Kalkulator PPK zbyt optymistyczny. Ekspert ostrzega, że możemy dostać mniej pieniędzy, niż wynika z wyliczeń

- Kalkulator do obliczania, ile pieniędzy można zaoszczędzić w ramach PPK, ma zbyt optymistyczne założenia - alarmuje ekspert. To może mieć konsekwecje dla każdego, kto zdecyduje się przystąpić do nowego programu.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Przepisy wprowadzające PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, w poniedziałek podpisał prezydent. To oznacza, że wejdą w życie, co więcej, każdy pracownik automatycznie zostanie do niego zapisany.

Na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju znalazł się kalkulator, w którym po wprowadzeniu między innymi pensji czy długości oszczędzania dostajemy wynik pokazujący, ile pieniędzy udałoby się nam odłożyć.

Czytaj koniecznie: PPK w praktyce. Policzyliśmy, ile odłożysz, oszczędzając w ten sposób [3 WARIANTY]

Jak się okazuje, kalkulator ma wadę. - Kalkulacja PFR zakłada, że prognozowana stopa roczna z inwestycji, w okresie oszczędzania, wyniesie 3,5 procent. Czyli rok w rok, "robimy" 3,5 procent z tych środków, które są odkładane - mówił w TOK FM dr Jakub Borowski z SGH, główny ekonomista banku Credite Agricole.

Ekspert przypomniał długoterminowe prognozy wzrostu polskiej gospodarki, przygotowywane przez Komisję Europejską lub Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). - Te liczby są często wykorzystywane do szacowania przyszłych zobowiązań sytemu emerytalnego, w dłuższej perspektywie stopa wzrostu PKB zbiega do 1 procenta  – tłumaczył.

W ocenie Borowskiego założenie rządowe jest więc zbyt optymistyczne. A to oznacza, że  pieniędzy zaoszczędzonych w ramach nowego programu może być mniej. - W dłuższej perspektywie istnieje ryzyko, że będzie to mniej niż 3,5 procent i to może być kluczowe – podkreślił ekonomista.

PPK, co wart o nich wiedzieć?

Na Pracownicze Plany Kapitałowe będą się zrzucać pracownicy, pracodawcy i budżet państwa.

Każdy z nas zadeklaruje, ile miesięcznie chce odkładać na emeryturę - minimum 2 procent, a maksymalnie 4 procent. Do tego swoją proporcjonalną część dorzuci też pracodawca. A budżet państwa zasili nasze konta premią na start oraz coroczną premią za członkostwo w programie.

PPK to nie jest program emerytalny. To program systematycznego, dodatkowego, wspieranego przez państwo oszczędzania pieniędzy na umowną "starość". Pracownik może złożyć dokument, w którym rezygnuje z udziału w PPK. Ale trzeba pamiętać, że jedna deklaracja nie wystarczy. Dokument trzeba będzie składać cyklicznie.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM