Kalkulator PPK zbyt optymistyczny. Ekspert ostrzega, że możemy dostać mniej pieniędzy, niż wynika z wyliczeń

- Kalkulator do obliczania, ile pieniędzy można zaoszczędzić w ramach PPK, ma zbyt optymistyczne założenia - alarmuje ekspert. To może mieć konsekwecje dla każdego, kto zdecyduje się przystąpić do nowego programu.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Przepisy wprowadzające PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, w poniedziałek podpisał prezydent. To oznacza, że wejdą w życie, co więcej, każdy pracownik automatycznie zostanie do niego zapisany.

Na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju znalazł się kalkulator, w którym po wprowadzeniu między innymi pensji czy długości oszczędzania dostajemy wynik pokazujący, ile pieniędzy udałoby się nam odłożyć.

Czytaj koniecznie: PPK w praktyce. Policzyliśmy, ile odłożysz, oszczędzając w ten sposób [3 WARIANTY]

Jak się okazuje, kalkulator ma wadę. - Kalkulacja PFR zakłada, że prognozowana stopa roczna z inwestycji, w okresie oszczędzania, wyniesie 3,5 procent. Czyli rok w rok, "robimy" 3,5 procent z tych środków, które są odkładane - mówił w TOK FM dr Jakub Borowski z SGH, główny ekonomista banku Credite Agricole.

Ekspert przypomniał długoterminowe prognozy wzrostu polskiej gospodarki, przygotowywane przez Komisję Europejską lub Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). - Te liczby są często wykorzystywane do szacowania przyszłych zobowiązań sytemu emerytalnego, w dłuższej perspektywie stopa wzrostu PKB zbiega do 1 procenta  – tłumaczył.

W ocenie Borowskiego założenie rządowe jest więc zbyt optymistyczne. A to oznacza, że  pieniędzy zaoszczędzonych w ramach nowego programu może być mniej. - W dłuższej perspektywie istnieje ryzyko, że będzie to mniej niż 3,5 procent i to może być kluczowe – podkreślił ekonomista.

PPK, co wart o nich wiedzieć?

Na Pracownicze Plany Kapitałowe będą się zrzucać pracownicy, pracodawcy i budżet państwa.

Każdy z nas zadeklaruje, ile miesięcznie chce odkładać na emeryturę - minimum 2 procent, a maksymalnie 4 procent. Do tego swoją proporcjonalną część dorzuci też pracodawca. A budżet państwa zasili nasze konta premią na start oraz coroczną premią za członkostwo w programie.

PPK to nie jest program emerytalny. To program systematycznego, dodatkowego, wspieranego przez państwo oszczędzania pieniędzy na umowną "starość". Pracownik może złożyć dokument, w którym rezygnuje z udziału w PPK. Ale trzeba pamiętać, że jedna deklaracja nie wystarczy. Dokument trzeba będzie składać cyklicznie.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Kalkulator PPK zbyt optymistyczny. Możesz dostać mniej pieniędzy niż w wyliczeniu
Zaloguj się
 • komercyjny02

  Oceniono 7 razy 3

  "Prawnicy zaniepokojeni słowem "nacjonalizacja" z taśm Czarneckiego"

  "Szef KNF Marek Chrzanowski mówi w nagranej rozmowie o możliwości nacjonalizacji pieniędzy z nowego programu emerytalnego PiS, czyli pracowniczych planach kapitałowych (PPK)."
  - To oznacza zamach na święte prawo własności - przekonuje dr Marcin Wojewódka, radca prawny."
  "Leszek Kostrzewski: Słuchał pan nagrania Leszka Czarneckiego z szefem KNF Markiem Chrzanowskim?"
  "Dr Marcin Wojewódka, radca prawny z Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.: Słuchałem i zaniepokoiły mnie słowa, które tam padają. [...] Mnie zaniepokoił wątek o pracowniczych planach kapitałowych, czyli nowym programie rządu kierowanym do 11 mln polskich pracowników, w którym mamy odkładać na dodatkową emeryturę. Planie, który jest dobrym i potrzebnym rozwiązaniem."
  "Co pana zaniepokoiło ?"
  "- Użyte przez przewodniczącego KNF słowo „znacjonalizować”."

 • iskander36

  Oceniono 9 razy 3

  "To program systematycznego, dodatkowego, wspieranego przez państwo, oszczędzania pieniędzy na umowną "starość".- pod warunkiem, że ta bedzie trwała 10 lat, nie więcej.....

 • benzyl

  Oceniono 9 razy 3

  Na szczęście PiS-mendy nie dostaną ode mnie 50 groszy, a pocałujcie mnie w d..

 • 6nine9

  Oceniono 6 razy 2

  A odjęli prowizje bankowe za „zarządzanie”? Jakies 2 biliony.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 2

  Nie potrzeba być profesorem aby umieć zebrane pieniądze podzielić przez 20 lat...emerytury.

 • terazjakinick

  Oceniono 6 razy 2

  Doprawdy tylko zbyt optymistyczny?
  Raczej marketingowo klamliwy.
  Wystarczy, że co roku od każdej wpłaty będzie inkasowana opłata za zarządzanie, bez gwarancji dodatniej stopy zwrotu. Później opłata za zarządzanie wypłatami emerytury. I tak pacjenci PPK będą szczęśliwi jak dostaną może połowę tego co wpłacili.
  I tylko zarządzający PPK na tym zarobią przy zerowym ryzyku.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Wroci bolszewicko wadza i podpieprz.. jak to juz wczesniej moglismy obejrzec rudy bedzie zagadywal, a lysa pala on pinindzy grzebala w portfelach.

 • heko77

  Oceniono 4 razy 0

  Czy mi się wydaje czy to już było,ale chyba nie OFE.Bo tak to się nazywało to coś.

 • oczy_argusa

  Oceniono 7 razy -1

  pińcet plus zagrożone? kiedy wreszcie Polacy się obudzą z letargu i pogonią tę skorumpowana piso-kato-faszystowską mafię od koryta?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX