instrumentem propagandy"

Psują rynek oraz przedstawiają tylko i wyłącznie sukcesy władz - tak eksperci oceniają większość gazet wydawanych przez samorządowców. Posłowie chcą, by taka prasa przestała się ukazywać.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Posłowie Kukiz'15 przygotowali projekt nowelizacji ustawy o prawie prasowym, który zakazywałby samorządom wydawania własnej prasy. Jednostki samorządu terytorialnego nie mogłyby też finansować informacji i reklam, na których prezentowane byłyby wizerunki samorządowców.

Dominika Bychawska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że projekt to krok w dobrym kierunku. - Z biegiem czasu okazało, że samorządy za publicznej pieniądze wydają darmowe gazety, które stanowią instrument pewnej propagandy – tłumaczyła Bychawska.

Ostre uzasadnienie

Posłowie Kukiz'15 w przygotowali dosyć ostre uzasadnienie swojego projektu. Argumentowali, że samorządy wydają swoje gazety w oderwaniu od rynkowych realiów, za publiczne pieniądze i wykorzystując do ich redagowania podległy im aparat urzędniczy.

Bychawska przytaczała przykłady samorządowych gazetek, w których na niemal każdej stronie opisuje się sukcesy lokalnych włodarzy. - Takie biuletyny miały zagospodarować przestrzeń, gdzie brakuje prasy jako takiej. Tymczasem okazało się, że stanowią one jawną konkurencję dla niezależnych tytułów – mówiła przedstawicielka HFPC.

Samorządowe gazety często są darmowe i mają duży nakład. - To zazwyczaj psuje rynek. Reklamodawcy przez to wybierają częściej właśnie samorządowe pisma, niż niezależną prasę – podkreślała Bychawska.

Szerszy zakaz

W myśl projektu samorządowcom zostałyby publikacje na tablicach ogłoszeń, stronach urzędów lub z Biuletynie Informacji Publicznej. Nadal wydawać prasę mogłyby organy państwowe i spółki Skarbu Państwa.Jeden ze słuchaczy Analiz TOK FM zwrócił uwagę, że w myśl tego projektu gminne spółki – dla przykładu wodociągi – będą mogły wydawać gazety promujące lokalnych włodarzy. 

Według Bychawskiej, projekt posłów Kukiz'15 nie jest w tej kwestii dookreślony, dlatego katalog podmiotów objętych zakazem powinien być szerszy.- Żeby ten projekt miał sens, muszą się tam znaleźć też jednostki budżetowo podległe samorządom, czyli np: domy kultury i spółki komunalne – powiedziała przedstawicielka HFPC.

RPO zwracał uwagę

Na problem z samorządową prasą zwracał niedawno uwagę Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Władze samorządu terytorialnego nie powinny wydawać prasy, ale jedynie biuletyny z obiektywnymi informacjami i komunikatami urzędowymi. Niedopuszczalne jest łączenie przez samorządy funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy, gdyż jednym z jej zadań jest społeczna kontrola lokalnych władz – pisał Bodnar w maju tego roku. Swój list skierował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podobne pisma wysłał do niego już w lipcu i listopadzie 2016 r. oraz w lutym i wrześniu 2017 r.

RPO opowiada się za ustawowym zakazem wydawania prasy finansowanej bezpośrednio lub pośrednio przez samorząd terytorialny.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Samorządy nie sfinansują in vitro? Grupiński: Mogą się narazić na zarzut łamania zasad wydawania finansów publicznych

TOK FM PREMIUM