Polska mówi "nie" porozumieniu ONZ ws. migracji. "Część zarzutów to odkopywanie frazesów"

Polska nie poprze globalnego porozumienia ONZ dotyczącego migracji - zdecydował we wtorek rząd. - Myślę, że część zarzutów to odkopywanie frazesów - ocenił w TOK FM Witold Klaus ze Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

Rząd zdecydował, że Polska nie poprze "Globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji" zarówno podczas międzynarodowej konferencji w sprawie przyjęcia tego dokumentu, zaplanowanej w Marrakeszu 10 i 11 grudnia br., jak i w trakcie późniejszego głosowania podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

"Nie spełnił postulatów Polski"

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu przekazano, że "dokument nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej".

Ponadto, jak wskazano, "obecne w ostatecznym projekcie sformułowania - szczególnie dotyczące kwestii rozróżnienia między migrantami legalnymi i nielegalnymi - mogą powodować znaczne trudności w interpretacji i implementacji porozumienia".

Dodano, że "porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi".

Pomoc na miejscu

W komunikacie MSWiA zaakcentowano, że zdaniem Polski dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu. "Właśnie dlatego rząd kieruje pomoc humanitarną głównie do Syrii i Iraku. Rząd RP z każdym rokiem zwiększa środki finansowe na pomoc humanitarną i rozwojową. W 2017 r. sama pomoc humanitarna była sześciokrotnie większa niż w 2015 r. i wynosiła 174 mln zł. Razem z pomocą rozwojową suma ta wyniosła 2,5 mld zł. Ta strategia jest konsekwentnie realizowana również w 2018 r. – pomoc ukierunkowana na działania u źródła stanowi realne wsparcie zarówno dla migrantów, jak i dla państw pochodzenia i tranzytu" - wskazał resort.

"Szkoda, że trzeba powtarzać takie oczywistości"

O stanowisku Polski rozmawiano w Analizach TOK FM. Witold Klaus ze Stowarzyszenie Interwencji Prawnej podkreślał, że choć porozumienie jest istotne, to mimo wszystko pełne jest "oczywistych oczywistości". - Aż wstyd, że trzeba o nich przypominać. Co więcej, jest część polityków i polityczek z globalnej północny, którzy uważają, że te hasła ich nie dotyczą - mówił ekspert. 

Nie zgadzał się też z argumentacją strony rządowej.- To nie migranci niosą sobą niebezpieczeństwo. Powinien je gwarantować polski rząd. Myślę, że część tych zarzutów nie wynika wcale z dokumentu, którego zapewne politycy, którzy się o nim wypowiadają, nie przeczytali, tylko jest to odkopywanie frazesów - ocenił Witold Klaus. 

O co chodzi?

Porozumienie Global Compact na rzecz bezpiecznej, uregulowanej i legalnej migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration - tzw. GCM) zostało wypracowane na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Do paktu nie przystąpią m.in. Stany Zjednoczone, Austria, Węgry i Czechy. Na początku listopada premier Mateusz Morawiecki mówił, że bardzo prawdopodobne, że Polska nie będzie częścią globalnego paktu ONZ w sprawie migracji.

Dokument ma zostać oficjalnie przyjęty przez kraje Organizacji Narodów Zjednoczonych w Marrakeszu w grudniu br. Punktem wyjścia do podjęcia międzynarodowych rozmów na temat paktu była tzw. deklaracja nowojorska z września 2016 roku, przyjęta jednomyślnie przez 193 państwa zasiadające w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców został uprawniony na podstawie deklaracji nowojorskiej do zaproponowania światowego paktu mającego na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Polska nie poprze globalnego porozumienia ONZ dotyczącego migracji. Jest oficjalne stanowisko MSWiA
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Szwedzi rez sadzili iz przyjedzie troche ubogacajacych kulturowo muslimskich rodzin, dzis dowiaduja sie iz placac latami horrendalne dniny panstwowe to panstwo mowi im wprost iz musza ograniczyc im emerytury gdyz potrzebne sa pieniadze na zasilki dla rosnacej w tempie geometrycznym obcej pod kazdym mozliwym wzgledem nieintegrujacej sie patologicznej agresywnej ludnosci. Koniec dyktatu trzeciego swiata

 • rastablaster

  Oceniono 2 razy -2

  Gdyby zachodnie "demokracje" przestały bombardować muzułmańskie kraje i sponsorować tamtejszych terrorystów, to problem uchodźców nie byłby tak odczuwalny?

  Co na to Izraelskie lobby w Polsce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX