"Wyborcza" o "rodzinnej sieci w państwie PiS". Syn Mariusza Kamińskiego w Banku Światowym

Syn koordynatora służb specjalnych dostał intratną pracę w Banku Światowym. "Wyborcza" donosi, że wpływ na jego zatrudnienie może mieć Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

"Gazeta Wyborcza" informuje, że 29-letni syn koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w lipcu 2018 r. rozpoczął pracę w Banku Światowym w Waszyngtonie.

Kacper Kamiński jest doradcą Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, która pełni funkcję wicedyrektora wykonawczego w Banku Światowym z polskiej strony.

- Doradcę wskazuje NBP, a mianuje aktualny dyrektor w Banku Światowym. Nie słyszałem, by dyrektor kiedyś odmówił, bo polega na rekomendacji danego państwa – mówi "Wyborczej" jeden z byłych przedstawicieli Polski w Banku Światowym. Doradca może liczyć na zarobki „między 120 a 150 tys. dol. Rocznie”.

Mariusz Kamiński, w rozmowie z tvn24.pl, przekonuje, że nie miał wpływu na zatrudnienie syna.

Szefem Narodowego Banku Polskiego jest Adam Glapiński, uznawany za patrona kariery byłego szefa KNF, Marka Chrzanowskiego, który według Leszka Czarneckiego miał złożyć mu propozycję korupcyjną. Glapiński uchodzi też "za człowieka" szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Rozmówca „Wyborczej” Paweł Wojtunik, szefa CBA w latach 2009-15, ocenia, że sytuacja z synem koordynatora służb specjalnych jest „klasycznym przypadkiem konfliktu interesów i przypomina opieszałą akcję agentów CBA, którzy do siedziby KNF wkroczyli dopiero dzień po wszczęciu śledztwa.

Afera KNF

Przypomnijmy: afera KNF ma związek z ofertą, jaką złożył właścicielowi Getin Noble Bank, Leszkowi Czarneckiemu, były już szef Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski.

Chodzi o zatrudnienie wskazanego przez niego prawnika z pensją związaną z wartością banku, w zamian za pomoc w uniknięciu przejęcia banku za złotówkę przez podmiot państwowy. Sprawą zajęła się prokuratura, a sam Chrzanowski podał się do dymisji.

Afera KNF. Co zrobić, by ją wyjaśnić? Mówi Leszek Balcerowicz

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM