Wojciech Kałuża dogadał się z PiS i został wicemarszałkiem na Śląsku. "Zdarzył nam się Judasz"

"Hańba" - to słowo bardzo często padało w środę w Sejmiku Województwa Śląskiego. Wszystko przez radnego Wojciecha Kałużę, który swoim porozumieniem z PiS zmienił układ sił politycznych w regionie.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Wybrany z listy Koalicji Obywatelskiej radny Sejmiku Woj. Śląskiego Wojciech Kałuża, który zawierając porozumienie programowe z prawicą, zapewnił PiS większość przed pierwszą sesją sejmiku, został w środę wybrany drugim wicemarszałkiem tego regionu.

Pierwszym wicemarszałkiem został wybrany dotychczasowy poseł PiS, wcześniej m.in. b. wiceprezydent Jaworzna, Dariusz Starzycki.

- Chrystusowi zdarzył się Judasz i taki Judasz zdarzył się w sejmiku województwa śląskiego. O tym, jak Judasz kończy, możemy przeczytać w Biblii – krytykował postawę radnego Kałuży, Wojciech Saługa, były marszałek województwa, obecnie radny KO. 

Kałuża się tłumaczy

Po blisko 6 godzinach unikania dziennikarzy i milczenia Wojciech Kałuża zabrał głos na konferencji prasowej. - Dla mnie najważniejszy jest Śląsk i porozumienie "Program dla Śląska", którego pan minister był inicjatorem - mówił Kałuża na wspólnym briefingu z wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim. 

Treść porozumienia na Twitterze zamieścił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowy wicemarszałek pytany o to, jak uzasadni swoją decyzję przed wyborcami, powiedział, że liczy na to, że zrozumieją oni jego krok i będą z niego dumni. - W sercu czuję potrzebę dobrej pracy dla Śląska i chciałbym się jej poświęcić – podkreślał radny Kałuża.

Nowoczesna mówi o zdradzie

Wojciech Kałuża to były wiceprezydent Żor i żorski radny. Startował do sejmiku z list Koalicji Obywatelskiej. Poparło go 25,1 tys. wyborców. Wolta Kałuży wzburzyła polityków KO. - Tak wygląda człowiek, który się sprzedał – napisała na Twitterze Moniak Rosa, posłanka Nowoczesnej ze Śląska.

Adam Szłapka, kolega Rosy z Nowoczesnej, napisał, że "nawet największa kasa nie stłumi wyrzutów sumienia".


- Niestety, radny oszukał ponad 20 tys. wyborców, którzy na niego głosowali. Za cenę osobistych korzyści zdradził wartości, pod którymi podpisywał się startując w wyborach z listy #KoalicjaObywatelska. Na #Śląsk.u #Kałuża od dziś stanie się symbolem tego, co najgorsze w polityce – napisał Borys Budka, poseł PO.

Koalicje z PiS

Województwo śląskie nie jest jedynym, w którym PiS dogaduje się w sprawie koalicji. Na Dolnym Śląsku partia Jarosława Kaczyńskiego będzie rządzić w sejmiku razem z Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Z kolei na Pomorzu, jak informowała trójmiejska "Wyborcza", Dariusz Męczykowski z PSL stara się wyciągać radnych sejmiku z Koalicji Obywatelskiej, aby utworzyć koalicję z PiS. 

Prawo i Sprawiedliwość samodzielnie rządzi w sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. 

TOK FM PREMIUM