Rzecznik prezydenta o Kacprze Kamińskim: Znamy się. Jest dobrze wykształcony, zna języki

- Moim zdaniem ma kompetencje, by być tam, gdzie jest - tak o Kacprze Kamińskim, synu ministra koordynatora ds. specsłużb i doradcy w Banku Światowym, mówił w TOK FM Błażej Spychalski. Rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy przyznał, że zna Kamińskiego.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

29-letni Kacper Kamiński, syn Mariusza Kamińskiego, wiceszefa PiS i ministra koordynatora ds. służb specjalnych, w Banku Światowym pracuje od lipca. Pełni tam funkcję doradcy wicedyrektora wykonawczego. Na jego zatrudnienie miał mieć wpływ prezes NBP Adam Glapiński.

Zdaniem Błażeja Spychalskiego, który był gościem Piotra Kraśki w Poranku TOK FM, w całej sprawie nie ma nic nadzwyczajnego.

Rzecznik prezydenta Dudy przyznał, że z Kamińskim zna się osobiście, chwalił jego kompetencje. - Dobrze wykształcony, znający bardzo dobrze języki obce. Jest prawnikiem, skończył specjalizację prawa gospodarczego. Pracował przez wiele lat w Parlamencie Europejskim, więc to pokazuje, że doświadczenie na arenie międzynarodowej ma naprawdę bardzo duże - podkreślał Spychalski. 

Piotr Kraśko cytował "Super Express", który przyjrzał się dokładniej doświadczeniu zawodowemu Kacpra Kamińskiego. Po studiach na Akademii Leona Koźmińskiego (specjalizacja: prawo gospodarcze) pracował m.in. w biurze prasowym PiS i był radnym powiatu otwockiego. W 2015 roku został doradcą frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. "SE" przywołuje również informacje o jego współpracy ze spółką "Srebrna", z którą związani są politycy PiS. 

Błażej Spychalski odpowiadał, że samo zdobycie stanowiska w Banku Światowym wymaga przejścia pewnej procedury. 

- Doradcę wskazuje NBP, a mianuje aktualny dyrektor w Banku Światowym. Nie słyszałem, by dyrektor kiedyś odmówił, bo polega na rekomendacji danego państwa - mówi z kolei "Wyborczej", która jako pierwsza napisała o zatrudnieniu Kamińskiego w BŚ, jeden z byłych przedstawicieli Polski w Banku Światowym. Doradca może liczyć na zarobki "między 120 a 150 tys. dol. rocznie".

Pytany o to, czy zgadza się z deklaracją rzeczniki PiS, że sprawa zatrudnienia syna Mariusza Kamińskiego w Banku Światowym będzie wyjaśniana, rzecznik Andrzeja Dudy odpowiedział: Trudno, żeby kierownictwo PiS wiedziało o wszystkich wypadkach pracy różnych osób związanych z PiS, czasem bardzo odległych. 

PiS: Będziemy wyjaśniać

- Chcę powiedzieć wyraźnie, że kierownictwo partii ani Jarosław Kaczyński nic o takim zatrudnieniu nie wiedział i z całą pewnością będziemy sprawę wyjaśniać - tak informacji o zatrudnieniu Kacpra Kamińskiego w Banku Światowym komentowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

- Ani PiS, ani rząd PiS na obsadę, na funkcjonowanie Banku Światowego nie ma wpływu - dodała. Odniosła się też do apelu polityków PO, którzy wezwali premiera Mateusza Morawieckiego o wyłączenie Mariusza Kamińskiego z nadzoru nad śledztwem ws. KNF. Jak przekonywali, Kamiński "w tej sprawie nie jest osobą wiarygodną" ze względu na "konflikt interesów".

Pytana przez dziennikarzy w Sejmie, czy - według niej - apel polityków PO jest zasadny, Mazurek odpowiedziała, że jest to "decyzja pana premiera". - Wiemy, że Mariusz Kamiński twierdzi, że w zatrudnianiu syna nie pomagał, więc nie wiem, czy jest taki wniosek zasadny - zastrzegła rzeczniczka PiS.

- Będziemy sprawę wyjaśniać, ale nie posuwajmy się do takich absurdów, żeby ludzi, którzy mają przygotowanie merytoryczne, mają wykształcenie, mają kwalifikacje, tylko dlatego że są spokrewnieni w taki czy inny sposób z takim czy innym politykiem byli wyłączeni z życia zawodowego - zaznaczyła.

Kacper Kamiński: mam kompetencje

Kacper Kamiński, pytany przez TVN24, jakie ma kompetencje do objęcia stanowiska doradcy wicedyrektora wykonawczego, odpowiedział: "Posiadam wszelkie kompetencje i doświadczenie zawodowe potrzebne do zatrudnienia w Banku Światowym. Ukończyłem studia prawnicze, ze specjalizacją prawa gospodarczego. Przez okres 3 lat zdobywałem doświadczenia zawodowe na rynku prywatnym, następnie przez ponad 3,5 roku pracowałem w Parlamencie Europejskim na stanowisku doradcy w Komisji Budżetowej Parlamentu".

Kamiński powiedział też, że te doświadczenia pozwoliły mu na pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez obywatela Szwajcarii Dyrektora Wykonawczego Banku Światowego, który w wyniku tej czynności złożył wniosek o zatrudnienie go w tej instytucji.

"Oświadczam, że mój ojciec, nie miał żadnego wpływu na wybraną przeze mnie drogę zawodową i w żaden sposób nie ułatwiał mi ani nie udzielał pomocy w zatrudnieniu mnie w Banku Światowym" - napisał Kacper Kamiński, cytowany przez portal tvn24.pl.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM